У той же час багато з них згадують, як довго не наважувалися на операцію: страх перед хірургією, перед наркозом, повна невідомість. Хтось не готовий повірити, що його проблема потребує хірургічного втручання, інші не вірять в довгостроковість цього лікування. На жаль, упередження є і серед медиків. Тому для нас так важливо розповідати про кейси баріатричної хірургії, на прикладі пояснюючи, чому такі операції вкрай ефективні та безпечні.
Одна наша молода пацієнтка теж боялася операції, а випадок її був дуже складним: індекс маси тіла більше 50, захворювання з високим ризиком смерті зайшло далеко — те, що називається суперожирінням.
Щоб працювати з такими випадками, в лікарні повинні бути всі умови: інтелектуальний ресурс, досвід лікування і знеболювання пацієнтів понад 200 кг, технічне оснащення і навіть спеціальні операційний стіл, каталка, палата.
Баріатричний хірург Давид Махатадзе
Ключову роль відіграє час: в наших операційних баріатричні втручання займають 40-60 хвилин, а це значить, що пацієнт недовго знаходиться в наркозі, не вимагає великої кількості медикаментів та швидко пробуджується. У пацієнтів з ожирінням дуже часто зустрічається порушення дихання, а значить важливо навіть те, скільки часу вони проводять лежачи. Тут потрібні майстерність та сучасне мислення анестезіолога: безопіоїдна анестезія скорочує час операції, зменшує ускладненість дихання, ригідність центральної мускулатури, слабкість м’язів глотки. Завдяки цьому наша пацієнтка не зіткнулася з ускладненнями після операції — і дихає на повні груди.
Рукавну резекцію шлунка, або Gastric Sleeve, доктор Фомін вважає операцією вибору при суперожирінні. Через 4 проколи хірурги видаляють 70% шлунка, не залишаючи помітних слідів на шкірі. Вже через 2 години після операції жінка пила воду, через 3 години – гуляла по відділенню, а на третю добу виписалась додому.
Баріатричний хірург Андрій Фомін
Недавнє опитування Американського товариства баріатричної хірургії ще раз підтверджує, що люди переоцінюють ефективність дієти і фізичних вправ та недооцінюють як безпеку, так і ефективність хирургічного лікування. В Україні алгоритм лікування ожиріння пов’язаний з тим, щоб сказати пацієнтові «менше їжте, більше рухайтеся». У той час як лікування ожиріння має бути комплексом заходів і включати не тільки спостереження у свого сімейного лікаря, а й у ендокринолога, а в окремих випадках — хірургічне лікування ожиріння, метаболічних розладів, цукрового діабету II типу.
Деякі люди все ще вважають найбільшим бар’єром для втрати ваги нестачу сили волі. Насправді все набагато складніше, але пацієнти продовжують страждати від суспільного осуду. Ми ж з практики знаємо, що рішення зробити операцію вимагає великої мужності, і пишаємося нашими пацієнтами. Хтось задоволений самою втратою ваги, хтось розповідає, як вирівнялися рівні гормонів, нормалізувався цукор, знизився тиск, холестерин хороший. А хтось розповідає про свої досягнення, які стали можливими, коли повернулося здоров’я — і це по-справжньому здорово.