Делікатні міри ортопедичної хірургії
Завдання, яке стояло перед доктором Фізором — видалити утворення вертлюжної западини. Це утворення — кістково-хрящовий екзостоз, або остеохондрома: цілісний, горбистий наріст на кістці, який складався з кісткових острівців та хрящової тканини. Якщо спробувати уявити його собі, то найбільше утворення нагадує кучеряву капусту.
Видалити такий наріст можна делікатно — тож і ми не робили великого розрізу, з мінімальним пошкодженням тканин. Для візуалізації суглоба використовували артроскоп, для візуалізації судин — УЗД. Замість розрізу ортопед-травматолог зробив два проколи в 5 мм кожен. Через один прокол ввів відеокамеру, через інший — маніпулятор, після чого на моніторі стало видно екзостоз.
Можливості артроскопії багато чого змінюють для пацієнта: замість розтину м’яких тканин з широким оголенням кістки — пара проколів, що практично не залишають сліду, а разом з ними і менше ризиків ускладнень, менше можливих болів, швидка виписка через півдня чи день, швидке повернення додому — і стрімке відновлення функції.
Ортопеди-травматологи Руслан Велієв, Василь Фізор та лікар УЗД Наталія Грінь
Неминучі ризики і як з ними справлятися
З цього моменту робота ортопеда-травматолога повинна бути максимально ювелірною: ще кілька міліметрів, і можна зачепити життєво важливі артерії, що огинають стегнову кістку. Тому недостатньо просто бачити екзостоз на моніторі, потрібна друга візуалізація: тут підключається Наталія Грінь і стежить за судинами поблизу утворення на УЗД-моніторі.
Екзостоз в околицях судин слід видаляти. Це утворення повільно, але постійно зростає, іноді викликаючи компресію навколишніх тканин, а з нею біль і порушення функції.
Поки лікар УЗД стежить за тим, наскільки близько інструментарій ортопеда підбирається до судин, операція залишається безпечною. Якщо цього не робити, артерію легко зачепити і викликати масивну кровотечу. Також в операційну заглядає судинний хірург і завідувач відділенням — це Олександр Борисович Смірнов.
В кінці-кінців, з маленького проколу видаляють кістково-хрящової екзостоз — і відправляють до лабораторії, щоб підтвердити його доброякісність. Наступного разу, коли пацієнт знову приїхав до нас задля зняття швів, він вже обходився без милиць і палиці, та жив своїм звичним активним життям.
Як виявити кістково-хрящовий екзостоз
Складно сказати, як часто розвиваються остеохондроми: за одними оцінками, це 1-2% популяції. Але дуже часто утворення не дає ніяких симптомів — і довго залишається непоміченим. Деякі екзостози стають випадковою знахідкою на рентгені, зробленому з іншого приводу. Деякі вдається виявити тільки коли виникають болі, оніміння та функціональні порушення кінцівок при стисненні судин, сухожиль, нервових стовбурів, м’язів.
Симптоми зазвичай з’являються, коли остеохондрома досягає достатніх розмірів, — в цьому випадку її необхідно видалити. Свого часу наш пацієнт і не підозрював про те, що на кістці зростає новоутворення, поки воно не почало впливати на рух: чоловік кульгав, важко ходив, не міг опуститися навпочіпки.
Жоден опорно-руховий апарат не проходить по життю без травм, деформацій і пошкоджень. Але сучасна травматологія вже здатна багато на що: і деякі її успіхи настільки малоінвазивні і делікатні, що залишаються невидимими.