Рак молочної залози
Рак молочної залози займає перше місце у світі серед онкологічних захворювання у жінок і його кількість за останні 30 років значно зросла.
Причин у цього багато, однак однією з головних, стало змінення способу життя: пізні пологи, пізній початок менструації, ранній клімакс і т. д.
Але варто відзначити, що цей вид онкології не лише жіночий, ним ще страждає близько 1% чоловіків. В будь-якому випадку не варто боятися страшного діагнозу, сучасна медицина надає різноманітні способи профілактики, діагностики та лікування онкологічних захворювань. В таких умовах реально зберегти своє життя та здоров’я.
Методи діагностики раку молочної залози
Доволі часто пацієнти самостійно знаходять у себе ознаки раку грудей — ущільнення, після чого й приходять до лікаря. Але варто пам’ятати, що інколи рак молочної залози не пальпується, тому своєчасно виявити його можливо тільки, якщо проходити щорічний огляд у лікарів. Сьогодні медицина розробила методи лікування і для останніх стадій раку, але кращий результат – все ж таки на ранніх. В останньому випадку виживання складає понад 90%. Тому шанси на успіх лікування безпосередньо залежать від того, на якій стадії виявити захворювання. Чим раніше, тим краще.
Саме тому і жінкам і чоловікам потрібно самостійно обстежувати періодично свої груди, але і обов’язково звертатися до лікаря у випадку якщо вас щось бентежить, або ви помітили щось незвичайне. Ви можете намацати ознаки маститу або матопатії, але ж потрібно знати, що будь-які новоутворення в області грудей можуть свідчити про рак молочної залози.
Якими методами лікар може діагностувати хворобу? В Медичному домі Odrex вам запропонують пройти в першу чергу обстеження: УЗД, мамографію (бажано у першій фазі циклу). За результатами цих досліджень мамолог може запідозрити наявність новоутворень. А потім вже проведе клінічний огляд грудей. Що це означає? Лікар промацає груди, щоб виявити новоутворення та оцінити структуру і поставить декілька запитань. У випадку виявлення новоутворень назначать дообстеження.
Визначити на дотик рак це чи ні – неможливо.
Для цього потрібно провести кілька обстежень:
- УЗД молочних залоз та пахвових лімфовузлів. Цей метод дозволяє запідозрити доброякісні чи злоякісні новоутворення, визначити їхній розмір та оцінити загальний стан. Цю процедуру радять проводити раз на рік жінкам до 40 років.
- Мамографія — це скринінговий метод діагностики, що дозволяє визначити стан залоз. Після 40 років структура грудей змінюється і рентгенівське обстеження стає більш інформативним. Часто ці обидва (УЗД та мамографія) обстеження доповнюють один одного. Жінкам після 40 років варто проводити цю процедуру раз на рік.
- Ультразвукова еластографія молочної залози. Процедура проводиться на ультразвуковому сканері і в залежності від результатів може зменшити кількість необхідної надалі біопсії. Крім того, процедура дозволяє розглянути різноманітні відхилення в області кіст та молочних протоків.
- КТ (Комп’ютерна томографія) — метод на підставі рентгенівського випромінювання, який дозволяє оцінити анатомію досліджуваного органу, а також організма в цілому.
- Магнітно-резонансна томографія(МРТ) — метод діагностики, що дозволяє побачити якісне зображення навіть м’яких та глибоко розташованих тканин. При цьому дослідження не піддає вас радіаційному або іонізованому опроміненню. КТ та МРТ назначають для стадіювання хвороби.
- Позитронно-емісійна томографія поєднана з комп’ютерною томографією (ПЄТ-КТ) — це унікальний метод, що дозволяє побачити відхилення та патології на молекулярному рівні. Під час цієї діагностики створюють тривимірну реконструкцію усіх процесів, що відбуваються в організмі.
- Біопсія. Цю діагностику використовують, якщо в структурі грудей є зміни. Взяті тканини відправляють до гістологічної лабораторії. де їх і досліджують. А вже результати дозволяють поставити діагноз та обрати лікування.
- Молекулярно-генетична діагностика дозволяє дізнатися про мутацію генів BRCA1/2. Якщо її знаходять, то ризик виникнення раку піднімається на 45-65% і це потребує інтенсивного нагляду та оперативного лікування.
- Oncotype DX — тест, що проводять для того, аби визначити необхідність хіміотерапії для пацієнта. Також він зображує генетичну оцінку ризику рецидиву на наступні 10 років.
Види та переваги лікування
Є декілька різновидів лікування раку молочної залози.
Лікар обирає метод, згідно від місця розташування, стадії та розповсюдженості пухлини.
- Хірургічне лікування підходить у тому випадку, якщо рак виявили на ранніх стадіях. Хірурги вирізають всю пухлину у межах здорових тканин. На пізніх стадіях або при агресивних властивостях пухлини використовують хіміотерапію. Використовуючи цей метод, зберегти залозу вдається у багатьох пацієнток, але випадки ампутації — також не виключення.
