Не начхати
Алергічні реакції описувались ще Гіппократом, тому існують поруч з нами давно. Так званий тренд на алергію зростав разом із людством, і сьогодні ВООЗ каже, що ще декілька десятків років — й алергіком буде кожен другий.
Алергія обумовлена порушенням функцій імунної системи. Саме тому організм абсолютно нешкідливі речі зустрічає в багнети. Алергія може виникнути на будь-що, у світі фіксувались навіть випадки реакцій на продукти, які людина ніколи в житті не куштувала тому якщо це сталось — то сталось.
До «великої вісімки» харчових алергенів входять: коров’яче молоко, куряче яйце, соя, арахіс, пшениця, горіхи, морепродукти і риба. При цьому слід пам’ятати, що горіхи — це збірна назва, тому враховуємо й фундук, волоський горіх, мигдаль, лісовий горіх та інші. Серед інших поширених алергенів: мед, м’ясо тварин і птахів, злаки. І це лише харчові алергени, а ще пам’ятаємо про амброзію, березу, тополі та полин. Взагалі, серед рослин набагато більше алергенів, але це зазвичай сезонна проблема.
Що теж варто знати кожному, вік не надає вам ніяких переваг. Алергія може з’явитись у будь-якому періоді життя, та прояв’яється і у літніх людей. Є безліч теорій чому так, але здебільшого вони зводяться до нашого стилю життя та навколишнього середовища.
Алергіки у своїй сім’ї не самотні: чхання, сльози та кашель можуть передаватись з покоління в покоління.
Все це не значить, що потрібно жити в картонній коробці чи тікати з міста в період цвітіння. Людина має жити в природі, малюки — обіймати песиків, бігати босоніж та відчувати краплі дощу. Коли ви знаєте свого ворога, тобто алерген, ви вмієте з ним справитися. Пацієнт може покращити свій стан терапією проти симптомів, або приборкати безпосередньо саму алергію.
Не існує алергії на інформацію
Якщо алергія — це імунна відповідь на так звані чужорідні частинки, то мета діагностики — їх віднайти. Є декілька варіантів це зробити: PATCH-тест, Prick-тест та різні лобораторні алерготести. Вони відрізняються способом проходження та визначають різні види алергії.
● PATCH-тест потрібен для виявлення алергії сповільненого типу, коли від моменту контакту з алергеном до прояву реакції проходить значний проміжок часу. Саме уповільнена реакція заважає самому пацієнтові зрозуміти, що викликає проблеми. Тест виглядає це пластирі, що кріплять на спину пацієнтові. Оцінку результатів проводять кожні дві доби протягом шести днів.
● Prick-тест, навпаки, визначає миттєву реакцію організму. Діагностику проводять на внутрішній стороні руки, куди наносять спеціальні краплі з алергенами та роблять маленький прокол. Визначають реакції як на пилок, так і на домашніх тварин, побутові та харчові алергени.
● Лабораторні тести — це виявлення специфічних імуноглобулінів (молекул нашої власної імунної системи) проти певних речовин в кровію
Наприклад, ALEX-тест є багатокомпонентним та визначає реакцію на понад 280 речовин. Особливість цієї діагностики — у виявленні речовин з перехресно-реактивною чутливістю. Це означає, що коли у людини є основний алерген, наприклад, банани, то реакція може виникати й на схожі за будовою речовини: ківі, авокадо чи диню. Для дослідження потрібно здати кров, панель алергенів ви підберете разом з лікарем.
Все варто починати з консультації алерголога. Лікар відмежовує зайве від необхідного, визначає правильні препарати для терапії, яка може відрізнятись за свої принципом.
Аллергологія зробила величезні кроки вперед та має змогу повернути вам радість від природи. Ви знову зможете поставити квіти у вітальні, можливо заведете домашню тварину, будете насолоджуватись прогулянками та робити безліч різних речей, які дарують насолоду від життя. Все це можливо завдяки грамотним спеціалістам — алергологам, яких ми сьогодні і вітаємо із професійним святом. Бажаємо процвітання, яке точно не даруватиме нікому сліз.
Записатись на консультацію алерголога ви можете через мобільний додаток, через форму на сайті або за номерами +38 (048) 730-00-30, +38 (096) 380-30-30, +38 (063) 380-30-30, +38 (066) 380-30-30.