Які ускладнення може викликати коронавірус?
Ризик зараження COVID-19 однаковий як у людей з серцево-судинними патологіями, так і без них. Але у цієї групи людей вищий ризик виникнення ускладнень. Коли вірус викликає пошкодження легень, відбувається погіршення насичення крові киснем. Щоб забезпечувати інші органи киснем, серцю необхідно працювати інтенсивніше, що й провокує ускладнення.
Через свою вірусну природу COVID-19 може спричинити виникнення міокардиту — запалення серцевого м’яза. Про це може свідчити підвищення тропоніну у крові — маркера ураження міокарду. Запалення може перейти у тяжку форму, або вплинути на раніше виявлені серцеві хвороби, або ж викликати серцевий напад. Ці стани потребують стаціонарного лікування.
Пневмонія — основне ускладнення COVID-19 — часто виникає у людей з хронічною серцевою недостатністю та гідротораксом — накопиченням рідини у плевральній порожнині. У цьому випадку легені стиснуті через скоплену рідину, а людину турбує відчуття тяжкості, тиску в грудях, сухий кашель, задишка. Такі пацієнти мають знаходитися під контролем лікарів та постійним моніторингом стану, щоб завдяки медикаментозній підтримці зменшити явища серцевої недостатності.
Завідувач відділенням інтервенційної радіології, рентгенендоваскулярний хірург Костятин Хацько
Препарати, що підтримують серцеву діяльність: приймати чи відмовитися?
У інформаційному просторі поширилася інформація, що частина антигіпертензивних препаратів, а саме інгібітори АПФ і блокатори рецепторів до ангіотензину, збільшують ризик зараження вірусом. Але антигіпертензивні препарати допомагають контролювати кров’яний тиск та у великій мірі запобігають серцевому нападу, інсульту чи серцевій недостатності. Тому щодо прийому, дозування чи зміни ліків завжди консультуйтесь зі своїм кардіологом.
Самолікування та будь-які зміни можуть спровокувати загострення стану серця та викликати набагато гірші ускладнення, ніж зараження вірусом.
Коли потрібно звертатися по допомогу?
Людям, що знають про ризик виникнення ускладнень при коронавірусній інфекції, потрібно бути уважними та відповідальними за своє здоров’я. Варто сумлінно дотримуватися правил профілактики, бути соціально дистанційованим та самоізолюватися. Річ у тому, що носії коронавірусу можуть бути безсимптомними, тому слід дотримуватися дистанції, навіть якщо вам здається, що людина здорова.
При погіршенні самопочуття повідомте свого кардіолога та при можливості лікуватися амбулаторно — залишайтеся вдома. Від профілактичних оглядів варто відмовитися — за потреби консультуйтеся з лікарем в онлайн-режимі. Якщо ж стан погіршується — викликайте швидку.
Якщо відчуваєте, що посилюється біль в грудях під час вправ або біль в грудях у стані спокою, якщо ви відчуваєте задишку, прискорене серцебиття або непритомність — зателефонуйте у швидку.
Викликати Швидку допомогу Odrex можна за коротким номером 9000 з будь-якого мобільного оператора або за номером +38 (048) 752 90 00.