Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Як пов’язані ШКТ та неврологія? Розбираємось з діагнозами, які завжди «під маскою»

За останній час кількість пацієнтів з функціональними розладами значно збільшилась – стрес сильно дається взнаки. Хвороби цієї групи неабияк погіршують якість життя, але позбутися від них не так просто, оскільки вони ретельно ховаються під іншими діагнозами. Неврологиня Тетяна Кріль та гастроентеролог Павло Андрющенко пояснюють, як зрозуміти, що ви маєте справу саме з такими «хамелеонами» і ефективно їх побороти.

Чому неврологічні розлади впливають на шлунок?

Левова частка пацієнтів гастроентерологічного профілю мають супутню психоневрологічну патологію. Хронічний стрес, постійна втома, порушення сну, тривожні та депресивні стани можуть впливати на формування функціональних розладів шлунково-кишкового тракту або бути тригерами їх загострення.

ШКТ має спільне з центральною нервовою системою походження, адже в своїй роботі він спирається на ті ж самі нейрони та нейромедіатори, що й головний мозок. Кишківник продукує близько 90% усього серотоніну в організмі людини та бере участь в роботі інших медіаторів.

У відповідь на стрес робота органів зазнає змін. Травна система посилає сигнали до мозку та сигналізує з приводу голоду, насичення, нудоти, больового синдрому тощо. Але головний мозок починає сприймати ці нормальні сигнали як патологічні.

Про які хвороби йдеться?

Найбільш яскравим прикладом функціональної патології органів ШКТ є функціональна диспепсія та синдром подразненого кишківника, які ніяк не проявляються в лабораторних аналізах та візуалізаційних дослідженнях. Вони можуть маскуватися під іншими діагнозами, наприклад, під хронічним гастритом, дисбактеріозом, дискінезією жовчних шляхів тощо.

В переліку таких хвороб-хамелеонів ще ком в горлі, функціональна печія, дисфункції жовчного міхура та сфінктера Одді, функціональна діарея та закреп.

Як виявити та побороти?

Пацієнти роками проходять тернистий шлях діагностики, змушені сидіти на суворих дієтах, ситуаційно приймати ліки для зменшення проявів, але при цьому не отримують бажаного результату.

Симптоми цих захворювань періодично рецидивують на фоні вживання певних продуктів або після перенесених стресових ситуацій.

Якщо вас тривало турбують скарги з боку шлунково-кишкового тракту, а зроблені обстеження не прояснили причину їх виникнення – час задуматися про розлади вегетативної нервової системи, яка керує роботою внутрішніх органів. Саме тому важливо звертатися до лікарів, які обізнані в сучасних медичних тенденціях та працюють у складі мультидисциплінарної команди.

Записатись на консультацію та діагностику в Медичному домі ви можете за допомогою мобільного додатку, через форму на сайті або в операторів нашого кол-центру за номерами: +38 (048) 730-00-30, +38 (096) 380-30-30, +38 (063) 380-30-30, +38 (066) 380-30-30.