Цієї осені в Медичному домі знову консультував, читав лекції, просто спілкувався з усіма зацікавленими особами і допомагав нашим хірургам в операційній Генрі Марш. Ми не раз ділилися подробицями приїзду англійського хірурга, але про операцію розповідаємо вперше.
Так співпало, що операція, в якій доктор Марш взяв участь, була точно такою ж, як і перша, яку він провів в Україні, в далекому 1995. Це – хірургічне лікування невралгії трійчастого нерву.
За словами нейрохірурга Odrex Геннадія Струця, пацієнт лікувався в нашій клініці протягом чотирьох років. Його мучив сильний біль, що виникав з правого боку обличчя. Проблема – у конфлікті між мозочковою артерією і самим нервом: артерія підходить надто близько до нерву, пульсує і викликає простріли гострого болю в обличчі. Зняти больові відчуття допомагали блокади – через щоку, овальний отвір вводили гліцерин, який огортав трійчастий нерв – і на 1,5-2 роки рятував від болю.
Але пацієнт – молодий чоловік, йому – лише 45 років. І тому лікарі – Геннадій Струць і Генрі Марш – запропонували радикально вирішити це питання. Операція полягала в тому, щоб знайти артерію, акуратно відвести її від нерву і прокласти між ними тефлонову прокладку. Звучить просто, але все це – мікрохірургія, а судина та нерв – дуже, дуже крихітні.
Пацієнт прокинувся – і біль зник.
А доктор Марш, не надто приховуючи своє задоволення, розповів, про те наскільки дивним є збіг обставин. Озираючись назад, він згадує свою попередню роботу в Україні як щось, що межує з божевіллям. У 1995 таку операцію в нашій країні ніхто ще не проводив. Оперувати доводилось в старій і подряпаній лікарні, у стані паніки, шо наростала, зі старим обладнанням, яке сам Марш і привіз з Великобританії, старими інструментами і при дуже слабкому світлі операційних ламп, які давно вже своє відпрацювали.
У 2018 навколо Генрі Марша в операційній Odrex — глядачі, лікарі, медсестри, камери. Але тепер обладнання, інструменти та сама операційна зовсім не відрізняються від тих, якими нейрохірурги користуються в Лондоні. Наші хірурги і асистенти вже неодноразово стикалися зі складними операціями на головному мозку і мають досвід їх проведення. А дружба з тими, хто сьогодні займається охороною здоров’я в Україні, і наш загальний ентузіазм до нейрохірургії, стали тільки сильніше.
Це варто цінувати і використовувати за призначенням.