Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Рак вульви

Рак вульви – це злоякісне новоутворення в ділянці зовнішніх статевих органів. Найбільша ймовірність виникнення раку вульви спостерігається у жінок через кілька років після настання менопаузи – від 55 до 70 років. Потрібно зазначити, що захворювання трапляється не надто часто – в середньому, 2 випадки на 100 тис. осіб на рік. Останнім часом захворювання значно помолодшало, і пов’язано це з широким поширенням вірусних інфекцій.

Зазвичай рак вульви розвивається на тлі таких попередніх захворювань, як:

  • крауроз – вікова атрофічна дистрофія і склероз шкіри, волосяного покриву і слизової оболонки вульви, нерідко – як наслідок цукрового діабету;
  • лейкоплакія – зроговіння і склерозування слизової оболонки вульви;
  • різні імунодефіцитні стани (ВІЛ-інфекція та інші).

Усі ці захворювання легко виявляються під час лікарського огляду і піддаються лікуванню. Тому дуже важливо проходити регулярний, не рідше одного разу на рік, профілактичний огляд у гінеколога, щоб не доводити до розвитку злоякісних новоутворень.

Головна проблема полягає в тому, що в більшості випадків жінки звертаються до лікаря пізно, після тривалого періоду самолікування, коли хвороба вже перебуває в занедбаному стані. Тому за перших симптомів раку вульви варто звернутись до лікаря, щоб зробити аналізи.

Хвороба проявляється насамперед сильним свербежем у ділянці промежини, який не припиняється навіть після лікування. На слизовій і шкірі зовнішніх статевих органів з’являються вузлики, ущільнення, ранки, що погано гояться і супроводжуються кров’янистими виділеннями, виникають больові відчуття в паховій зоні, збільшуються лімфатичні вузли.

Розрізняють 4 стадії раку вульви:

  • 1 стадія – розмір пухлини не перевищує 2 см, новоутворення зачіпає тільки шкірні покриви зовнішніх статевих органів;
  • 2 стадія – пухлина більша за 2 см, але при цьому, окрім шкіри, не зачеплені інші органи і лімфатичні вузли;
  • 3 стадія – новоутворення поширюється на лімфатичні вузли і прилеглі органи: піхву, анальний отвір і сечовипускальний канал;
  • 4 стадія – пухлина дає метастази у віддалені органи тіла.

Діагностика раку вульви

Діагностика раку вульви включає: візуальний огляд гінеколога, вульвоскопію, лабораторні тести – аналіз на цитологію, аналіз на наявність вірусу папіломи людини, біопсія новоутворення. З інструментальних методів застосовується – УЗД пахових лімфовузлів, МРТ малого таза. І загальне при всіх онкологічних хворобах – комп’ютерна томографія грудної клітки та черевної порожнини – щоб визначити наявність метастазів. На підставі гістологічного аналізу (дослідження видалених тканин під мікроскопом) виставляють діагноз і приймають рішення про метод лікування залежно від стадії захворювання.

Лікування раку вульви

Якщо хвороба перебуває на першій стадії – призначається хірургічне лікування, яке може бути проведено по-різному залежно від місця локалізації пухлини. Можливе проведення органозберігальних операцій: при цьому видаляється пухлина і невелика кількість розташованих поруч тканин. Такий варіант лікування частіше проводять у пацієнток молодого віку.

Захворювання у жінок у період менопаузи характеризується більш агресивним перебігом. Тому навіть на перших стадіях рекомендується проводити операцію, яка називається вульвектомія – видалення зовнішніх статевих органів.

На другій стадії захворювання також спочатку проводять хірургічне лікування. Через великі розміри пухлини після видалення проводять також пластичні операції із закриття дефекту за допомогою пересадки клаптів тканини та реконструкцію зовнішніх статевих органів. Потім пацієнтці показана променева терапія і, можливо, хіміотерапія.

У разі раку вульви 3 і 4 стадії – лікування проводиться за індивідуальними показаннями. Але здебільшого за 3 стадії лікування починається з променевої терапії. У проміжках між сеансами можливе проведення хірургічного лікування, хіміотерапія. Під час лікування раку вульви 4 стадії може бути проведена паліативна операція (допоміжна операція, яка допомагає частково позбутися пухлини). У цьому випадку вибір методів лікування і можливість допомогти пацієнтці дуже обмежена. Тому дуже важливо виявити хворобу на ранній стадії.

Лікування раку вульви в Odrex

У Медичному домі Оdrex можна отримати консультацію досвідченого гінеколога, пройти весь комплекс діагностичних досліджень і, за необхідності, провести хірургічне видалення пухлини. Після операції пацієнтці забороняється вставати з ліжка близько 3 днів, загальний час перебування в стаціонарі 4-5 днів. Відновлення відбувається протягом 1-2 місяців. Можливість одужання залежить від стадії виявлення захворювання і правильно обраного курсу лікування.

Питання-відповідь

Чи може після операції рана не зажити?

За статистикою, близько 20% прооперованих хворих стикаються з такими ускладненнями, як повільне загоєння або інфікування рани. Це пов’язано зі специфікою локалізації рани (підвищена вологість, відсутність доступу свіжого повітря тощо). Однак при дотриманні лікарських рекомендацій ризик розвитку ускладнень зводиться до мінімуму.

Які існують заходи профілактики раку вульви?

Одне з головних завдань – мінімізувати можливість зараження хворобами, що передаються статевим шляхом. Регулярно проходити огляди у гінеколога, здавати аналізи на наявність вірусу папіломи людини. За будь-якого дискомфорту в ділянці статевих органів – звертатися за консультацією до фахівця.

Чи може після операції знову з’явитися пухлина?

Щодо онкологічних захворювань складно давати гарантовані прогнози. Саме тому після проведення лікування раку вульви пацієнтам рекомендують проходити контрольні огляди у лікаря мінімум двічі на рік.

Відгуки