Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Вітрянка. Сама мине чи треба лікувати? Пояснює педіатр Єлизавета Грозова

Вітряна віспа, або вітрянка – це високо контагіозне гостре вірусне захворювання, що вражає переважно дітей. Зазвичай легко переноситься в дитячому віці, але є багато «але». Все, що треба знати про вітрянку, пояснює педіатр Єлизавета Грозова.

Як передається вітрянка?

Шлях передачі – повітряно-крапельний, тобто через крапельки слини або слизу, які виділяються при кашлі, чханні або розмові. Також інфекція може передаватись контактним шляхом, особливо висока ймовірність зараження, якщо у хворого пошкоджені пухирці.

Крім того, збудники вітрянки можуть передаватись від матері до плоду і провокувати вади розвитку в малюка, але це дуже рідкісні випадки.

Перенесена хвороба формує стійкий імунітет, тож повторне зараження малоймовірне.

Які симптоми хвороби?

Зазвичай перші симптоми з’являються через 11-21 день після моменту зараження. При цьому від кінця інкубаційного періоду і до приблизно 7 дня з моменту появи останніх пухирців людина є заразною.

Симптоми:

  • висока температура,
  • фарингіт,
  • висипка на обличчі та тілі, іноді на слизових оболонках,
  • свербіж,
  • загальне нездужання,
  • втрата апетиту.

Чи може вітрянка викликати ускладнення?

Зазвичай у дітей вітрянка проходить самостійно і не викликає ускладнень. Втім, підліткам та дорослим, а також діткам, які мають супутні захворювання, варто бути обережними.

Можливі ускладнення:

  • бактеріальні інфекції шкіри (наприклад, імпетиго або флегмона, дуже важливо не розчісувати пухирці, щоб не занести інфекцію!),
  • пневмонія,
  • енцефаліт,
  • синдром Рея (це ускладнення вражає печінку і мозок, може бути смертельним; дуже важливо не приймати аспірин дітям до 16 років – він може спровокувати цей синдром),
  • гострий постінфекційний церебеліт (запалення мозочка, яке може викликати порушення координації рухів, тремор, слабкість м’язів. Зазвичай цей стан є тимчасовим і проходить самостійно).

❕ Не займайтесь самолікуванням навіть, якщо вам здається, що дитина почувається нормально. Зверніться до сімейного лікаря або педіатра, щоб уникнути можливих ускладнень.

Як лікують вітрянку?

Існує противірусна терапія, однак діткам до 12 років її прописують нечасто – тільки якщо є ризики ускладнень.

Також лікар підбирає симптоматичне лікування – антигістамінні, жарознижувальні (краще віддати перевагу парацетамолу, а не ібупрофену – останній може посилювати висипання), засоби проти свербіжу тощо.

Як профілактувати вітрянку?

Вакцинація – найкращий метод профілактики. Щепленню підлягають дітки, які досягли одного року, дітки перед вступом у садок або школу.

До речі, щеплення проти вітряної віспи можна зробити в Медичному домі.

❕ В жодному разі не приймайте запрошення на вітрянка-паті – це небезпечно. Не всі діти, на жаль, переносять хворобу легко, тож не варто піддавати ризику свого малюка.

З Єлизаветою Грозовою можна укласти декларацію в Багатопрофільній лікарні на Філатова, 38. Записатись на її консультацію ви можете за допомогою мобільного додатку, через форму на сайті або в операторів нашого кол-центру за номерами: +38 (048) 730-00-30, +38 (096) 380-30-30, +38 (063) 380-30-30, +38 (066) 380-30-30.