- Хіміотерапія може проводитися як одразу після постановки діагнозу, так і після оперативного лікування. Під час хіміотерапії приймають спеціальні ліки, які дозволяють зменшити або геть знищити пухлину. В більшості випадків їх вводять внутрішньовенно. В Медичному домі Odrex використовують сертифіковані ліки з Європи, при цьому лікар постійно контролює стан пацієнта. Крім того, у хіміотерапії бувають і побічні ефекти, щоб їх уникнути проводять спеціальну та супроводжувальну терапії.
- Променева терапія запобігає рецидиву пухлини в молочній залозі та лімфатичних вузлах. За такого методу лікування використовується іонізуюче лікування. Попри те, що процедура займає по 10-15 хвилин за відвідування, вона може викликати різні ускладнення, тому необхідно слідувати інструкціям медичної сестри та доглядати за шкірою. Медичний дім Odrex співпрацює з клініками-партнерами, в яких проводять променеву терапію. Також за необхідності онколог консультується разом з променевим спеціалістом та хіміотерапевтом, що допомагає підібрати максимально оптимальний метод лікування та зменшити ризик рецидиву.
- Імунотерапія дозволяє здоровим клітинам знаходити та знищувати ракові. Як окремий вид лікування імунотерапія не використовується, найчастіше її застосовують разом з хіміотерапією. Сьогодні це доволі новий напрям і багато препаратів ще проходять клінічні дослідження.
Які симптоми сигналізують про рак грудей
Рак грудей часто супроводжується змінами на шкірі, які можна своєчасно помітити.
Серед них:
- лущення, сухість і потовщення шкіри навколо соска й ареоли;
- новоутворення, що можливо промацати у грудях;
- незначні виділення із соска різних кольорів;
- западини та бугристість на шкірі грудей;
- біль та підвищена чутливість;
- зміна форми, кольору або розмірів соска чи грудей в цілому;
- різноманітні покрасніння або набряки в різних частинах грудей.
Якщо ви помітили такі зміни у себе, необхідно звернутися до мамолога. Ці симптоми говорять про захворювання молочних залоз, але не завжди про онкологічні. Виявити рак може лише спеціаліст, тому так важливо проходити профілактичні огляди у лікаря та не займатися самолікуванням.
Фактори ризику
Дати конкретну відповідь на питання, що викликає рак молочної залози, сучасна медицина ще не може. Але є певні фактори ризику, які повинні змусити чоловіків та жінок подбати про своє здоров’я у майбутньому:
- спадковість;
- порушення менструації: рання поява, пізній клімакс,
- зайва вага, вживання шкідливої їжі, алкоголю та табакокуріння,
- пізня вагітність,
- бездітність,
- цукровий діабет,
- вживання гормональних препаратів.
Питання-відповідь
Які види онкології грудей існують?
Всього виділяють більше 200 видів пухлин.
Основні типи:
- протокова пухлина знаходиться у стінці молочних протоків: на початковій стадії вона не пальпується і виявити її можливо лише на обстеженні;
- інфільтративна внутрішньопротокова росте з протоків і вже вийшла за кордони самої залози;
- долькова — маленька пухлина, що не виходить за кордони молочної долі;
- інфільтративна долькова — пізня стадія, коли рак вже розповсюдився в сполучні тканини;
- медулярна — найменш злоякісна пухлина, велика за розміром, але вона не проростає у тканині;
- запальна — пухлина, що по відчуттям нагадує запалення, характеризується підняттям температури.
Які наслідки захворювання?
Хворі з онкологією відносяться до групи підвищеного ризику ускладнень, бо існує можливість рецидиву. Через лікування у пацієнтів ослаблений імунітет, що в майбутньому небезпечно, тому що вони залишаються без захисту від вірусів та інфекцій. Якщо рак виявили в репродукційному віці, то одним із наслідків може стати безпліддя. Також хвороба дуже впливає на емоційний стан та психічне здоров’я як жінок, так і чоловіків.
Чи можливо відновити груди після операції?
Якщо під час лікування довелося видаляти груди, то їх можна відновити завдяки пластичній хірургії. В Odrex реконструкцію молочної залози роблять за допомогою імплантів або власних тканин пацієнтки. Також у клініці є варіант одночасного відновлення: це означає, що відновлення грудей проходить одночасно з онкологічною операцією.
Як запобігти появі хвороби?
Для цього необхідно дізнатися про випадки хвороби у близьких родичів та проконсультуватися з онкологом. Не варто забувати про здорове харчування, фізичну активність, а також щорічні профілактичні огляди. Знаючи про фактори ризику та уникаючи їх ви як мінімум не спровокуєте передчасну появу раку або інших хвороб.