Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Рак сечового міхура

Рак сечового міхура – захворювання, при якому злоякісна пухлина проростає зі слизової оболонки стінки сечового міхура. У світовій статистиці онкології цей рак входить у першу десятку поширення. Невтішною є й статистика смертності. Пов’язано це з тим, що рак сечового міхура схильний до швидкого прогресування та рецидивів.

Які чинники впливають розвиток раку?

Ризик розвитку раку сечового міхура збільшується з віком, дуже рідко захворювання діагностують раніше 40 років. Переважно трапляється у вікової групи 75-84 років. У кілька разів частіше цей вид раку зустрічається у чоловіків, і ще одна значуща група пацієнтів у даному випадку – курці. Куріння тютюну – найважливіший чинник ризику РСМ, який припадає майже 50% випадків. Ризик РСМ підвищується зі збільшенням тривалості та інтенсивності куріння. Сигарети з низьким вмістом смол не знижують ризик розвитку РСМ у порівнянні зі звичайними сигаретами. У літературі не надано переконливих даних щодо ризику при курінні електронних сигарет, однак у сечі виявляються канцерогени. Дія сигаретного диму у навколишньому середовищі також підвищує ризик розвитку РСМ. Тютюновий дим містить ароматичні аміни та поліциклічні ароматичні вуглеводні, що виділяються з організму через нирки.

Серед факторів ризику – і тривалий вплив канцерогенних речовин, таких як анілінові барвники, миш’як, нафта, гума та інші. Тому до цього захворюванння схильні працівники, наприклад, косметологічної, стоматологічної та клінінгової сфер.

Варто задуматись і тим, хто вже має захворювання сечостатевої системи:

  • хронічний цистит,
  • камені сечового міхура,
  • паразитарна інфекція сечостатевої системи — шистосомоз,
  • вроджені захворювання органу,
  • нерегулярне сечовипускання.

Які є види та стадії раку сечового міхура?

Залежно від розташування пухлини в органі виділяють рак бічних стінок, дна та шийки сечового міхура.

По глибині ураження рак сечового міхура можна розділити на м’язово-неінвазивний та м’язово-інвазивний. Перший вид зустрічається набагато частіше і краще піддається лікуванню, але тут важливо запобігти ризику рецидивів, який високий при даній формі. Можливе прогресування неінвазивного раку в інвазивний, який значно агресивніший, а пухлина при цьому проростає за межі сечового міхура.

  • М’язово-неінвазивний рак сечового міхура Він проростає в слизовому та підслизовому шарах органу і не торкається м’язової оболонки. Симптоматично проявляється наявністю крові в сечі та (або) симптомами схожими з проявами сечостатевих інфекцій.
  • М’язово-інвазивний рак, що проник глибоко в тканини сечового міхура, повідомляє про свою присутність, маскуючись симптомами сечостатевих інфекцій, а також появою крові в сечі – гематурією. Це провідний симптом захворювання, яким досить часто нехтують, особливо якщо явище було одноразовим. Поява крові в сечі – не завжди рак, але завжди привід для консультації з урологом, тому що цей симптом супроводжує безліч захворювань сечостатевої системи, наприклад запалення, сечокам’яну хворобу та інші. Серед наступних тривожних дзвіночків: болісне та часте сечовипускання, болючість над лоном, в областях промежини та крижів, що переходить у хронічну.

Клінічні стадії поділяються щодо того, як глибоко пухлина проникла у стінки сечового міхура. На початкових стадіях пухлини виявляються як дрібні нарости. Згодом вони ростуть і проникають у глибші шари сечового міхура. Для пізніших стадій характерна поява метастазів у лімфовузлах та інших органах.

Волков Олександр Миколайович, уролог, хірург-онколог, кандидат медичних наук.

Як діагностувати цей вид раку?

Виконання діагностики проводиться безпосередньо урологом. Лікар збере анамнез, проведе огляд, після чого призначить лабораторні та функціональні дослідження.

Серед лабораторних досліджень будуть аналізи крові, сечі для того, щоб перевірити наявність клітин крові, а в деяких випадках і клітин крові, стан нирок, печінки або виключити низку захворювань.

Також при захворюваннях сечового міхура проводять спеціальну діагностичну процедуру – цистоскопію. Це ендоскопічний метод візуалізації органу, при якому цистоскоп із камерою вводять у сечовий міхур, після чого порожнину можна повністю оглянути та отримати зразок пухлини для біопсії. Вона потрібна, щоб дізнатися про будову клітин пухлини, тому що її наявність ще не говорить про рак. Гістологія розповість, із яких клітин новоутворення складається, що дозволяє прогнозувати подальший шлях пацієнта.

Для візуалізації можуть призначити УЗД сечового міхура, комп’ютерну томографію із внутрішньовенним контрастуванням.

Яке лікування раку сечового міхура в Медичному домі Odrex?

На підбір лікування впливає стадія, гістологічна будова раку та поширеність пухлини. Розуміння виникає після отримання результатів досліджень. Уролог обговорює конкретні варіанти з кожним пацієнтом: можливі методи, переваги, наслідки, наступні дії. Пацієнт не діє навмання, а знає про кожен крок лікування.

