Чому око стає сухим?
Синдром сухого ока або ксерофтальмія — патологічний стан очей, яким, якщо коротко, недостатньо сліз. Нормальна слізна плівка складається з трьох важливих компонентів:
- жировий,
- водянистий,
- слизовий.
Справа в тому, що зниження якості або кількості слізної рідини залишає поверхню ока без захисту, харчування та можливості вимити сторонні частинки, які в нього потрапляють. Впливає це на чіткість зору і супроводжується наступними симптомами:
- печіння та різь в очах,
- відчуття чужорідного тіла, наприклад, піску в кон’юнктивальній порожнині,
- свербіж в очах,
- сльозотеча,
- світлобоязнь,
- роздратування,
- почервоніння,
- швидке стомлення при зоровій роботі та значне напруження при спробі щось прочитати,
- непереносимість сухого та пильного повітря.
Найчастіше цей синдром виникає при тривалій роботі за комп’ютером та носінні контактних лінз. А також користування смартфонами є причиною розвитку синдрому сухого ока у дітей в ранньому віці. Доброю профілактикою хвороби є збільшення часу, проведеного на відкритому повітрі.
Виявляються ці стани найчастіше ввечері, в сухих та брудних місцях, або в холодну, або вітряну погоду. Легше стає, якщо погода дощова або туманна, або в приміщеннях з високою вологістю, наприклад, у ванній.
Чи потрібно більше плакати?
Плакати — не потрібно, а потрібно з’ясувати причину, встановити діагноз та приймати лікування. З цим допоможе офтальмолог, тому що діагностика починається зі збору анамнезу, оцінки зовнішнього вигляду та проведення декількох тестів, серед яких — проба Ширмера і тест для визначення часу розриву слізної плівки. Іноді призначають лабораторні методи діагностики, щоб перевірити, чи не викликана сухість іншими захворюваннями, наприклад, ендокринними. Або викликати проблему може і таке шкірне захворювання, як демодекоз. Його провокує укус кліща железніци.
Терапія часто залежить від причини сухості. Деяким досить встановити зволожувач повітря, іншим же допоможе закапування штучних сліз. Якщо сухий кератокон’юнктивіт сильно виражений, може знадобиться і амбулаторна процедура. Сенс її в запобіганні швидкого витікання сліз, тобто вони довше будуть перебувати на поверхні та зволожувати очі.
Може, саме пройде?
Часто сухість сприймають як щось несерйозне. Але якщо сухий кератит не лікувати, можуть виникнути інші захворювання кон’юнктиви та рогівки. І чим раніше ви виявите потенційні проблеми із зором, тим більше у вас шансів уникнути ускладнень або хронічних проблем, аж до сліпоти.
Сльозовиділення може порушитись через інші системні хвороби, тому тримати під контролем потрібно загальний стан організму. Нормальні профілактичні заходи — давно знайомі: правильне харчування, контроль водного балансу, адекватні фізичні навантаження та позитивне мислення. А при перших проявах погіршення зору — зустрічатися з фахівцем.
Дізнатись більше про офтальмологію в Медичному домі Odrex.
Записатись на консультацію можна за допомогою мобільного додатку, через форму на сайті або за номером +38 (048) 730-00-30.