Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Відновлення після COVID-19

Досвід лікування COVID-19 показав, що на негативному результаті ПЛР-тесту етапи одужання не завершуються. Організму здебільшого необхідне відновлення після такого захворювання, а ураження різних структур та органів потребує комплексного підходу та специфічних медичних знань.

Хто потребує реабілітації після COVID-19?

Навіть після виписки зі стаціонару пацієнт може відчувати наслідки COVID-19. Прояв цих ускладнень може бути найрізноманітнішим, починаючи від загальної слабкості до загострення хронічних проблем.

Здебільшого, відновлення необхідне пацієнтам: 

  • котрі перенесли захворювання у середній та тяжкій формах;
  • тим, у кого спостерігається тривалий перебіг захворювання, так званий Long COVID;
  • які мають хронічні захворювання, що загострились через перенесену коронавірусну інфекцію.

Ці групи пацієнтів частіше інших потребують комплексного підходу реабілітаційного лікування.

Усенко Олена Анатоліївна, завідувачка стаціонаром та відділенням респіраторних захворювань, терапевт, кардіолог

Які можуть бути ускладнення COVID-19? 

Значна частина пацієнтів, які проходили лікування в умовах стаціонару, страждають від наслідків хвороби тривало, інколи до півроку, після одужання.

  • Тривалі залишкові симптоми захворювання, протягом місяців після вгасання інфекції — Long COVID. Його прояви — це втомлюваність, запаморочення, задишка, біль у грудях, проблеми зі сном та концентрацією уваги, депресія, тривожність і багато інших проблем, які погіршують самопочуття. Загальний стан здоров’я тіла значно погіршується, пацієнти відчувають себе виснаженими, й ці прояви потребують контролю спеціалістів та догляду.

Дізнайтесь більше про Long COVID з терапевтом Кароліною Козак

  • Як в гострий період інфікування, так і у відстроченому порядку можуть проявлятись неврологічні порушення. Ускладнення можуть бути найнеочікуванішими, починаючи від погіршення сну та завершуючи запальними процесами в оболонках мозку. Такі проблеми зустрічаються й у молодих людей, та у тих, хто легко переніс інфекцію. Найімовірніше, це пов’язано з тим, що імунна система атакує власні нервові клітини. 
  • Ураження коронавірусом бронхолегеневої системи, насамперед, провокує затяжний перебіг пульмоніту — це запальний процес у легенях. З цієї причини з’являється дихальна недостатність. Цей стан — невідкладний, й такі пацієнти повинні знаходитись під наглядом медичних працівників. Терапія базується на забезпеченні та підтримці прохідності дихальних шляхів, це, наприклад, оксигенотерапія, допоміжна вентиляція та ШВЛ. 
  • Не залишається осторонь й серцево-судинна система. Міокардити — запальні захворювання м’яза серця — тривало можуть безсимптомно притаїтись в організмі. Але з ростом запалення погіршується й стан, що в майбутньому може спровокувати аритмію, серцеву недостатність, тромболітичні ускладнення та навіть смерть. Схоже ускладнення може виникнути в будь-якій з вікових груп, з цієї причини пацієнтам потрібно обстежуватись.  
  • Частині пацієнтів загрожує ускладнення — ниркова недостатність, аж до необхідності проведення діалізу. На розвиток цієї проблеми впливає наявність хронічних захворювань нирки ще до зараження COVID-19. Пацієнти з хронічним діалізом є групою ризику, це обумовлено високим рівнем летальності. Ризик розвитку ниркової недостатності після коронавірусної інфекції зростає у пацієнтів у критичному стані, тому лікарі лабораторно контролюють функції нирок у таких пацієнтів.
  • Не виняток й печінка. Пацієнти, які мають вже діагноз, наприклад, цироз, також входять до групи ризику, а складний перебіг коронавірусної пневмонії посилюється. Потрібно враховувати варіанти, коли COVID-19 стає агентом, що ушкоджує здорову печінку. Інтенсивна терапія препаратами при тяжкому перебігу коронавірусної інфекції може спровокувати медикаментозний гепатит. Випадки печінкової недостатності часті, вимагають медикаментозного коригування.
  • У віддалені терміни видно ускладнення з боку шлунково-кишкового тракту. Це важкі коліти, які можуть бути пов’язані як з самим лікуванням, так і з перебігом коронавірусної інфекції. Причиною може стати тривале застосування антибіотиків, в яких була необхідність. Але ураження кишківника може бути викликано і запальним процесом.

Більшість з цих ускладнень вимагають стаціонарного лікування і спостереження профільних лікарів. Крім того, використання клінічних рекомендацій пацієнтом або самопризначення препаратів призводить до тяжчих ускладнень. Кожний препарат має побічні ефекти, але тільки лікар може визначити необхідність їх застосування, з огляду на можливі проблеми та запобігаючи їм.

Кардіологи Тетяна Кузнєцова та Альона Марченко

Коли починати реабілітацію?

Чим раніше — тим краще. Це правило працює і з реабілітацією. Розумно починати відновлення ще на етапі стаціонарного лікування. Певні методи можна застосовувати навіть важким пацієнтам. Це так звані «маленькі кроки до великої мети».

Обсяг реабілітаційного лікування змінюється залежно від поліпшення стану пацієнта. Відповідно, методи різняться, зважаючи на ураження і порушення тих чи інших функцій.

Реабілітація може бути стаціонарною або амбулаторною. У кожному з варіантів пацієнт знаходиться під наглядом фахівців, тому що, спостерігаючи динаміку відновлення, можна говорити про позитивні результати. Відзначають показники за допомогою певних досліджень, наприклад, контрольні КТ, УЗД, ЕКГ або лабораторні показники. Саме лікар повинен призначити метод, який буде найбільш дієвим для конкретної ситуації.

