Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Якщо світ потьмарився: коли та як приймати вітамін Д? Детально розбираємось з сімейним лікарем, завідувачкою Поліклініки всієї сім’ї на Сахарова Аллою Осадчук

Можна точно сказати, що одне з найпопулярніших питань на прийомі у сімейного лікаря — приймати чи не приймати вітамін Д, як правильно і навіщо. Детально розбираємось із сімейним лікарем, завідувачкою Поліклініки всієї сім’ї на Сахарова Аллою Осадчук.

Так хто ж такий вітамін Д — гормон чи вітамін?

Раніше вітамін Д відносили до жиророзчинних вітамінів. Однак він не ідеально підпадає під цю категорію, адже:

  • є біологічно неактивним,
  • за рахунок двоступеневого механізму перетворень стає активною гормональною формою,
  • завдяки своїй взаємодії зі специфічними рецепторами створює різноманітні біологічні ефекти.

Тому його почали відносити до гормону.

Для чого потрібен вітамін Д?

Для регуляції кальцієво-фосфорного обміну, зміцнення опорно-рухової системи, профілактики остеопорозу, спонтанних переломів, остеомаляції. Також він регулює нормальну імунну відповідь, профілактує депресивні розлади, розвиток цукрового діабету, розсіяного склерозу, запальних захворювань кишківника, ожиріння, аутоімунних захворювань, зменшує запалення, знижує ризик колоректального раку та раку молочної залози, покращує всмоктування кальцію і фосфору.

Яка ж норма вітаміну Д?

За даними Американського інституту медицини, концентрація 25-(ОН)-D вище 75 нмоль/л (30 нг/мл) відповідає потребам дорослого організму.

Кому потрібен вітамін Д ?

Вітамін Д потрібен всім людям з перших днів життя. В групі ризику знаходяться немовлята, вагітні жінки, люди, що мають захворювання ШКТ, нирок, люди, які не перебувають на сонці, не вживають продуктів з вітаміном Д, та люди з ожирінням.

Яка профілактична доза вітаміну Д?

Дітям до 1 року — 400-500 МО
1-18 років — 600-1000 МО
Дорослі від 18 років — 800-2000 МО (Рекомендації Американського інституту медицини)

Верхня межа дози вітаміну D, яку не можна перевищувати без медичного нагляду, повинна становити 1000 МО/д для немовлят до 6 місяців, 1500 МО/д для немовлят від 6 місяців до 1 року, принаймні 2500 МО/д для дітей віком від 1 до 3 років, 3000 МО/д для дітей віком 4-8 років та 4000 МО/д для всіх старше 8 років.

Дефіцит вітаміну Д можна виявити за допомогою аналізу 25-гідроксивітамін D, 25-(OH)D у венозній крові. І рекомендовано підвищувати дози вітаміну Д і лікувати дефіцит тільки після консультації з лікарем.

Чи робити перерву на літо?

Ні. Щоб отримати добову необхідну дозу вітаміну Д від сонця, треба від 15-30 хв стояти під палючим сонцем з максимально оголеним тілом. А від цього шкоди точно буде більше: дія прямих сонячних променів призводить до перегрівання і сонячного удару, фотостаріння шкіри та, найнебезпечніше, значно підвищує ризики раку шкіри. Тож обирайте SPF 30-50 та прийом вітаміну Д в медикаментозній формі.

Лише близько 5% українців мають оптимальний рівень вітаміну Д, тому важливо вчасно звернутися до свого сімейного лікаря для контролю показника 25-гідроксивітамін D, 25-(OH)D, адже він надзвичайно важливий для нашого здоров’я.

Записатись на консультацію Алли Михайлівни ви можете через форму на сайті, за допомогою мобільного застосунку або у операторів нашого кол-центру за номерами: +38 (048) 730-00-30, +38 (096) 380-30-30, +38 (063) 380-30-30, +38 (066) 380-30-30 (дзвінки цілодобові).