
Симптоми жовтяниці
При фізіологічній жовтяниці жовтіють обличчя, склери очей, руки та груди. Якщо ж стан патологічний, то крім цих симптомів, проявляється ще млявість, сеча стає темнішою, а кал – світлішим, можуть з’являтися синці, збільшується в розмірах печінка та селезінка.
Чому виникає жовтяниця?
Жовтяниця з’являється, коли в шкірі накопичується білірубін – речовина, що утворюється при розпаді гемоглобіну. Це зазвичай трапляється з двох причин.
По-перше, у новонароджених дуже швидко руйнуються старі еритроцити, адже їхній «дитячий» гемоглобін за кілька днів замінюється на «дорослий». По-друге, печінка малюка ще не повністю справляється з виведенням білірубіну.
Жовтяниця може бути також пов’язана з грудним вигодовуванням. У такому випадку можливі два варіанти: дитина отримує недостатньо молока або ж у молоці відсутні речовини, які сприяють виведенню білірубіну.
Чи варто хвилюватися?
У більшості випадків це природний процес, який не загрожує здоров’ю малюка. Але є винятки.
Якщо рівень білірубіну значно перевищує норму (наприклад, понад 340 ммоль/л), виникає ризик його проникнення в структури головного мозку. Це вже серйозний патологічний стан – ядерна жовтяниця, яка потребує негайного лікування.
❕ У будь-якому разі слід звернутися до лікаря, оскільки фізіологічна жовтяниця може перейти у патологічну.
Як діагностують жовтяницю?
Для виявлення жовтяниці використовують:
- аналіз крові з визначенням рівня білірубіну,
- транскутанний білітест,
- огляд за шкалою Крамера.
Як лікують жовтяницю?
Лікар визначає, чи є стан фізіологічним, чи патологічним, і відповідно обирає метод лікування. У першому випадку терапія не потрібна. У другому – все залежить від рівня білірубіну.
Можливі варіанти лікування:
- фототерапія,
- медикаментозна терапія,
- у важких випадках – переливання крові.
❕ Вакцинація проти гепатиту B не викликає жовтяниці, тому відмовлятися від неї не варто.
Записатись на консультацію Ганни Дмитрівни ви можете за допомогою мобільного додатку, через форму на сайті або в операторів нашого кол-центру за номерами: +38 (048) 730-00-30, +38 (096) 380-30-30, +38 (063) 380-30-30, +38 (066) 380-30-30.