Укорочення та деформації кінцівок у дітей. О-подібна, Х-подібна деформація ніг
Укорочення та деформації кінцівок у дітей – це досить поширена ортопедична проблема. Найбільш типовими деформаціями є варусне (О-подібне) та вальгусне (Х-подібне) викривлення ніг. Без своєчасного лікування ці деформації можуть призвести до серйозних функціональних розладів у майбутньому.
Які бувають типи деформацій кінцівок?
Деформації нижніх кінцівок у дітей, залежно від форми, розташування та причин виникнення поділяються на різні типи. О-подібна (варусна) та Х-подібна (вальгусна) аномалії – основні та найбільш поширені.
Перше захворювання характеризується тим, що коліна дитини при зведених стопах залишаються на відстані одне від одного, форма ніг в такому стані нагадують літеру «О», друге – навпаки, призводить до зведення колін при розведених стегнах та гомілках, а ноги візуально виглядають при цьому, як літера «Х»
Обидва порушення – варусне та вальгусне – класифікуються як ангулярні деформації. Існують також ротаційні – коли ноги розміщені трохи всередину або назовні, а не прямо.
Вони можуть бути пов’язані з неправильним розвитком кісток, а також з діяльністю м’язів, суглобів та зв’язок.
Усі типи укорочень та деформацій кінцівок можна поділити на вроджені та набуті.

Чому виникають деформації та вкорочення кінцівок у дітей?
- Генетична схильність
У деяких випадках деформації та укорочення кінцівок зумовлені генетичними факторами, які впливають на розвиток кісткової тканини ще під час внутрішньоутробного періоду. Вони можуть призводити до проблем у формуванні кісток та суглобів.
- Нестача поживних речовин
Особливо позначається дефіцит вітамінів D, кальцію та фосфору, оскільки саме вони найбільш важливі для нормального розвитку кісток. Їхня нестача може спричинити рахіт, ламкість кісток та їх викривлення.
- Травми та переломи
Особливо ті переломи, які неправильно зростаються, можуть негативно впливати на пропорційність нижніх кінцівок.
- Ендокринні захворювання
Деякі з таких розладів порушують обмін речовин, що має негативний вплив на метаболізм кісткової тканини, знижує її міцність та стійкість.
- Інфекційні захворювання
Деякі інфекції, до прикладу, остеомієліт (тобто запалення кісток), можуть призводити до деформацій кісткової тканини.
- Неврологічні порушення
Не напряму, але все ж, хвороби, що впливають на нервову систему, можуть сприяти розвитку деформацій кінцівок – бо порушують тонус м’язів. Яскравий приклад – церебральний параліч.
- Фізичні перевантаження або неправильна техніка виконання вправ
Це може призвести до травм деяких м’язів та суглобів.
Які симптоми вказують на О-подібну та Х-подібну деформацію ніг?
Найпомітнішими ознаками є асиметрія та візуальні зміни ніг у малечі. Це розведені коліна в різні боки при зведених стопах, або ж зведені разом коліна при розведених гомілках.
Ще одним важливим симптомом порушень є різниця у довжині кінцівок. Цей перекіс добре помітно при ходьбі – дитина починає шкутильгати.
Не специфічним, але доволі частим симптомом є біль в кінцівках, в суглобах або попереку.
Труднощі при ходьбі, при бігу, безпричинні часті падіння також мають насторожити батьків і змусити звернути увагу на здоров’я дитини. Чим раніше почнеться лікування деформацій, тим вище вірогідність, що воно буде успішним.
Методи діагностики, які використовуються у Медичному домі Odrex
- Фізикальне обстеження
Ортопед-травматолог перевіряє форму кінцівок, оцінює рухливість суглобів, особливості ходи та постави тощо.
- Інструментальні обстеження
На рентгені можна виявити зміни кісток, кути їх викривлення тощо. УЗД використовують для оцінки стану суглобів та м’яких тканин навколо кісток. КТ та МРТ доцільно використовувати у складних випадках для максимально детального обстеження структур кісток та суглобів.
- Лабораторні дослідження
Для встановлення діагнозу лікарю може знадобитися аналіз крові на вітамін D, кальцій, фосфор тощо.
Як лікують деформації та укорочення ніг у Медичному домі Odrex?
Ортопеди-травматологи Odrex призначають лікування тільки після детальної діагностики. Тактика залежить від багатьох факторів, таких як тип деформації, ступінь, вік пацієнта тощо.
Консервативне лікування може включати комплекс фізичних активностей, таких як фізіотерапія та ЛФК. Розвантажити суглоби допомагають спеціальні устілки, ортези та різноманітні ортопедичні пристрої. Також лікар може призначити медикаментозну терапію.
Якщо деформації та укорочення кінцівок у дітей не піддаються консервативному лікуванню, лікар приймає рішення про операцію. Це може бути остеотомія (зміна кута росту кістки), епіфізіодез (припинення росту кістки) або ж подовження ноги. Це малоінвазивні операції, завдяки чому відновлення відбувається досить швидко.
І після консервативного лікування, і після оперативного втручання, необхідна реабілітація: ЛФК, масажі або фізіотерапія. Це не менш важливий етап одужання, ніж саме лікування, тож не варто їм нехтувати.
Чому деформації та укорочення кінцівок варто лікувати в Медичному домі Odrex?
- Лікарі Медичного дому суворо дотримуються принципів доказової медицини, регулярно відвідують майстер-класи та конференції, щоб оновлювати знання та бути в курсі останніх нововведень у сфері ортопедії та травматології. Фахівці Odrex завжди працюють в команді — щоб забезпечити 100% об’єктивність та якість результату.
- Сучасне обладнання, з яким працюють ортопеди-травматологи Odrex — гарантія того, що діагностичні та лікувальні процедури будуть проведені максимально якісно.
- Ортопеди-травматологи Odrex вміють знаходити підхід до дітей та перетворювати лікування в цікавий квест, аби воно проходило без сліз та смутку.
- Палати стаціонару прикрашені казковими героями, а у відділенні є спеціальна ігрова кімната, де можна подивитися мультики або пограти з іграшками. Годування в дитячому стаціонарі збалансоване та смачне.
- Адміністратори допомагають та підтримують пацієнтів на всіх етапах. Тож про організаційні питання можна не хвилюватися.