Коли лікування може бути амбулаторним, а кому потрібно знаходитись у стаціонарі?
Для прийняття рішення, в яких умовах краще лікувати пацієнта, амбулаторно або в стаціонарі, існують спеціальні міжнародні шкали. За ними оцінюється стан пацієнта з урахуванням віку, частоти серцевих скорочень, температури, частоти дихання, сатурації, наявності супутніх патологій.
Якщо вік пацієнта менше 65 років, в нього немає ознак задишки, SpO2> 94%, немає вираженої лихоманки і супутньої хронічної патології — він може лікуватися амбулаторно. В будь-якому випадку, рішення приймає лікар.
Чи обов’язково робити комп’ютерну томографію?
Лікар ставить діагноз «пневмонія» після огляду пацієнта, з урахуванням результатів інструментальних та лабораторних досліджень. Однак для підтвердження діагнозу практично завжди потрібна рентгенографія органів грудної клітини, яку необхідно виконувати виключно за призначенням лікаря.
КТ органів грудної клітини виконується при підозрі на атипову пневмонію, наприклад, як при коронавірусній інфекції, але лише при погіршенні стану та за призначенням лікаря. При легкому перебігу вірусної COVID-пневмонії комп’ютерна томографія не потрібна і не змінить тактики лікування. Для контролю лікування повторні знімки не робляться: це є недоцільним, оскільки осередки в легенях розсмоктуються протягом трьох місяців, а зайве променеве навантаження загрожує виникненням онкопатології в майбутньому.
Які ускладнення викликає пневмонія?
Ускладненнями пневмонії найчастіше є погіршення перебігу хронічних захворювань, а також місцеві реакції, такі як:
- плевральний випіт,
- скупчення гною в плевральній порожнині,
- деструкція або абсцедування легеневої тканини — це формування обмежених порожнин в легеневій тканині,
- гостра дихальна недостатність,
- інфекційно-токсичний шок,
- сепсис,
- перикардит, міокардит — захворювання серця,
- нефрит — захворювання нирок та інші.
Які можуть бути залишкові явища після пневмонії і як їх лікувати?
Процес відновлення після пневмонії — не швидкий та індивідуальний у кожного пацієнта, найчастіше займає близько 2-3 тижнів. Після вірусної інфекції в період відновлення можна відмітити:
- залишковий кашель,
- температуру тіла близько 37 °С,
- загальну слабкість, швидку втомлюваність,
- часту зміну настрою, депресію, дратівливість,
- порушення сну,
- біль, ломоту в попереку.
Як відновитись після пневмонії?
Головним завданням відновного періоду є профілактика фіброзу легенів.
В основі лежить фізична реабілітація, зокрема дихальна гімнастика. Можна використовувати спеціальні тренажери або підручні засоби, головне — не лінуватись.
Це може бути техніка за Бутейком і Стрельниковою, також можна використовувати вправи дихання з йоги. Ослаблені пацієнти повинні починати з простих вправ:
- надувати кульки,
- видихати через трубочку, один кінець якої занурений в воду,
- практикувати діафрагмальне дихання,
- видихати через зімкнуті губи на 4 рахунки.
Головним завданням цих вправ є підвищення еластичності легеневої тканини, збільшення життєвої місткості легень.
Поступово можна додавати інші види фізичної активності, і, звичайно ж, прогулянки на свіжому повітрі. Крім фізичної активності не варто забувати про повноцінне харчування, збагачене білками та вітамінами.
Як зв’язатись із сімейним лікарем?
З Оленою Ананьєвою можна укласти декларацію за програмою НСЗУ та отримувати послуги сімейного лікаря безкоштовно. Для того, щоб укласти декларацію з Оленою Василівною, ви можете завітати до Медичного дому Odrex за адресою: вул. Розкидайлівська, 69/71, або заповнити коротку онлайн-форму. Детально про укладення декларації з сімейним лікарем читайте на нашому сайті.
Записатись на консультацію можна через мобільний додаток, через форму на сайті або за номером +38 (048) 730-00-30.