Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

5 важливих фактів про терапію болю

На відміну від інших процесів, що відбуваються в організмі, біль слабо піддається виміру. Історія медицини налічує безліч дивовижних, але в основному провальних способів виміряти біль. Наприклад, французький лікар дев’ятнадцятого століття Марк Коломба де л’Ізер намагався вимірювати висоту і ритмічність плачу. А три роки тому вчені M.I.T. вивели алгоритм DeepFacelift, який оцінює біль по виразу обличчя. Але, попри складнощі в достовірній оцінці суб’єктивних відчуттів, позбутися їх є одним з найважливіших завдань. Консультує Максим Едуардович Павловський, анестезіолог-реаніматолог.

Біль – це важливий сигнал

Перший етап терапії – виявлення першопричини болю, порушення або захворювання, що викликає болючий синдром. Адже біль – природний сигнал, який організм посилає мозку, коли щось іде не так: при ушкодженні тканин, порушенні роботи органів, негативному зовнішньому впливові.

Саме тому не варто самостійно глушити біль анальгетиками – вони не допоможуть розв’язати основну проблему. Треба знати, що в деяких випадках біль свідчить про вкрай серйозні проблеми, що можуть навіть становити загрозу життю. Негайна медична допомога потрібна в таких випадках: біль у серці, гострий біль у животі, раптовий приступ сильного головного болю, що супроводжується іншими ознаками інсульту: порушенням мовлення, зору й координації, онімінням кінцівок або частковим паралічем.

Анестезіолог Максим Павловський

Людина не повинна страждати

Одна з головних цінностей сучасної медицини – це право пацієнта на адекватне знеболювання. Здебільшого терапія болю займається хронічним болем: на відміну від болю гострого, він не виникає як реакція на загрозу для життя. І, схоже, взагалі не має корисної мети.

На жаль, багато хто з нас з дитинства привчений до того, що біль потрібно терпіти – більшість звертається до лікаря, тільки коли зовсім несила. І з різних причин продовжують це робити: через різне ставлення до дискомфорту, різний рівень життя, різний погляд на профілактичні огляди та наркотичні препарати. При цьому будь-який біль, звичайно, легше лікувати на ранніх етапах.

Але навіть коли хвороба вже не піддається лікуванню, можна зробити ще багато чого, щоб хворий жив максимально повним життям. Для цього потрібна паліативна медицина, яка, зокрема, допомагає послабити біль. Схему знеболювання анестезіолог підбирає індивідуально. Пацієнт може одержувати терапію, залишаючись у стаціонарі, приїжджаючи іноді в клініку або й узагалі перебуваючи вдома.

Доступ до адекватного знеболювання – проблема для всього світу

У благополучних країнах високі ризики поширення залежності від ліків. Це особливо актуально для США, де наркотичні анальгетики вживає кожний двадцятий (приміром, у Німеччині їх виписують удвічі рідше, в Японії – у 40 разів). В Індії, тим часом, усе інакше: лише 0,4% страждаючих пацієнтів одержують адекватну терапію. В Україні ситуація не така катастрофічна – але ми все ще не маємо доступу до всіх необхідних медикаментів.

Життя має приносити задоволення

«Природою закладено, що біль і задоволення керують нами в усьому, що ми робимо, говоримо й про що думаємо», – так одного разу написав енциклопедист Джеремі Бентам. Біль і задоволення пов’язані дуже тісно, і швидше за все більше, ніж ми думаємо. Так, пацієнти із хронічним болем часто страждають на ангедонію – зниження або втрату здатності отримувати задоволення.

Водночас деякі дослідження показують, що наша здатність переносити біль стає вищою, коли поруч є коханий (на фМРТ видно, що навіть світлини коханої людини знижують суб’єктивне переживання болю).
Завдання терапії болю – не тільки боротися з хронічним або гострим болем, а й дати змогу пацієнтові заново одержувати задоволення й проживати життя сповна.

В Odrex використовують різні методики терапії болю

Крім звичайного прийому ліків, знеболювальні можуть уводитися такими способами:

  • Катетер. Його встановлюють у місце сплетіння нервів, в окремий нерв або в ділянку спазмованої м’язової тканини.
  • Ін’єкції. Є різні способи уведення ін’єкцій, у тому числі – внутрішньосуглобне введення препаратів під контролем УЗД. Зазвичай використовують для лікування гострого болю.
  • Блокади, або провідникова анестезія. Місцевий анестетик уводять поряд із нервовим волокном. Допомагає пацієнтам із хронічним болем – при грижах міжхребцевого диска, невралгіях, ішіасі.

Інтервенційне лікування болю

Проміжна ланка між консервативним і хірургічним лікуванням болю. Ця методика дуже активно розвивається: вона безпечніша й менш травматична, ніж будь-яка операція. Працює інтервенційне лікування болю так: анестезіолог доставляє ліки прямо в місце виникнення болю або блокує шляхи, що ведуть до цього болю.

Записатись на консультацію ви можете за номером +38 (048) 730-00-30 або за формою на сайті: https://odrex.ua/