Пневмонія
Пневмонія — гостре респіраторне захворювання, що характеризується ураженням легень. Це в першу чергу запалення тканини легенів інфекційного походження від цього і з’явилася інша назва цього захворювання — запалення легенів.
Які основні причини пневмонії?
Причин виникнення пневмонії може бути безліч. Але основні — це мікроорганізми і інфекції: бактеріальні, вірусні, грибкові або змішаного типу. Найчастіші це бактеріальні пневмонії, а найбільш рідкісні — грибкові.
Причиною пневмонії може стати і ослаблений імунітет. Тому в групі ризику знаходяться люди, які мають:
- супутні захворювання легень, серця або судин,
- ожиріння,
- цукровий діабет,
- онкологічне захворювання,
- імунодефіцит.
Іноді пневмонія проявляється ускладненням інших захворювань, наприклад, бронхіт, ангіна або вірусне захворювання. У цю групу входять і такі інфекції верхніх дихальних шляхів, як застуда або ж грип.
В першу чергу пневмонія може викликати таке ускладнення як дихальна недостатність, для лікування якої може знадобитися ШВЛ — в разі важкого перебігу. Дихальна недостатність може спричинити серцеву недостатність. Крім того при тяжкому перебігу буває ниркова і печінкова недостатність і такі пацієнти потребують гемодіалізу. Найважче ускладнення — сепсис і септичний шок, який має дуже високий ризик смерті.
Якою буває пневмонія і як вона проявляється?
Тяжкість перебігу захворювання залежить якраз таки від ступеня ураження легень, в цих випадках пневмонія може бути:
- односторонньою або двосторонньою,
- осередкованою,
- частковою,
- сегментарною,
- тотальною.
Захворювання поділяють також з причини виникнення. В цьому випадку вона може бути:
- Внутрішньолікарняна. Таким видом пневмонії можна заразитися, перебуваючи на стаціонарному лікуванні. Зазвичай внутрішньолікарняна інфекція важча, тому що в лікарнях живуть мікроорганізми з низькою чутливістю до антибіотиків.
- Позалікарняна. Зараження сталося поза стінами медичного закладу, найчастіше на вулиці. Цей вид набагато легше піддається лікуванню, але якщо не почати його вчасно, можуть виникнути важкі ускладнення.
Існує також поділ на типову і атипову пневмонію. Історично воно склалося через те, що лікарі відзначали випадки, коли антибіотики були неефективні, як атипові пневмонії.
Типова пневмонія — це бактеріальна пневмонія, що в більшості випадків виявляється високою температурою і кашлем з виділенням мокроти.
Атипова пневмонія — це назва, що об’єднує в собі вірусні, грибкові, змішані пневмонії. У цьому випадку причиною пневмонії стають не звичайні бактерії, а поєднання бактерій або бактерій і вірусів. У цю ж групу вносять пневмонії, що виникають на тлі імунодефіциту. Такі пневмонії мають інкубаційний період від двох до семи днів. Що важливо, симптоматика важче, ніж при типових пневмоніях. Це може бути:
- температура понад 38,5 ° C,
- задишка,
- симптоми інтоксикації,
- як сухий кашель, так і з виділенням мокроти,
- біль в грудній клітці, м’язах, іноді і головний біль.
Якщо хвороба прогресує, симптоми тільки посилюються і супроводжуються відчуттям нестачі повітря і утрудненим диханням. Зрідка з’являється діарея і нудота. Як правило, ці симптоми не тривають понад 2-3 дні.
До групи атипових пневмоній входять і гострі респіраторні захворювання, викликані коронавірусами SARS, серед яких захворювання COVID-19. Ця хвороба може протікати в легкій, важкій і критичній формах. Остання форма вимагає лікування в стаціонарі і в деяких випадках необхідне застосування штучної вентиляції легенів.
Методи діагностики пневмонії в Медичному домі Odrex
Обов’язковою методом діагностики при підозрі на пневмонію є комп’ютерна томографія легенів, що дозволяє визначити ступінь ураження легень. КТ дозволяє візуалізувати легені, але альтернативним варіантом діагностики може бути рентген.
Крім КТ роблять загальний аналіз крові, щоб подивитися відповідь на запалення. Аналіз дозволяє визначити запальні білки, наприклад, прокальцитонін, з-реактивний білок. Також завжди при пневмонії робиться бактеріологічне дослідження.
