Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Всесвітній день боротьби з пневмонією. Консультує завідувачка стаціонару та відділення респіраторних захворювань Олена Усенко

12 листопада ми відзначаємо Всесвітній день боротьби з пневмонією.

Пневмонія займає четверте місце серед хвороб у світі за захворюваністю та смертністю і перше місце серед інфекційних хвороб. Клінічна картина захворювання варіюється: від не тяжкої, що характеризується лихоманкою та кашлем, до тяжкої, що характеризується респіраторним дистрессом та сепсисом.

Про фактори ризику появи пневмонії, її ознаки та методи лікування в нашому матеріалі розповіла завідувачка стаціонаром та відділенням респіраторних захворювань, терапевт, кардіолог — Олена Усенко.

Захворювання розвивається, коли віруси та бактерії потрапляють в легені та вражають частину або всю легеневу тканину. Збудники потрапляють до організму людини через дихальні шляхи, рідко — через кров.

Факторами ризику появи та розвитку пневмонії є:

  • Куріння та надмірне вживання алкоголю.
  • Ожиріння.
  • Вірусні інфекції дихальних шляхів, які можуть призводити до первинної вірусної пневмонії, а також спричиняти вторинну бактеріальну пневмонію.
  • Хронічні супутні захворювання, такі як обструктивна хвороба легень, бронхоектатична хвороба, астма, хронічні захворювання серця, цукровий діабет, недостатнє харчування та імунодефіцитні стани.
  • Вік пацієнта — у людей похилого віку ризик виникнення захворювання значно збільшується.

Тож, які ознаки пневмонії?

Вираженість симптомів пневмонії безпосередньо пов’язана з інтенсивністю місцевої та системної імунної відповіді у кожного пацієнта.

Лікарі виділяють такі основні ознаки захворювання:

  • Легеневі. Кашель (з виділенням мокротиння або без нього), задишка та біль у грудях — є одними з найпоширеніших симптомів.
  • Системні. У переважної більшості пацієнтів з пневмонією спостерігається лихоманка, також поширеними симптомами є озноб, втома, нездужання, тахікардія та анорексія.

Хоча певні ознаки та симптоми, такі як лихоманка, кашель, тахікардія та хрипи, є поширеними серед пацієнтів з пневмонією, ці ознаки є неспецифічними та є спільними для багатьох респіраторних захворювань, тому жоден окремий симптом або їх сукупність не є достатніми для діагностики без рентгенологічного дослідження легень.

Лікування пневмонії

Традиційно пневмонію розглядають як інфекцію спричинену в основному бактеріальними або вірусними респіраторними патогенами. У цій моделі респіраторні патогени передаються від людини до людини повітряно-крапельним шляхом. Після вдихання збудник колонізує носоглотку, а потім досягає легеневих альвеол, у випадку коли імунний захист людини порушений, виникає інфекція.

Якщо захворювання має бактеріальну природу, лікарі призначають прийом антибіотиків, ефективність яких можна оцінити через 2-3 доби від початку лікування. У випадках, коли антибіотики не допомагають, за результатами додаткових лабораторних досліджень лікарі коригують антибактеріальну терапію.

При вірусній пневмонії антибіотики не є ефективними, тому пацієнтам призначають противірусні препарати та патогенетичну терапію.

Лікування пневмонії у пацієнтів молодого та середнього віку, без наявних супутніх патологій може проходити в амбулаторному режимі, при наявності у пацієнтів факторів ризику та важкого перебігу хвороби лікування проводиться у стаціонарі.

Вибір схеми лікування пневмонії залежить від факторів які притаманні кожному конкретному пацієнту. Саме лікар визначає чи потрібні пацієнту антибіотики та які, а також вирішує питання про ступінь тяжкості захворювання.

Записатись на консультацію та діагностику в Медичному домі Odrex ви можете за допомогою мобільного додатку Odrex, через форму на сайті або у операторів нашого кол-центру за номерами: +38 (048) 730-00-30, +38 (096) 380-30-30, +38 (063) 380-30-30, +38 (066) 380-30-30