Перший крок – трансуретральна резекція (ТУР) сечового міхура. Це щадне оперативне втручання дозволяє видалити пухлину без порушення цілісності шкірних покривів. Новоутворення відправляють у гістологічну лабораторію, щоб з’ясувати ступінь злоякісності та визначитись з подальшою тактикою лікування.

Втручання проводиться під наркозом. Поки пацієнт спить, резектоскоп через сечівник вводять у сечовий міхур. За допомогою відеокамери оглядають орган, а спеціальною петлею видаляють пухлину. Місце новоутворення коагулюють, щоб не розвинулась кровотеча.

Видалений під час ТУР сечового міхура матеріал відправляють у гістологічну лабораторію, де можуть визначити тип пухлини та стадію захворювання. Ця інформація впливає на наступне лікування. При агресивному м’язово-неінвазивному раку може знадобитись часткове (резекція) або повне видалення сечового міхура (цистектомія). Як правило, якщо встановили м’язово-інвазивний рак, потрібна хіміотерапія, за якою слідує радикальна цистектомія, тобто видалення сечового міхура. Коли тотальне видалення неможливе, деяким пацієнтам пропонується альтернативне лікування — так зване тримодальне лікування, яке поєднує ТУР у максимальному обсязі, коли видаляється вся видима пухлина, хіміотерапія та променева терапія, або в дуже невеликому відсотку випадків, якщо пухлина проростає м’язовий шар пацієнту неможливо виконати видалення сечового міхура, можливе виконання резекції сечового міхура з наступним (ад’ювантним) лікуванням.

Проведення хіміотерапії не потребує кардинального збою свого особистого життя. У Медичному домі Odrex є можливість проходити лікування як амбулаторно, так і стаціонарно. Курси проходять у заздалегідь призначений час, під контролем досвідчених фахівців. У палатах все оформлено за останнім словом медицини: фільтрація повітря, кнопка виклику персоналу, зручне крісло та апарат моніторингу життєвих функцій пацієнта.

Коли повністю видалили орган, він більше не може утримувати сечу в колишніх обсягах, тому підбирають спосіб її відведення:

  • відведення сечі в кишковий кондуїт (ізольована ділянка клубової кишки) з формуванням «вологої» стоми, що передбачає постійне носіння сечоприймача, що клеїться.
  • Штучний ортотопічний сечовий резервуар. Для штучного сечового міхура також використовують частину клубового кишечника, і цей варіант відтворює природніший спосіб сечовипускання по нативній уретрі. Позиви до сечовипускання відсутні, але спустошення міхура пацієнт здійснює самостійно приблизно кожні 4 години завдяки скороченню м’язів черевного преса.
  • Постійний утримуючий резервуар та уростома на передній черевній стінці спустошується через катетер. Під час катетеризації в сечівник вводять спеціальну стерильну трубку, другий кінець якої знаходиться в сечоприймачі. Для постійного використання трубка зафіксована.

У раку сечового міхура є виражена тенденція до рецидивів, і найчастіше це відбувається у перші кілька років після лікування. Частота повернень раку залежить від стадії, на якій пухлину виявили: чим раніше – тим менша ймовірність рецидиву. При видаленні сечового міхура, на другій стадії, частота повернень становить понад 30%, при третій — 50%. Ще більша ймовірність, якщо на момент лікування вже відбулося метастазування в лімфатичні вузли. З цієї причини пацієнти після лікування повинні спостерігатися згідно з рекомендацією свого лікаря.

Чому варто лікуватись в Odrex?

Онкологічні захворювання потребують комплексного підходу до лікування. Для цього в Медичному домі працює мультидисциплінарна команда фахівців, що включає урологів-онкологів, клінічних онкологів (хіміотерапевтів), хірургів-онкологів та лікарів суміжних спеціальностей. Вони працюють пліч-о-пліч для досягнення найкращого ефекту.

Сучасне обладнання застосовується на етапах діагностики, операції та хіміотерапевтичного лікування. Будь-яка процедура виконується, дотримуючись правил безпеки та світових стандартів лікування. Усі препарати мають доказову базу та офіційно ввезені в Україну.

Пакетні послуги дозволяють пацієнтам заздалегідь знати про ціни та витрати на лікування без додаткових витрат. Родичам не потрібно шукати медикаменти по всій країні, все необхідне вже є або замовляється Odrex. Пацієнти не чекають у чергах, а проходять лікування у запланований час, а на будь-які термінові стани реагують негайно.

Профілактика захворювань – одне з наших початкових завдань. Своєчасне поводження та знання своїх ризиків допомагає пацієнтові легше перенести лікування з більш сприятливими прогнозами. У Медичному будинку створено спеціальну профілактичну програму — Онко Check-Up. У цю діагностику включено всі необхідні консультації та дослідження, щоб запідозрити, спрогнозувати чи виявити онкологічне захворювання. Усі заходи продумані та скомпоновані за часом, щоб уникнути очікувань. Пацієнт отримує детальний висновок з рекомендаціями та прогнозами.

Відгуки