Жовчокам’яна хвороба
Жовчнокам’яна хвороба супроводжується утвореннями в жовчному міхурі та жовчних протоках каменів різного походження. Камені – це згустки холестерину, солей кальцію та білірубіну (пігменту жовчі). Одне з найчастіших ускладнень каменів у жовчному це холецистит. Оптимальний метод лікування – малоінвазивна операція: в Odrex лапараскопічну холецистектомію проводять хірурги з великим досвідом проведення цієї операції, члени Європейської асоціації ендоскопічних хірургів та учасники міжнародних конференцій.
Причини жовчнокам’яної хвороби
- Порушення обміну речовин,
- порушення жовчовиділення,
- порушення травлення,
До захворювання схильні ті, хто надміру люблять щільно поїсти, зокрема – зловживають жирною їжею. Або ж, навпаки, люди, які необдумано експериментують із дієтами. Але крім перегинів із споживанням їжі, є й інші важливі фактори, що впливають на розвиток жовчнокам’яної хвороби:
- цукровий діабет
- вагітність
- сидячий образ життя
- спадкові порушення в обміні речовин
- наслідки малярії
- вірусний гепатит
- черевний тиф або гостра кишкова інфекція
- зловживання алкоголем
Симптоми жовчнокам’яної хвороби
- коліки,
- нудота,
- блювота,
- гіркота в роті,
- висока температура як свідчення про те, що бактеріальна інфекція відправилася «мігрувати» по організму.
Одна з головних ознак жовчнокам’яної хвороби — гострі коліки. Чому болить? Відчуття різкого болю у правому підребер’ї може бути викликане застоєм жовчі у жовчовивідних шляхах або пошкодженням внутрішньої стінки міхура камінням.
Як каже статистика ВООЗ, за віковою шкалою патологія зустрічається після 70 років майже у третини населення усієї планети. І набагато більше вона торкається не чоловіків, а жінок.
Куди звернутись по допомогу?
Якщо ви виявили у себе один із перерахованих вище симптомів, то варто записатись на консультацію до гастроентеролога. Важливо діяти швидко та вчасно зупинити розвиток хвороби. Якщо гастроентеролог виявить, що вам потрібна термінова операція, потрібно зв’язатись з хірургом.
У Медичному домі Odrex працюють професійні хірурги та гастроентерологи, які щодня допомагають упоратись з подібною проблемою. Вони проведуть точну діагностику вашого організму та призначать адресну медикаментозну терапію. Усі обстеження – безболісні та безпечні. Тільки у разі нагальної потреби лікарі можуть направити на операцію.
Діагностика жовчнокам’яної хвороби
Спочатку хвороба може розвиватись тихо, симптоми часом взагалі непомітні та прогресують у прихованій формі. Тому, щоб їх виявити, лікар порадить зробити УЗД. Один із найінформативніших способів визначення стану жовчної системи — МРТ органів черевної порожнини (магнітно-резонансна томографія). Пацієнт міститься в тунелі томографа. І за допомогою радіочастотних імпульсів фахівці отримують зображення органів, що розглядаються.
Але для того, щоб точно з’ясувати конкретне вогнище захворювання і визначити межі зони, що постраждала від хвороби, лікар може направити на додаткові обстеження:
- комп’ютерну томографію органів черевної порожнини,
- фіброгастроскопію (оптичними приладами діагности перевіряють функціонування слизової оболонки стравоходу, дванадцятипалої кишки та шлунка),
- колоноскопію (огляд товстої кишки).
Усі обстеження експерти проводять із використанням обладнання екстра-класу.
Методи лікування жовчнокам’яної хвороби
На підставі одержаних результатів діагностики лікар призначає лікування: консервативне чи оперативне.
