Консультує невропатолог вищої категорії, кандидат медичних наук Фернандес де Рівес Сергій Францсіскович
Три історії про те, як панічні атаки заважають жити, навіть якщо їх не помічають
Карина прийшла на іспит з історії західного Середньовіччя повністю підготовленою. Але щойно вона сіла писати, з’явились запаморочення, тремтіння, дискомфорт у грудях і відчуття, що насправді вона перебуває зовсім не тут. Часу й сил на запитання про вормський конкордат і безліч тестових завдань не залишилось. При цьому ніхто й не помітив, що з Кариною щось не так. Наступного дня у Карини зовсім не та оцінка, на яку вони з викладачем розраховували.
Артем любить спонтанні подорожі, за кілька годин може вирішити поъхати в Київ, збирати речі і застрибнути в машину. Доїхав на велосипеді до Кракова. Вирішивши злітати до Стамбула, він купив недорогий квиток за кілька днів до вильоту, приїхав в аеропорт – і не пішов далі паспортного контролю. Друзі вмовляють його злітати на Кіпр із велосипедами, але він тепер відмахується. Про себе впевнений, що мало не помер – через прискорене серцебиття, біль у грудях і задишку.
Софія – блискучий біолог, але коли її запрошують прочитати лекцію, вона щоразу відмовляється. Нещодавно вона кілька разів перенесла презентацію перед колегами.
Симптоми: страх смерті, страх втратити контроль над свідомістю, відчуття дереалізації (нереальності світу), озноб, задишка, запаморочення, потовиділення, нудота, оніміння, відчуття задухи, тремтіння, посилене або прискорене серцебиття, дискомфорт у грудях
Як відчути себе краще, якщо життя кипить, а хочеться сховатись під матрац? Потрібно розібратись, що насправді являє собою панічна атака.
Як мозок нас обманює
Напади паніки супроводжуються як розумовими симптомами, так і фізичними, тому їх часто плутають з іншими захворюваннями.
Починаються походи по лікарях і невиправдані обстеження, і людина приходить до думки, що її ситуація є архіскладною і абсолютно унікальною. А хибні уявлення про суть захворювань призводять до розвитку іпохондрії – психічного розладу, пов’язаного з надмірною підозрілістю і заклопотаністю здоров’ям.
Перебіг хвороби це, м’яко кажучи, не полегшує: перше і головне в лікуванні – усвідомлення, що у вас саме панічні атаки. Іноді панічні атаки трапляються на тлі психічних захворювань або травматичного досвіду, але це необов’язково.
Панічна атака стає проблемою, коли обманює організм у тому, що він у небезпеці
Тому під час прогулянки Карловим мостом, з якого впасти можна тільки спеціально, з’являється раптовий страх смерті. А під час урочистої промови на конференції здається, що те, що відбувається, нереально. Це під час панічних атак з’являються напади ознобу й оніміння під час роботи над новим проектом, а під час польоту літаком здається, що ось-ось станеться якщо не серцевий напад, то задуха.
Що буде, якщо ніяк не лікувати панічні атаки
Панічна атака – це неприємно
Постійна тривога від того, що напад у принципі може трапитись, створює ще більшу напругу і провокує нові панічні атаки
Уникнення потенційно стресових ситуацій тимчасово полегшує життя, але не розв’язує проблему. Людина розучується адаптуватись.
Нехороша властивість панічних атак траплятись у звичній обстановці і в несподіваний момент посилює тривогу про нові напади. Тривога дуже виснажлива і ускладнює життя, ламає плани і заважає досягати цілей.
Крім того, ознаки панічної атаки іноді все-таки вказують на більш серйозні захворювання.
І як їх усе-таки вилікувати
Автор “Автостопом по Галактиці” Дуглас Адамс використовував пораду “Без паніки!” часто, завзято і доброзичливо. І мав рацію.
- Будьте готові витратити час – по-перше, щоб правильно діагностувати, є у вас панічний розлад чи ні. Наприклад, дуже важливо виключити патологію щитоподібної залози і надниркових залоз. По-друге, налаштуйтесь на те, що якийсь час доведеться зосередиться на лікуванні.
- Переживання з раціонального приводу – це загалом нормально. Варто оцінити свої дії і можливості, спробувати дихальні вправи, методи релаксації або заспокійливі додатки.
- Підрахуйте симптоми – у вас їх більше чотирьох і за останній місяць сталося щонайменше два таких напади? Тоді запишіться на прийом до невролога.
- Панічні розлади вилікують психофармакологія, психотерапія та їх поєднання. На початку лікування лікар допоможе усвідомити проблему і те, що симптоми під час атак не пов’язані із серйозними захворюваннями, навчить контролювати емоції. Якщо не виходить, використовують когнітивно-поведінкову психотерапію – вона працює з внутрішніми установками людини. Це означає – якщо поміняти те, що ми говоримо собі в певній ситуації, можна впоратись з тривогою і змінити поведінку.
- У випадку з психофармакалогією лікар розробляє індивідуальний план прийому ліків. Це можуть бути транквілізатори, препарати кардіологічного ряду, бета-блокатори, антидепресанти. Боятись їх не варто – ці медикаменти овоча з вас не зроблять, не викликають звикання, але самостійно вибирати препарат – неприпустимо. Якщо неправильно підібрати психотропний засіб, є висока ймовірність отримати небажані побічні ефекти, водночас не вирішивши проблему докорінно.
Бібліографія
- Діагностичний та статистичний посібник з психічних розладів. – Вашингтон, округ Колумбія: Американська психіатрична асоціація, 2013. – 5th ed.
- Кирило Скоробогатих. Панічна атака // Ліки для життя. – 2014. – Режим доступу: http://ldzh.ru/content/panic-attack
- Ігор Тендіт. № 153 Про лікування панічної атаки лікар-невропатолог // Здоровий інтерес. – 2016. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=FOORa12NQlM