Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Пошкодження сухожиль

Розрив сухожилля повне або часткове порушення його цілісності. Розрив може бути викликаний прямою і непрямою травмою, до цього призводить сильний удар або глибокий поріз.

В результаті пошкодження м’яз скорочується і ділянки сухожилля розходяться один від одного, тому і не можуть самостійно зростися. Пошкодження обмежує можливість кінцівки рухатися, супроводжується гострим і сильним болем.

Як відбувається розрив сухожиль

Сухожилля складна структура, що складається з пучків колагенових волокон і фібробласт сухожильних клітин. Сухожилля служать для зв’язування м’язів з кістками, що забезпечують людині рух. Через те, що у своїй структурі волокнисті елементи переважають над клітинними, сухожилля міцні, витримують великі навантаження і мають низьку еластичність.

Сухожильна частина розвивається поступово, найбільш інтенсивно вона зростає після 15 і до 25 років, а з процесом старіння їх еластичність зменшується. На відміну від м’язів, сухожилля набагато тонші й бувають короткими, довгими, округлими, вузькими, широкими, стрічко- і шнуровидними.

Сухожилля розривається найчастіше на місці його кріплення кістки. Розривам на протяжності сухожилля передують зміни або хронічні захворювання в тканинах через первинні чи часті травми.

Пошкодження можуть бути відкритими і закритими. При відкритих цілісність шкіри порушена. Найчастіше це глибокі травми гострими або ріжучими предметами. Закриті пошкодження розриви в результаті вивихів суглобів. На місці травми видно припухлість і гематому.

Також вони можуть бути поєднаними, ізольованими або множинними, враховуючи кількість поразок. Залежно від часу, що пройшов з отримання травми, ушкодження бувають:

 • свіжі до трьох днів,
 • несвіжі до 20 днів,
 • застарілі понад три тижні.

Типи розривів: причини і прояви

Пошкодження сухожиль пальців може відбуватися в кількох зонах на кисті. У кожному пальці є кілька сухожиль, а травмуються вони часто через те, що знаходяться близько до шкіри і слабо захищені. Найскладнішим вважається пошкодження сухожиль розгиначів, що відбувається через відкриті травми або сильних ударів кисті по твердій поверхні.

Це пошкодження супроводжується:

 • гострим болем в руці,
 • порушенням згинання пальців,
 • обмеженням роботи всієї кисті,
 • крововиливом,
 • відсутністю чутливості в пальці.

Розриви сухожиль в області плеча:

 • Розрив манжети плеча розрив м’язово-сухожильних структур в зоні плечового суглоба. Він відбувається через сильну напругу м’язів в цій області, наприклад, під час падіння на лікоть або прямий удар по суглобу. Головні симптоми біль і обмеження рухів в суглобі.
 • Розрив сухожилля двоголового м’яза плеча найчастіше відбувається при заняттях контактними видами спорту і сильних падіннях на руку. Найбільш схильні люди, які мають захворювання або порушення в суглобі. Розрив супроводжується гострим болем, набряком кінцівки і порушенням функцій руки.

Розрив сухожилля чотириголового м’яза стегна це повний або неповний розрив в області надколінка або вище нього. Найчастіше він відбувається у людей після 40 років при сильних навантаженнях на ногу або непрямих травмах. У літніх людей розрив може відбуватися і без навантажень, бо сухожилля втрачає свою еластичність. Травма супроводжується звуком ляску або ж клацання. Розрив можна промацати, бо трохи вище надколінка утворюється западіння, тому що м’яз більш не пов’язаний з надколінком. При цьому відчувається біль, нестійкість в коліні, неможливість розігнути ногу. Сам надколінок може опуститися нижче свого розташування, а коліно сильно набрякає.                                                                                                                                                                                       

Розрив ахіллового сухожилля відбувається через травму або напругу під час скорочення м’язу. У здоровому стані це сухожилля витримує просто величезні навантаження, а під час бігу на нього діє сила, що в кілька разів більше ваги людини. Найчастіше розрив відбувається під час спортивних занять. Пацієнт відчуває гострий біль внизу гомілки, не може спертися на ногу. Досить часто в місці розриву виникає гематома.

Методи діагностики пошкодження сухожилля

Для діагностики розриву сухожилля застосовують кілька видів досліджень:

 • Ультразвукове дослідження інформативніше в порівнянні з рентгенографією, бо дозволяє оцінити ступінь пошкодження сухожилля, м’язів і зв’язок. Часто використовується при динамічному спостереженні за станом ураженого органу.
 • Магнітно-резонансна томографія сучасний і часто вживаний метод, що дозволяє вивчити локалізацію і протяжність розриву. Метод показаний навіть дітям, не несе випромінювання і дозволяє виявити супутні патології в структурі суглобів.
 • Діагностична артроскопія хірургічний метод дослідження, при якому в порожнину ураженого суглоба, через кілька маленьких проколів вводять артроскоп і досліджують стан суглоба зсередини. Це дозволяє оцінити всі структури і відділи суглоба. Метод малоінвазивний, що не залишає великих шрамів, зате надає повну картину травми, що сприяє успішному лікуванню і відсутності несподіванок під час операції.

Методи лікування розривів сухожиль

Вибір тактики лікування залежить від характеру пошкодження. Якщо розрив частковий, можливе використання консервативних методів, якщо ж розрив повний необхідно оперувати.

При розривах сухожиль в області пальців та кисті руки на зону пошкодження накладають різного роду шини. При необхідності оперативного лікування застосовують метод мікрохірургії кисті. Хірург може використовувати різні види швів, в залежності від відділу пошкодження. Часто, розриви супроводжуються пошкодженням ще й інших структурних елементів кисті: нерви або судини. Щоб повернути руці рухову функцію, під час операції необхідно відновити всі пошкоджені елементи.

Розрив двоголового м’яза плеча лікується лише оперативним шляхом. Під час втручання кінець сухожилля фіксується і прикріплюється до плечової кістки.

А лікування часткових розривів сухожилля чотириголового м’яза стегна полягає в накладанні шини на ногу. Повні розриви вимагають зшивання сухожилля.

Переваги лікування в Медичному домі Odrex

Лікування розриву сухожиль вимагає швидкого звернення до медичного закладу, точної діагностики і хірургічної майстерності. У приймальному відділенні Odrex 24/7 чергують досвідчені ортопеди-травматологи, що проходять навчання не тільки в Україні, а й за кордоном. Вони надають невідкладну допомогу і при необхідності проводять ургентні операції.

У Медичному домі Odrex використовується обладнання нового покоління, що дозволяє проводити швидкі дослідження з високою точністю. Усі оперативні втручання проводяться згідно зі світовими стандартами і найбільш сучасними методиками. Це дозволяє пацієнтові швидше повернуться до звичайного життя і відновити функціональність пошкодженої кінцівки.

Відгуки