Основу консервативного лікування становить коригування системи живлення. Медики рекомендують перейти на дрібне харчування (5-6 разів на день). А також знизити вживання тваринних жирів в цілому та продуктів з високим вмістом холестерину. Якщо протягом 3-4-х місяців належного ефекту від дотримання раціону не піде, необхідно подумати про хірургічне лікування.
Хірурги Андрій Фомін и Давид Махатадзе
Оперативне лікування. Операція — радикальний захід, але він потрібний в ургентних випадках. При жовчнокам’яній хворобі найпопулярніший метод оперативного втручання — лапароскопічна холецистектомія. Це малоінвазивний метод; операція з видалення жовчного міхура проводиться без розрізів (через прокол черевної стінки). У проколи експерт вводить трубку телескопа, підключену до відеокамери, та спеціальні маніпулятори для здійснення операції.
Лапароскопія має низку переваг
- швидкі терміни відновлення;
- болі після того, як людина приходить до свідомості, практично невідчутні;
- хороший косметичний ефект – рубці на тілі ледь помітні.
Але якщо у пацієнта є серцево-судинні захворювання, то замість лапароскопії хірург може наполягти на відкритій холецистектомії. Відкрита холецистектомія – видалення жовчного міхура за допомогою розрізів у верхній правій частині черевної порожнини.
Як швидко після операції пацієнт повернеться до звичайного ритму життя?
Після лапароскопічної процедури пацієнт може бути виписаний зі стаціонару вже на 2-4-й день. Тоді як після традиційного інвазивного оперативного втручання – на 10-14-й дні.
Відновлювальний період після завершення лапароскопії займає близько 4-5 тижнів. У цей час варто поберегти себе і не «грати» з фізичним навантаженням. А також носити м’яку білизну, щоб не дратувати шкіру. У випадку виконання традиційної операції – не дозволяється напружувати м’язи черевного преса ще довго – протягом 3 місяців в рамках реабілітаційного етапу. Потім усі обмеження можна зняти.
Хірург вищої категорії Давид Махатадзе. Стаж роботы — 25 років
Питання – відповідь
Як уникнути жовчнокам’яної хвороби?
Це цілком припустимо, якщо проходити щорічний узі-скринінг органів черевної порожнини та регулярно відвідувати гастроентеролога. Для профілактики слід підтримувати здоровий індекс маси тіла: маса тіла має відповідати його зростанню. Норма: 18,5 – 24,99.
Формула для розрахунку індексу маси тілаІМТ = вага(кг) / зріст2 (м) |
Виключити періоди тривалого голодування. Денну норму води рекомендують зберігати в обсягах 1,5-2 літри.
Чи можна вживати алкоголь під час лікування та чому не можна голодувати?
Алкоголь треба виключити, оскільки він порушує діяльність системи, що виробляє жовч. А голодування шкідливе, оскільки воно заважає природному накопиченню жовчі. Під час дієт жовч тече в кишечник і без харчового мастила надає на нього руйнівну дію. Харчування при жовчнокам’яній хворобі – важливий фактор, який впливає на одужання.
Коли робити операцію?
Найкраще провести операцію у стані ремісії (тимчасового ослаблення хвороби). Тоді реабілітація пройде набагато швидше.
Мені рекомендують видалення жовчного міхура. Як можна жити надалі без такого важливого органу?
Так, це крайній захід. Але часом без неї не обійтись. Якщо міхур не виконує своїх функцій, він лише завдає шкоди. Якщо орган, що вийшов з ладу, вчасно не ліквідувати, то можуть виникнути незворотні наслідки: гнійні холецистити (запальний процес набуває гнійного характеру, а це, в свою чергу, може призвести до летального результату), повне блокування жовчних шляхів камінням, жовтяниця.
Після видалення жовчного печінка так само буде продовжувати виробляти жовч. Але потім по жовчних протоках надходитиме вже прямо в дванадцятипалу кишку. Організм пристосується до нових умов, проте йому знадобиться цей час. Вже за кілька місяців він зможе знову злагоджено регулювати викид жовчі.