Де причина невдач?
З кожним роком кількість пар, які стикаються з проблемою безпліддя, неухильно зростає. За даними ВООЗ, понад 100 млн. подружніх пар є безплідними, і щорічно з’являється 10 млн. нових пар з таким діагнозом. Він виставляється тільки після 12 місяців регулярного відкритого статевого життя. Якщо вагітність не наступила, не варто опускати руки — необхідно пройти обстеження. Перший необхідний крок — проведення спермограми, адже причина невдач із зачаттям з рівною мірою ймовірності може таїтися як в жіночому, так і в чоловічому організмі, або носити змішаний характер. За умови, що чоловічий фактор виключений, далі потрібно оцінити жіноче здоров’я: УЗД органів малого таза, ехогістеросальпінгоскопія (перевірка прохідності маткових труб), визначення рівня гормонів, що впливають на репродуктивну функцію, посткоїтальний тест (перевірка на сумісність).
Гінеколог-ендокринолог Інна Цехмейстер
Супутники дисбалансу
Припустити, що причиною ненастання вагітності є гормональні порушення, можна ще до проведення лабораторних досліджень. Збої в менструальному циклі (затримка менструацій або навпаки, занадто часті місячні), виділення з молочних залоз, надлишок або ж дефіцит маси тіла, ріст волосся на обличчі, грудях, білій лінії живота, акне, сальність волосся, облисіння або порідіння волосся — кожен з цих симптомів може супроводжувати одного з основних чинників неплідності, відсутності або нерегулярності овуляції.
Вразлива система
Вся справа в тому, що дозрівання яйцеклітини —процес складний і делікатний. Досить будь-якого з ендокринних органів — гіпофізу, гіпоталамусу, щитовидній залозі, наднирковим залозам, яєчникам — відхилитися від норми, як починають страждати інші залози внутрішньої секреції, нервова та імунна системи, репродуктивні органи-«мішені».
Причин у гормональних порушень може бути чимало, і ось лише деякі з них:
- Дисфункція гіпоталамо-гіпофізарної системи. Може виникнути через нейроінфекції, травми, фізичний або психологічний стрес. Зокрема, нервове перенапруження вважають найпоширенішою причиною підвищеного рівня пролактину.
- Нестача йоду і аутоімунні процеси знижують функцію щитовидної залози, аж до аменореї (відсутності менструацій).
- Через неправильну роботу яєчників або наднирників (а дуже часто і тих, і інших) виникає гіперандрогенія, надлишок чоловічих статевих гормонів.
- Крім того, удар по ендокринній системі можуть завдати імунні розлади, а також соматична патологія, наприклад, гепатит, туберкульоз.
Вага — під контроль!
Окремого розгляду потребує надлишкова маса тіла. Вона часто супроводжує ендокринні захворювання. Однак і сама по собі ожиріння, справжня епідемія ХХІ століття, здатне запустити цілий каскад порушень. Оскільки жирова тканина продукує естрогени, у огрядних дівчат і жінок секреція цього статевого гормону перевищує норму в кілька разів. Ендокринний баланс порушується, більш того, страждають усі інші системи організму. Навіть в тому випадку, якщо вагітність наступає, ожиріння викликає ускладнення, негативно впливають на плід і загрозливі виношування, аж до загрози пологів до терміну.
Важливий комплексний підхід
Розпізнати, через що і на якому рівні стався збій, — першочергове завдання гінеколога-ендокринолога. При цьому важливо враховувати, що патологія може носити поліендокринний характер.
Саме такий хитрун, найчастіший провокатор гормонального безпліддя, — синдром полікістозних яєчників. Виявляється він по-різному (все тим же ожирінням, акне, надмірним оволосінням тіла), а може і зовсім не давати про себе знати. Багато жінок не підозрюють про проблему, поки не намагаються завагітніти. І — це виходить далеко не у всіх, оскільки в 80% випадків при СПКЯ овуляція не настає. Її доводиться стимулювати за допомогою гормональних препаратів. Оскільки синдром пов’язаний з порушеннями толерантності до глюкози, в терапії також активно використовується метформин, медикамент для лікування діабету ІІ типу.
Якщо все це не допомагає, яйцеклітину вивільняють за допомогою лапароскопічних методик або ж рекомендують пацієнтці ЕКО.
Правильним шляхом
До слова, покладати надії на екстракорпоральне запліднення, минаючи етап корекції гормонального фону, — дуже нераціональне рішення. Якщо жінка не проходить обстеження гінеколога-ендокринолога перед тим, як вдатися до допомоги репродуктивної медицини, ЕКО може бути безуспішним. Також дуже ймовірні проблеми з виношуванням вагітності. У той час як грамотна консультація гінеколога-ендокринолога дасть можливість вирішити проблему в корені, відновити здатність до зачаття малюка і підійти до щасливого материнства з упевненістю у власному здоров’ї, без зайвих витрат часу і фінансів.
Цифра: У 70% випадків правильне лікування дозволяє повністю відновити гормональний баланс.
Записатися на консультацію до гінеколога можно за телефоном +38 (048) 730-00-30 або через форму на сайті.