Як профілактувати РШМ?
♦ Намагатися уникати зараження ВПЛ.
Але це вкрай складне завдання, оскільки понад 85% населення планети має або колись його мали. Використання презервативів під час статевого контакту не забезпечує 100% захист.
♦ Вакцинуватися.
В наш час ми маємо можливість проводити вакцинацію проти ВПЛ використовуючи вакцину Гардасил (і в Odrex також). Вона захищає від високоонкогенних штамів і з високою ймовірністю може попередити розвиток дисплазій та раку шийки матки.
Ідеальний вік вакцинації – 9-14 років, тобто до початку статевого життя (і хлопчикам теж, бо, по-перше, вони можуть бути носіями онкогенних штамів, а по-друге, для них це профілактика раку гортані та інших). У дорослому віці імунізація теж високоефективна — запитайте свого акушер-гінеколога, які вакцини наразі доступні і як пройти щеплення.
♦ Регулярно проходити скринінги у гінеколога.
Рак шийки матки не проявляється болями або іншими помітними симптомами на ранніх стадіях і ніяк не порушує ваш звичний спосіб життя – саме тому такий важливий огляд у гінеколога. З 21 року рекомендується проводити цитологічний скринінг (ПАП-тест), з 25 років – аналіз на ВПЛ. Проте не все разом і не щороку. Якщо результати цитології показують наявність онкогенних штамів AS-CUS, ASC-H, AGC, LSIL, HSIL, варто розробити план подальших обстежень та можливого лікування разом з лікарем.
Акушер-гінеколог Маргарита Чорненька нещодавно відновила прийом в Медичному домі. Записатись на її консультацію можна через форму на сайті, за допомогою мобільного додатку або в операторів нашого кол-центру за номерами: +38 (048) 730-00-30, +38 (096) 380-30-30, +38 (063) 380-30-30, +38 (066) 380-30-30.