На чому повинен базуватися режим дня?
Головне правило — як можна менше сидіти на місці. Саме це правило стало головною ідеєю рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я для дітей до 5 років, які вийшли в 2019 році.
Що ще там радять:
- до 1 року: потрібно бути активними як мінімум півгодини в день (для тих, хто ще не вміє ходити, це означає проводити час на животику, без обмежень у вигляді ходунків і ін.)
- 1-2 роки: фізично активними пора бути не менше 3 годин на день, причому активності потрібно розподілити по всьому дню; ті, кому вже виповнилося 2 роки, можуть проводити трохи часу за екраном телевізора, планшета або комп’ютера — але не довше години.
- 3-4 роки: в цьому віці все також потрібно рухатися не менше 3 годин на день, але як мінімум годину з цього часу витрачається на інтенсивні навантаження; екранний час — досі не довше години.
Домашні завдання: скільки можна?
У різних країнах по-різному ставляться до навантаження для школярів. Сьогодні МОН вважає, що на домашні завдання другокласники повинні витрачати не більш 45 хвилин, третьокласники — 70 хвилин, в четвертому класі — півтори години, в п’ятому і шостому — не більш двох з половиною годин, з сьомого по дев’ятий клас школярі готові сидіти за уроками по 3 години, а з десятого по одинадцятий — по 4 години. У першому класі домашніх завдань не задають.
У США офіційні рекомендації інші: там діє «правило 10 хвилин»: настільки щороку збільшується час, відведений для домашньої роботи.
Але це — усереднені рекомендації, батькам того, необхідно переконатися, що домашні завдання не виснажують дитину: довге сидіння за уроками може призвести не тільки до втрати інтересу до предмета, а й до втоми, стресу та вигоранню.
Більше уроків — не означає більше знань. Тому якщо дитина втомилася після шкільних уроків, заплануйте відпочинок, бажано, активний: наприклад, велопрогулянку або похід в парк.
Чи може новий режим дня нашкодити здоров’ю?
Так, якщо він вводиться різко, а не поступово. Але це не означає, що режим зовсім не можна міняти: спокійно дозволяйте дітям пізніше лягати і пізніше вставати на канікулах, але перед початком навчального року переходите на новий розклад плавно.
Не забувайте давати дітям відпочити — від навчання, спорту, сімейних справ, гуртків і секцій. Навіть у найменших має бути особистий час.
А вже завтра, на Великому Дитячому Дні в Зеленому театрі, доктор Яджина проведе майстер-клас та лекцію для дітей — «Азбука тіла людини» (початок — о 15:00). Приєднуйтесь до нас в Зеленому!
Читати також: Що потрібно знати про дитячий сон?