Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Кардіоміопатії

Кардіоміопатії (КМП) — це група захворювань серця, головною характеристикою яких є наявність дефектів у серцевому м’язі, міокарді. При цьому причини виникнення патологій та характер ушкоджень сильно відрізняються, що тягне за собою різницю у симптомах хвороби та її лікуванні.

Кардіоміопатія — дуже небезпечне захворювання: в багатьох випадках воно проходить зовсім безсимптомно, але може призвести до раптової та швидкої смерті. Саме тому важливо регулярно проходити кардіологічне обстеження.

Види кардіоміопатій

Існує три основних види кардіоміопатій:

  • дилатаційна кардіоміопатія,
  • гіпертрофічна кардіоміопатія,
  • рестриктивна кардіоміопатія.

Дилатаційна кардіоміопатія

При цьому виді кардіоміопатії розтягується лівий і правий шлуночок, і через це збільшується обсяг їхніх порожнин. Якщо здорове серце дорослої людини приблизно відповідає за розміром її кулакові і важить 240-310 грам, то при дилатаційній кардіоміопатії воно збільшується у розмірах.

Все це приводить до зниження скорочень міокарду: зменшується сила та швидкість скорочень. Збільшеному серцю стає важко виштовхувати кров, що веде до розвитку прогресуючої серцевої недостатності.

Є декілька факторів, які впливають на розвиток дилатаційної кардіоміопатії:

  • Спадковість. Ряд генетичних патологій викликає порушення синтезу скорочувальних білків у серцевому м’язі, що призводить до розтягування стінок серця.
  • Віруси. Деякі ентеровіруси, наприклад, досить поширений вірус Коксакі, можуть пошкоджувати клітини серця і призвести до збільшення його обсягу.
  • Алкоголізм. Алкоголь, при його надмірному споживанні, не тільки чинить токсичний вплив на нервову систему, а й пошкоджує клітини серця. У цьому випадку розвивається алкогольна кардіоміопатія.

У чоловіків дилатаційна кардіоміопатія зустрічається у 2 рази частіше, ніж у жінок.

Гіпертрофічна кардіоміопатія

При гіпертрофічній кардіоміопатії спостерігається збільшення розмірів серцевого м’яза. Часто гіпертрофія найбільш виражена у області міжшлуночкової перегородки. Це призводить до того, що перегородка випинається в область шлуночків і при скороченні серця заважає нормальному викиду крові зі шлуночка в аорту. Таке явище називається обструкцією, тому цей вид кардіоміопатії ще називають обструктивною гіпертрофічною кардіоміопатією.

При гіпертрофічній кардіоміопатії заборонені фізичні навантаження: вони ведуть до збільшення обструкції та викликають серцеву недостатність. Гучні випадки, коли молоді спортсмени раптово вмирали прямо під час змагань, в більшості випадків були пов’язані саме з цим порушенням. Через те, що хвороба протікає безсимптомно, здається, що трапилася раптова смерть на фоні міцного здоров’я. Однак насправді це трапляється через відсутність своєчасної діагностики.

Майже 100% випадків гіпертрофічної кардіоміопатії зумовлена генетичним дефектом – спадковим або випадковим.

Рестриктивна кардіоміопатія

При рестриктивній кардіоміопатії міокард стає ригідним (жорстким): він не здатний розслабитися, через що шлуночки не можуть нормально наповнитися кров’ю. Це може відбуватися з кількох причин:

  • через патологічну інфільтрацію міокарда, яка викликається такими захворюваннями як амілоїдоз, гемохроматоз, саркоїдоз;
  • в результаті цукрового діабету;
  • через спадковості;
  • з невідомих причин.

Симптоми та діагностика кардіоміопатії

Найчастіше кардіоміопатія протікає без будь-яких симптомів і виявляється в результаті раптової смерті. В інших випадках її ознаки бувають досить неспецифічні: задишка, запаморочення, болі в області грудей – таке зустрічається часто і навіть не завжди свідчить про серйозне захворювання. При прогресуванні захворювання симптоми стають важчими: втрата свідомості при фізичному навантаженні, порушення ритму, миготлива аритмія, серцева недостатність.

Для кардіоміопатії, як і для багатьох кардіологічних захворювань, вкрай велику роль грає своєчасна діагностика. Найчастіше це єдиний шанс врятувати людину.

Для діагностики кардіоміопатії лікар може призначити такі інструментальні дослідження:

Лікування кардіоміопатії

Лікування кардіоміопатії, як правило, — це тривала медикаментозна терапія, проте є випадки, коли може знадобитися хірургічне втручання. У будь-якому випадку поставити діагноз та підібрати лікування може тільки кардіолог.

Для медикаментозного лікування кардіоміопатії використовують:

  • інгібітори АПФ,
  • бета-блокатори,
  • антагоністи мінералокортикоїдних рецепторів,
  • діуретики.

За необхідності хірургічного втручання для лікування кардіоміопатії призначають такі операції на серці:

  • висічення міжшлуночкової перегородки,
  • імплантація зовнішнього лівого шлуночка,
  • пересадка серця.

Сьогодні в Медичному домі Odrex використовують всі перераховані вище методи лікування, крім пересадки серця.

Відгуки