Наприклад, на вірусні пневмонії роблять ПЛР-тест. Якщо пневмонія невірусна —- береться посів мокротиння. А у важких випадках, які потребують реанімації, перевіряється вміст газу в крові.
Важливо відзначити, що часто пневмонію плутають зі звичайною застудою. А без швидкого і адекватного лікування, стан пацієнта тільки погіршується.
Методика лікування запалення легенів в Odrex
Метод лікування залежить від збудника пневмонії. Підібрати його може тільки фахівець, вивчивши результати досліджень. У легких випадках лікування може проходити в домашніх умовах, в складніших — необхідно перебування в стаціонарі. Необхідність госпіталізації визначає лікар. Вид терапії також може відрізнятися. Застосовується терапія, що спрямована на усунення збудника хвороби або ж на боротьбу з симптомами. Деяким пацієнтам потрібна допоміжна терапія, що дозволяє підвищити імунітет, а для прискорення виведення мокротиння застосовують фізіотерапію. Комбінація цих методів і правильний їх підбір дозволяє подолати хворобу з найменшою кількістю ускладнень.
Основний варіант лікування для бактеріальної пневмонії — антибіотики. Для вірусних пневмоній застосовується специфічне лікування, але ось для COVID-19 лікування на даний момент ще немає. Вірусна пневмонія лікується в залежності від того, який вірус викликав захворювання, застосовуючи противірусні засоби. Визначити, чи діє терапія можна на 2-3 день після початку лікування. Якщо ж симптоми поліпшуються, то лікування продовжують, а якщо стан залишився на колишньому рівні або погіршився — використовують інші методи. Для лікування грибкової пневмонії використовують протигрибкові препарати. При комбінованому ураженні можуть застосовувати поєднання цих препаратів, іноді ще й з ліками, які впливають на імунітет.
Другий і обов’язковий метод — дихальна, або респіраторна терапія. Вона включає кисневу підтримку, дихальну гімнастику, препарати, що розріджують мокротиння, використання механічної або штучної вентиляції легенів, позиційний дренаж.
У найважчих випадках потрібна штучна вентиляція легенів або екстракорпоральна оксигенація (ЕКМО). Останній варіант використовують рідко, коли навіть ШВЛ неефективна. За такого перебігу захворювання існує високий ризик для життя пацієнта — ризик смерті становить близько 80%.
Особливих заходів профілактики не передбачено. Однак якщо в близькому оточенні з’явився хворий на вірусну пневмонію, необхідно застосовувати засоби індивідуального захисту, обмежити контакт з людьми з групи ризику, дезінфікувати поверхні в будинку і ретельно мити руки.
Переваги лікування пневмонії в Медичному домі Odrex
Для лікування пневмоній в Медичному домі Odrex передбачено спеціальне, повністю ізольоване відділення — відділення респіраторних захворювань, що вміщує понад 20 осіб. Перевага лікування у ВРЗ полягає в тому, що потоки пацієнтів розділені і не перетинаються. Це дозволяє убезпечити інших пацієнтів від зараження.
У Odrex можна отримати рекомендації щодо амбулаторного лікування, а при необхідності лікування в терапевтичному стаціонарі та інтенсивної терапії. Весь персонал забезпечений захисним засобами і навчений правильному їх використанню. Також у відділенні передбачений постійний моніторинг за станом пацієнта, що дозволяє набагато швидше реагувати на зміни і надавати якісну допомогу.
Одночасно з лікуванням застосовуються заходи з відновлення після пневмонії фізіотерапевтичними методами. Ці методи починають застосовувати ще на першому тижні захворювання, як тільки нормалізується температура тіла. Щоб вивести з легких мокроту в Odrex використовують:
- УВЧ-терапію та індуктотермію,
- магнітотерапію,
- аерозольтерапія,
- ультрафіолетове опромінення,
- лазеротерапію,
- фізіотерапію системою Хівамат.
Комплексний підхід до лікування дозволяє поліпшити стан пацієнта і сприяє швидкому одужанню.
Фахівці розробили спеціальний протокол лікування пацієнтів з COVID-19, що базується на міжнародних рекомендаціях та досвіді медустанов, що боролися з хворобою. Для забезпечення пацієнтів необхідною терапією в Odrex є власна киснева станція, що працює безперебійно навіть з урахуванням екстрених випадків.