На тому етапі, коли онкодіагноз ще не підтверджений, важливо зібрати максимум інформації: які дослідження зможуть точно підтвердити злоякісність і стадію захворювання, і при цьому не будуть травматичними і витратними для пацієнта і його родини.
З компанією AstraZeneka ми проводили майстер-клас із застосування медіастіноскопії — методу діагностики раку легені. Зараз існує багато різних методів лікування пухлини, але вибір тактики лікування безпосередньо залежить від виду пухлини, її поширення і стадії хвороби. Медіастіноскопія — це хірургічне втручання, яке дозволяє точніше розібратися в стадії раку легенів.
Гості Medical Hub Odrex спостерігали за майстер-класом в прямому ефірі, а проводили його торакальні хірурги Київської міської клінічної лікарні №17 Віталій Соколов і Володимир Войтко, а також торакальний хірург Odrex Владислав Севергін. Live surgery і лекції слухали онкологи, хірурги, хіміотерапевти, торакальні хірурги та рентгенологи з усього півдня України.
У п’ятдесятирічного чоловіка виявили рак лівої легені. Він потрапляв в групу найвищого ризику щодо цього захворювання: чоловік тільки-тільки переступив рубіж 50 років і курив протягом усього життя (стаж куріння підраховується так: кількість пачок сигарет в день помножте на кількість років куріння — результат 30 і більше вже свідчить про величезний ризик раку легкого).
Для того, щоб вибудувати тактику лікування, команда торакальних хірургів використовувала рекомендації трьох основних асоціацій: Європейської асоціації торакальних хірургів, Міжнародної асоціації з вивчення раку легкого, Європейського товариства медичних онкологів.
Початковим кроком став метод медіастіноскопії — він дозволяє визначити стадію захворювання при мінімальному хірургічному втручанні. Метод безпечний і не залишає косметичних дефектів — до того ж, пацієнт виписується на наступний день.
Під час операції через розріз на шиї вводять ендоскоп — і видаляють кілька груп лімфовузлів, які могли б потенційно дати метастази. Сучасна онкологія постійно прагне до зменшення обсягу операції, по можливості — уникнути зайвого видалення лімфовузлів. Для того, щоб визначити наскільки пухлина поширилася в межах грудної клітки існує перша і друга лінія захисту від поширення по лімфатичних шляхах.
Пізніше віддалені лімфатичні вузли досліджують в лабораторії. Залежно від їх ураження хворобою вибирають різні послідовні схеми лікування: іноді можна обійтися операцією, іноді потрібна передопераційна хіміотерапія, іноді — призначають і операцію, і курси хіміо- і променевої терапії.
Рак легенів — це агресивне захворювання і важке для пацієнта і його родини лікування, але з раком можна боротися. Різні види раку часто несхожі один на одного, як птахи й риби. Тому так важливо максимально вивчити те, з чим ми зіткнулися, перш ніж почати лікування.
Дякуємо фахівців, які ділилися своїми знаннями в нашому хабі!
• Володимир Олександрович Войтко, торакальний хірург Київської міської лікарні 17.
• Віталій Валерійович Соколов, торакальний хірург, кандидат медичних наук, завідувач відділення торакальної хірургії Київської міської лікарні 17.
• Владислав Євгенович Севергін, кандидат медичних наук, доцент кафедри онкології ОНМУ, головний онколог м. Одеси.
До зустрічі на нових заходах в Medical Hub Odrex!