Що таке тунельний синдром?
Природа і подумати не могла, що колись для людини умовою виживання стане не полювання та збирання, а робота з клавіатурою та комп’ютерною мишкою. І тому не особливо пристосувала кисті рук для довгих рухів, що повторюються. Через них серединний нерв здавлюється між кістками та сухожиллями — і виникає зап’ястковий або тунельний синдром.
Перший його симптом — нічне оніміння двох-трьох пальців. Без лікування проблема посилюється: пальці німіють вже не тільки ночами, а й днями, а на додачу до цього з’являється хворобливе відчуття печіння — як би ви обпеклися окропом. Фінальною стадією може бути атрофія деяких м’язів кисті.
Гаджети для профілактики
Найкращий спосіб подбати про руки — придбати спеціальну ергономічну клавіатуру. З нею зап’ястя залишатимуться у прямому положенні під час роботи. Поцікавтесь також вертикальними мишками та подушечками під кисть.
Не чекаючи болю
Якщо помічаєте, що пальці ночами стали німіти, бажано відразу звернутись до лікаря. Електронейроміографія — оцінка швидкості руху нервових імпульсів — допоможе точно визначити ступінь проблеми. На початкових етапах пацієнтам із синдромом зап’ястного каналу найчастіше пропонують ортез для фіксації кисті у нічний час, а також рекомендують фізіотерапію.
Коли не обійтись без хірургії
Консервативні методи не допомагають — отже, потрібна операція. Це проста процедура, яка проводиться в амбулаторному режимі. Сучасні методики дозволяють вирішити проблему та зменшити ризик рецидиву. Прооперувавши, кисть мобілізують лангеткою на кілька тижнів, після чого функції руки відновлюються.
Оніміння та біль у пальцях та кистях також може бути сигналом від шийного відділу: ті, хто проводить багато часу в одному положенні, часто страждають від хронічного напруження м’язів шиї. Ймовірно і ураження ліктьового нерва, якщо рука довго зігнута або часто згинається-розгинається. Тут алгоритм лікування аналогічний: ортези, фізіотерапія, у крайньому випадку — оперативне втручання.