Дізнайтесь більше про УЗД легень

Призначенням процедур також повинен займатися лікар, який спостерігав пацієнта під час перебігу COVID-19 або хоча б ознайомлений з інформацією по хворобі. Тому що методи, які застосовуються на одному етапі відновлення, можуть бути неефективними, а то й шкідливі, на іншому. Наприклад, дихальна гімнастика — про користь цих простих вправ говорять звідусіль. І тренування своєї легеневої системи не зашкодить, коли ви здорові та приділяєте їй по кілька хвилин на день. А ось застосування гімнастики пацієнтам з коронавірусною інфекцією, має свої нюанси.

Є ряд досліджень, які говорять про досить грізні ускладнення, що виникають у пацієнтів, які проводили дихальну гімнастику в невідповідний для цього період. Тому на все свій час, і будь-які призначення повинен проводити фахівець, який використовує методи доказової медицини.

Дізнайтесь більше про обстеження під час і після коронавірусної інфекції від сімейного лікаря Олександри Шмуратко-Юрченко

Якими методами користуються в Odrex?

У Медичному домі Odrex до питань відновлення підходять ретельно. Досвід лікування у відділенні респіраторних захворювань обґрунтував важливість проведення реабілітаційних заходів. Це дозволило фахівцям клініки застосувати міжнародні рекомендації та максимально їх адаптувати.

Навіть з важкими, лежачими пацієнтами проводять відновлювальні заходи: активізація в межах ліжка та його зони, легка гімнастика, перкусійний масаж грудної клітки.

Потім, з етапами поліпшення, проводиться дихальна гімнастика, фізіотерапевтичні методи лікування, серед яких Хівамат на грудну клітку. Цей метод профілактує формування фіброзної тканини в легенях. А вже на додачу до цього, з урахуванням супутніх проблем, можуть підключати додаткові методи, наприклад, магнітотерапія, ЛФК, лазеротерапія, дренажний масаж або голкорефлексотерапія.

Детальніше про реабілітацію після ковіду

Ці методи застосовувались і раніше для лікування тривалих пневмоній. Правильно підібрана система дозволяє поліпшити функції верхнього дихання, прискорити розсмоктування при запальних процесах і забезпечити виділення мокротиння.

Складний перебіг захворювання, відсутність близьких поруч, тривале лікування і багато додаткових чинників впливають на емоційний стан пацієнтів. Тому передбачена і психологічна підтримка пацієнтам, які перебувають в депресії або потребують іншої допомоги фахівців цього профілю.

Як довго потрібно відновлюватись?

Питання тривалості відновлення дуже індивідуальне. На стан пацієнта впливає безліч факторів, і тут немає таких чітких цифр, так само, як і в статистиці важких випадків перебігу COVID-19. Ми можемо припустити, враховуючи стан пацієнта, але це не вберігає від погіршень.

Ті, хто переносять захворювання в легкій формі, швидше і відновлюються. Але є і затяжні випадки. У ситуаціях, коли у пацієнта Long COVID або важкий стан, повне відновлення може тривати від 3 до 6 місяців.

Так, відновлення може бути довгим і важким, тому чекати змін на наступний день після виписки не варто. Поступово, з позитивним настроєм і коригуванням свого стану пацієнт прийде в норму. Тут потрібна адекватна допомога і час.

Фізіотерапевт Оксана Грищук

Які переваги звернення до Медичного дому Odrex?

COVID-19 — захворювання, яке має багато облич. Той факт, що уражається не тільки бронхо-легенева система, а часом і весь організм, викликає потребу в допомозі медичного персоналу різних спеціалізацій. І одна з головних наших переваг — те, що Медичний дім є багатопрофільною і багатофункціональною клінікою, тобто всі необхідні фахівці та потужності для лікування навіть найважчих випадків знаходяться поруч.

Медичний дім приступив до лікування пацієнтів з COVID-19 ще навесні 2020 року, коли пандемія тільки прокрадалась в Україну. Уже на той момент у нас було все необхідне для пацієнтів і лікарів. За цей час ми пролікували безліч різних і складних випадків. Це дозволило застосувати досвід для допомоги багатьом пацієнтам, адаптувати систему і швидко справлятись зі складнощами.

У Odrex є цілодобова діагностика, в якій часто виникає раптова необхідність. Адже лікування наслідків COVID-19 — комплексне. Важлива оксигенотерапія, медикаментозна терапія, жорсткий щоденний лабораторний контроль для корекції лікування.

Потужне відділення інтенсивної терапії надає допомогу важким пацієнтам в будь-який час і в повному обсязі. Це можна здійснити завдяки повній укомплектованості Медичного дому, з урахуванням власної кисневої станції, що працює безперебійно.

Підключення реабілітаційних методів дозволяє пацієнтам отримувати повний цикл лікування. Застосування цих методів ще на етапі стаціонарного лікування приносить позитивні результати одужання.

Odrex не залишає пацієнтів зі своїми проблемами після отриманого негативного ПЛР-тесту. Медичний персонал проходить усі етапи відновлення разом з пацієнтом, щоб він відчував турботу і знав, що може впоратися навіть із таким підступним захворюванням.

Вакцинація в питаннях і відповідях

Єдиний доступний сьогодні метод профілактики COVID-19 — вакцинація. Безліч епідемій було ліквідовано саме за допомогою цього методу. І це спосіб, який дозволить, як мінімум легше перенести коронавірусну інфекцію та уникнути таких важких ускладнень. Це рішення, які ми повинні прийняти заздалегідь, адже навіть перенесений раніше COVID-19, не означає, що ви не захворієте знову або перенесете хворобу як вперше.

Прийом ведуть спеціалісти

Відгуки