Коли гінеколог і мамолог працюють разом?
Пацієнтка консультувалася у хірурга-онколога (мамолога), пластичного хірурга Володимира Сажієнко. Для того, щоб визначити тактику лікування пацієнтки, був зібраний міждисциплінарний онкологічний консиліум, куди також входили клінічний онколог Світлана Стороженко, онкогінеколог Ольга Куліш та інші експерти.
Такий комплексний підхід до лікування пацієнток з раком молочної залози вкрай ефективний, але доступний лише в тих медичних установах, де створені умови для проведення симультанних операцій (проведення втручань на декількох органах), а також організований правильний післяопераційний догляд.
За словами акушера-гінеколога вищої категорії, хірурга-гінеколога Ольги Куліш, видалення яєчників рекомендовано тим пацієнткам з раком молочної залози, у яких в клітинах пухлини високий рівень гормональних рецепторів, тобто сама пухлина чутлива до жіночих статевих гормонів — естрогену і прогестерону. Така чутливість визначається за допомогою гістологічного і імуногістохімічного дослідження.
Як пов’язані рак молочної залози і рак яєчників і чому деяким жінкам показано профілактичне видалення тканин?
Кожен випадок раку грудей відрізняється від іншого. Більшість пухлин молочної залози, близько 80% — гормоночутливі, тобто «живляться» жіночими статевими гормонами, які виділяють яєчники. Тканини пухлини дуже сприйнятливі до впливу статевих стероїдних гормонів яєчників, гормонів гіпофіза і побічно — інших гормонів. І якщо не вдається видалити всі клітини пухлини молочної залози (наприклад, якщо ці клітини ще не встигли достатньо розвинутися), то що залишилися продовжать «живитися» гормонами, і пухлина з’явиться знову.
Існують два основних способи вирішення: медикаментозний і хірургічний. В одних випадках жінкам призначають гормоноподавляющіе препарати. Особливо тим, хто планує мати дітей, або просто ще досить молоді і хочуть повною мірою користуватися функціями гормонів. Однак у цієї методики є свої мінуси: вона не має повної гарантії, приймати препарати доводиться тривалий час — близько 5 років, це фінансово затратно, крім того, одним з побічних ефектів є підвищений ризик раку ендометрія.
Другий спосіб попередити рецидив раку молочної залози — це як раз оваріоектомія: якщо яєчники видалити, то і виробляти гормони буде нічому. Зазвичай цю методику обговорюють, якщо жінка підходить до менопаузи, не планує народжувати, якщо у неї є ризик раку ендометрія.
Ключовий момент — в тому, щоб у пацієнтки був доступ до всієї інформації. Тільки тоді жінка спільно з лікарями зможе прийняти оптимальне рішення.
Оваріоектомія — одна з найшвидших і малотравматичних процедур в хірургічній гінекології
Сама оваріоектомія — дуже делікатна і швидка процедура, яка триває всього 30 — 40 хвилин. Яєчники видаляються лапароскопічно, через крихітні проколи в 5 мм. Ми використовуємо ультразвуковий скальпель Thunderbeat «Olympus» (Японія), який дозволяє максимально безкровно видалити всю гормонпродукуючу тканину.
Всього через добу пацієнтка виписується додому — їй не знадобиться променева і хіміотерапія. Тепер вона живе звичним життям, тільки без величезного ризику розвитку раку.
Профілактика раку молочної залози: як і кому?
Про профілактику особливо важливо знати тим дівчатам, у яких в родині неодноразово зустрічалися будь онкозахворювання — або ж у когось із родичів був рак молочної залози або рак яєчників. Таким пацієнткам обов’язково ретельне спостереження.
Скринінг може включати самообстеження молочних залоз, клінічні огляди у мамолога, УЗД або мамографію. Має сенс також дізнатися свій статус по генам: схильність до раку молочної залози і раку яєчників є через мутації в генах BRCA1 і BRCA2. У нормі це корисні гени — вони беруть участь у відновленні цілісності ланцюжка ДНК. Але їх мутація призводить до розвитку пухлинних процесів молочної залози і яєчників, причому ризик розвитку пухлини молочної залози досягає до 85%.
Рак молочної залози — одне з тих захворювань, яке при належному обстеженні виявляється рано і легко піддається лікуванню.