Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Всесвітній день мозку: таємнича особливість людського організму

Сьогодні, 22 липня, у світі відзначають День мозку. Попри усі наукові відкриття та прогрес медицини, мозок та деякі процеси його роботи, залишаються загадкою і по сьогодні. Мозок — це свого роду командний центр, який забезпечує роботу усіх інших органів. Про те, чому наш мозок особливий, та яким чином він працює, розповідає нейрохірург Медичного дому Odrex — Владислав Свєтлицький.

Чому ми такі розумні? Справа зовсім не в розмірі!

Щодо оцінки розумової діяльності людини та розміру мозку існувало багато теорій. Одна з них — твердження «чим більше — тим краще», однак у порівнянні з 1,5 кг мозку людини мозок інших ссавців важить більше: у слона — близько 5 кг, кита — до 10 кг.

Наступною стала теорія щодо кількості нейронів, клітин мозку, які обробляють, зберігають і передають інформацію за допомогою електричних і хімічних сигналів. В мозку, який займає всього 2% від ваги людини, таких клітин близько 86 мільярдів, — значно більше, ніж у інших видів. Саме тут науковці й знайшли відповідь.

Наступне питання — як же ми прийшли до такої великої кількості нервових клітин у мозку? Не всі мізки побудовані за однаковим принципом. Людський мозок влаштований так само, як і у приматів, й аналогічно потребує багато енергії: 1 мільярду нейронів необхідно 6 кКал на день. Та попри схожість, кількість нейронів у людей переважає: ми можемо «прогодувати» свій мозок значно швидше та ефективніше. Примати щодня витрачають близько 8-9 годин на їжу, аби здобути необхідну кількість калорій, а людина винайшла приготування їжі — і робить це значно швидше.

Нейрохірург Владислав Свєтлицький

Структура мозку: де головний і хто за що відповідає?

Мозок розділений поздовжньої борозною на дві півкулі, кожна з яких складається з шести окремих часток:

  • лобова — забезпечує мотивацію, планування, виконання мети і цілеспрямовану поведінку;
  • тім’яна бере участь у процесах розпізнавання і вилучення з пам’яті відомостей про форму предметів, їх текстуру і масу, а також відповідає за рахунок, письмо, розрізнення правого і лівого боків;
  • скронева частка важлива для слуху, сприйняття мови, зорової пам’яті, вербальної пам’яті та емоцій;
  • потилична займається зором та візуальними асоціаціями;
  • острівець інтегрує сенсорні і вегетативні імпульси, що надходять від внутрішніх органів і залучений в певних мовних функціях, а також тут здійснюється обробка больового і температурного сприйняття і, можливо, сприйняття смаку;
  • лімбічна містить у собі структури, які отримують вхідні дані з різних областей мозку і беруть участь в складних взаємопов’язаних програмах поведінки, наприклад, пам’ять, навчання, емоції.

Поява, наприклад новоутворень, призводить до певних порушень. Саме так раніше визначали, у якій частині мозку знаходиться проблема. І шукали її можна сказати навпомацки.

Зараз, завдяки МРТ, нейрохірурги бачать точну локалізацію проблеми, що і дозволяє проводити втручання з більшим успіхом. Щодня ми рухаємось вперед у пізнанні нашого мозку, але чи скоро ми дізнаємося про нього більше, невідомо.

Записатись на консультацію до нейрохірурга Odrex ви можете за номером +38 (048) 730-00-30 або за формою на сайті.