
Чому підвищується тиск?
Артеріальна гіпертензія розвивається внаслідок дії як невідворотніх генетичних механізмів, так і факторів ризику, на більшість з яких можна вплинути.
У тих, хто має найближчих родичів до 55 років з артеріальною гіпертензією, ризик розвитку хвороби збільшується учетверо.
Фактори ризику — це малорухливий спосіб життя, стрес, надмірна маса тіла, ожиріння, куріння, зловживання алкогольними напоями, доклінічні прояви атеросклерозу, зниження функції нирок, підвищений рівень цукру, підвищений рівень тригліцеридів, фібриногену, аполіпопротеїну В, ліпопротеїну (а) і С-реактивного білка.
Надлишкове вживання натрію — солі— також відіграє роль. Завдяки впровадженню Національної освітньої програми в Японії з обмеження вживання солі за 20 років вдалося значно знизити частоту гіпертензивних цереброваскулярних катастроф — в першу чергу, інфарктів та інсультів.
Що відбувається, коли показники тиску ігнорують?
Навіть помірне підвищення АТ пов’язане зі зменшенням очікуваної тривалості життя. За результатами дослідження наявність АГ підвищує ризик загальної смертності в 4,5 рази у чоловіків та в 2 рази у жінок. Ускладнення — це гострі порушення мозкового кровообігу, інфаркт, серцева недостатність, ниркова недостатність, погіршення зору, відшарування сітківки тощо.
Однак діагностика, профілактика, своєчасна терапія затримує прогресування захворювання, знижує ураження органів-мішеней (серця, мозку, сітківки ока, нирок) ,знижує ризик ускладнень, сприяє збереженню працездатності та поліпшенню якості, тривалості життя.
А яка ситуація в Україні?
На жаль, не всі знають про наявність у себе артеріальної гіпертензії, а отримають відповідне лікування — ще менше. Про свій підвищений тиск в курсі 81% міських мешканців і 68% сільських жителів України. Приймають будь-які антигіпертензивні препарати відповідно 48 і 38% українців, а ефективність лікування становить лише 19% у міській і 8% у сільській популяціях.
Чому так відбувається? Бо лікування артеріальної гіпертензії — це не лише ліки. До нього необхідно підходити комплексно: знизити тиск до цільових рівнів, коригувати ті фактори ризику, які можливо коригувати. Призначати ліки має тільки лікар: він обов’язково порахує ваш серцево-судинний ризик, і від цього буде залежати ваше лікування. Для оптимального результату лікування має відбуватися за принципами доказової медицини.
Як знизити тиск?
Конкретні дії, які мають доказовий ефект — в галереї.
Записатись на консультацію Наталі Петрівни ви можете за допомогою мобільного додатку Odrex, через форму на сайті та в операторів нашого кол-центру за номерами: +38 (048) 730-00-30, +38 (096) 380-30-30, +38 (063) 380-30-30, +38 (066) 380-30-30.