Розсіяний склероз
Розсіяний склероз (РС) – це хронічне аутоімунне захворювання центральної нервової системи. Для РС характерно ураження головного та спинного мозку, не залучаючи при цьому периферичні нервові волокна.
Інцин Костянтин Павлович. Завідувач Поліклініки всієї сім’ї в Райдужному, невролог
Причини виникнення розсіяного склерозу
Чіткого розуміння причин РС дотепер не існує. Вважається, що захворювання є мультифакторіальним та обумовлено впливом сукупністю факторів:
- генетична схильність: наявність у батьків, братів чи сестер розсіяного склерозу у декілька разів підвищує ризик захворювання,
- географія проживання: хвороба значно рідше виникає у людей, які виросли поряд із екватором,
вплив деяких вірусів.
В основі патологічного процесу розвитку захворювання лежить аутоімунна реакція організму. ЇЇ суть полягає у виробленні імунною системою антитіл, що атакують власну нервову систему. Така реакція викликає запалення, яке руйнує мієлінову оболонку та оточені нею нервові волокна, відбувається демієлінізація і, як наслідок, порушується процес передачі нервового імпульсу між нейронами.
Мієлінова оболонка має здатність відновлюватися з часом, що клінічно проявляється повним або частковим відновленням функції ураженої ділянки нервової системи. Симптоми можуть бути «розсіяними» у часі та просторі, що і пояснює назву хвороби.
Є декілька типів перебігу захворювання, але у більшості хворих періоди хорошого самопочуття ремісії змінюються періодами загострення. Частота та інтенсивність загострень варіює в дуже широких межах, може непередбачуваним чином згасати та знову активізуватися. Під час ремісій стан пацієнта відновлюється досить добре, але зазвичай не повністю. Таким чином, розсіяний склероз повільно прогресує.
Хубетова Ірина Вільївна, невролог
Симптоми розсіяного склерозу
Найчастіше хвороба дебютує у віці між 20 та 40 роками, проте може розвиватися у будь-якому віці в період від 15 до 60 років. Дещо частіше хворіють жінки, а у дітей розсіяний склероз трапляється рідко.
Розсіяний склероз проявляється різноманітною неврологічною симптоматикою, залежно від ділянки нервової системи яка була пошкоджена антитілами.
До найпоширеніших симптомів розсіяного склерозу належать:
- порушення чіткості та зниження гостроти зору, двоїння в очах,
- слабкість або відчуття скутості в кінцівках,
- відчуття оніміння або поколювання в кінцівках, тулубі, обличчі,
- запаморочення, нестійкість, хиткість при ході, порушення рівноваги,
- порушення сечовипускання та дефекації.
Можуть спостерігаються надмірна втомлюваність, емоційні порушення та порушення мови. Надмірне тепло, наприклад, спекотна погода, гаряча ванна або душ, можуть тимчасово посилити симптоми.
Діагностика розсіяного склерозу
Діагноз РС встановлюється на основі певних визначених критеріїв, що включають клінічні симптоми, анамнез захворювання, дані МРТ обстеження головного та спинного мозку, іноді – люмбальна пункція та дослідження спинномозкової рідини.
Інші види обстеження дозволяють лікарям відрізнити розсіяний склероз від захворювань, що викликають схожі симптоми.
Оскільки симптоми дуже варіюються, розпізнати хворобу на ранніх стадіях може бути не просто. На користь діагнозу говорять симптоми, що з’являються і зникають, — наявність рецидивів і ремісій.
Танєєв Олег Олександрович. Невролог
Лікування розсіяного склерозу
Лікування захворювання полягає в корекції роботи імунної системи.
Періоди загострень полегшуються гормональними препаратами, але в деяких випадках з’являється необхідність застосовувати такі методи як плазмаферез, суть якого полягає у видаленні циркулюючих антитіл в крові, що пошкоджують нервові структури.
Існує профілактичне лікування загострень, сюди відносяться препарати, що змінюють перебіг захворювання. Вони змінюють активність деяких форм розсіяного склерозу та покращують життя пацієнта.
В Медичному домі Odrex є цілодобовий стаціонар, що дозволяє пацієнтам отримувати необхідну терапію в зручних умовах під контролем кваліфікованого медичного персоналу. Участь досвідченої мультидисциплінарної команди реабілітологів дозволяє розробити індивідуальну програму рухової реабілітації, що вкрай важливо при РС.