Разом з цим, кожен чув про небезпеку трансжирів, великої кількості солі, висококалорійності. Гастроентеролог та інфекціоніст Олександра Іванівна Верещагіна розповіла на що потрібно звертати увагу, коли можна та коли не можна прочитати склад на етикетці.
• Трансжири. У складі фаст-фудів є велика кількість жирів і консервантів, чого не скажеш про вітаміни та мінеральні речовини. Для приготування фаст-фуду використовують маргарин, який містить велику кількість штучних ізомерів жирних кислот, перенасичених воднем. Це сприяє збільшенню тривалості строків зберігання уже приготованих страв. Водночас трансжири викликають захворювання нервової системи, ішемічну хворобу серця, онкологічні захворювання, цукровий діабет і безпліддя.
► Про що мова, крім маргарину? Кондитерський жир, рослинний жир, замінники масла какао і молочного жиру, порошковий гідрогенізований жир та олія, рослинні вершки, молочний, сирковий або сирний продукт з рослинними жирами. Ці компоненти зустрічаються в майонезних соусах, олії, всіляких котлетах у панірованні, слойках, пряниках, цукерках та іншій їжі.
• Сіль. Використання великої кількості солі й інших спецій, загрожує не тільки тим, що може приховувати характерний смак зіпсованих продуктів. Найвідоміша претензія до солі —- її вплив на артеріальний тиск. Пам’ятайте, що максимальне споживання солі за день — до 5-6 г у всіх продуктах. Якщо вірити статистичним даним, причиною щорічних летальних випадків майже 40 тисяч британців є вживання продуктів з високим вмістом солі і ненатуральних жирів.
► Про що мова, крім солі в сільниці? Соуси, ковбаси, чіпси, бульйонні кубики та супи з них, слойки й пиріжки, енергетики, зернові сніданки.
• Система швидких перекусів. Причина, чому фаст-фуд і вулична їжа так погано позначаються на нашому самопочутті, — не тільки в їх складі, а й у способі вживання. Їсти швидко, в поспіху, на ходу, щоб укластися в рамки невеликої обідньої перерви – цілком у ритмі сучасного життя. Але для шлунка дуже важко справлятися з великими шматками погано пережованої їжі, зверху приправленою газованими напоями. Шлунковий сік не може впоратися з великим вмістом спецій і різних соусів. Постійне вживання такої їжі веде до серйозних захворювань шлунково-кишкового тракту: панкреатит, гастрит, виразкова хвороба шлунка і 12-палої кишки.
► Що робити, якщо відчуваєте себе погано після їжі?
1. Біль в животі, нудота, блювота, діарея та підвищена температура можуть говорити про харчову інфекції або харчове отруєння. Якщо симптоми тривають довго, понад 1-2 днів, необхідно звернутися до лікаря. Якщо додалося тремтіння, тахікардія, знижений артеріальний тиск, судоми м’язів, інфекційно-токсичний шок — є ймовірність, що це важка харчова токсикоінфекція.
Детальніше — в статті на сайті.
2. Нудота, блювота, двоїння в очах, розширення зіниць, параліч м’язів піднебіння, язика, горлянки, гортані, обличчя, дихальної мускулатури, порушення ковтання та мови можуть говорити про ботулізм. У таких випадках потрібно негайно звертатися у приймальне відділення або викликати швидку допомогу.
Записатися на консультацію до гастроентеролога, інфекціоніста Олександри Верещагіної можна за телефоном +38 (048) 730-00-30 або через форму «Запишіться на прийом» на нашому сайті.