Набуті вади серця
Вада серця — це аномальний стан серця, при якому спостерігаються порушення роботи клапанного апарату або його стінок.
Клапани забезпечують правильну роботу серця і запобігають зворотному потоку крові. Якщо клапани не виконують свою функцію, потік крові в самому серці й у кровоносній системі порушується, що тягне за собою розвиток інших серцевих патологій.
Як можна зрозуміти з назви, набуті вади можуть виникати протягом усього життя.
Види вад серця
Вади можуть вражати будь-які з клапанів серця:
- двостулковий (між лівим передсердям і лівим шлуночком),
- тристулковий (між правим передсердям і правим шлуночком),
- аортальний (між лівим шлуночком і аортою),
- легеневий (між правим шлуночком і легеневим стовбуром).
Існують два основні варіанти клапанних вад: стеноз і недостатність.
Стеноз — це звуження отвору самого клапана.
Недостатність — це вид пороку, при якому через повну або неповну відсутності стулок клапана частина крові повертається назад у камери серця.
За функціональною формою вади бувають:
- прості — тільки стеноз або тільки недостатність на одному клапані,
- комбіновані — і стеноз, і недостатність на одному клапані,
- поєднані — пороки декількох клапанів.
Причини розвитку набутих вад
Найпоширеніші причини розвитку набутих вад серця — ревматичні (на них припадає близько 90%) і інфекційні.
Ревматизм — це системне захворювання, яке найчастіше вражає суглоби. Але воно має форму, яка вражає серцевий м’яз і клапанний апарат — це називається ревмокардит. У результаті перенесеного ревмокардита стулки клапанів перестають виконувати свою функцію. Це може призводити до звуження просвіту клапана, а також до формування його недостатності. Ревмокардит швидко призводить до порушень функцій серцевих клапанів і розвитку серцево-судинних недостатностей.
Інфекційні захворювання можуть призводити до інфекційного ендокардиту. При цьому захворюванні клапани уражаються бактеріями та вірусами, в результаті розвивається запалення, і функції клапанів порушуються.
У більш рідкісних випадках набуті вади можуть виникати з інших причин, серед яких:
- аутоімунні хвороби — наприклад системна склеродермія або ревматоїдний артрит,
- інфаркт міокарда, особливо що супроводжується формуванням рубця,
- атеросклероз і ішемічна хвороба серця, особливо в старшому віці,
- онкологічне захворювання,
- променева терапія в області грудної клітини.
Симптоми вади серця
На відміну від багатьох інших серцевих захворювань, при набутих вадах серце, як правило, не болить. Зате розвивається серцева недостатність, яка проявляється в задишках і набряках. Серед інших симптомів набутих вад серця можна відзначити:
- виражену слабкість,
- прискорене серцебиття,
- біль у грудях,
- швидку стомлюваність,
- запаморочення і непритомність,
- пiдвищення температури (при інфекційному ендокардиті),
- збільшення ваги, викликане затримкою рідини.
Діагностика
Деякі види набутих вад лікар може виявити на звичайному огляді за допомогою перкусії (простукування) і аускультації (прослуховування серця).
Для постановки точного діагнозу і визначення вираженості вади використовують інструментальні дослідження:
- Ехокардіоскопія (УЗД серця) — ультразвукове дослідження, яке дозволяє вивчити структуру серця (стан стінок і камер серця, серцевих клапанів), швидкість і напрямок кровотоку.
- Електрокардіографія — запис електричної активності серця, за допомогою якої можна побачити порушення серцевого ритму і припустити недостатність коронарного кровотоку.
- Доплерографія — метод дослідження кровоносних судин, який дозволяє побачити порушення кровотоку.
- Рентген органів грудної порожнини — дозволяє виявити застій рідини в легенях і оцінити розміри серця, уточнити вид пороку.
Лікування
Єдиний спосіб лікування набутих вад серця — це операція по пластиці або заміні клапанів. Медикаментозно усунути порок неможливо, ліки можуть лише полегшити симптоми й поліпшити стан хворого.
Є кілька варіантів лікування вади серця:
- Пластика власного клапана пацієнта. Клапанозберігаюча операція, при якій виконується реконструкція патологічно зміненого клапана з власної серцевої тканини.
- Установка механічних протезів. Механічні клапани надійні й довговічні: вони служать людям по 30, 40, 50 років. Лікарі стверджують, що теоретично вони можуть працювати й понад 100 років. Недолік механічних клапанів полягає в тому, що вони вимагають постійного прийому препаратів, що розріджують кров.
- Альтернативою механічним є біологічні клапани — протези, виготовлені з живих тканин. Біологічні протези за своїм устроєм максимально наближені до природних клапанів, тому вони створюють мінімальний опір кровотоку і не вимагають прийому антикоагулянтів. Мінус біологічних клапанів — недовговічність. Термін їх служби складає 8-15 років, тому такі клапани ставлять переважно літнім людям. Вибір між механічним і біологічним клапаном роблять спільно пацієнт і хірург.
- TAVI (черезкатетерна імплантація аортального клапана) — методика заміни клапана шляхом ендоваскулярних технологій. Новий клапан просувають до серця по стегновій артерії. Коли його встановили, він розкриває пелюстки та замінює старий клапан. Це малоінвазивний спосіб втручання, і на Півдні України провели першу таку операцію саме в Клініці Серця Odrex.
Завдяки сучасним технологіям, операції із заміни клапана стали безпечними, їх роблять навіть людям дуже похилого віку. Тому не варто боятися і відкладати рішення, якщо є показання для хірургічного втручання.