Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Дитячий сон та нічні жахи з погляду педіатра

Всі ми хоч раз в житті стикались з ситуацією, коли дитина серед ночі прокидається з плачем або криком і біжить до батьківського ліжка. Що трапилось? Наснився поганий сон? Чи кошмар? Чи то нічний страх?

Важливим критерієм фізичного та психічного здоров’я та розвитку дитини є її емоційний стан. Він впливає на розвиток сприйняття світу, уваги, пам’яті, мислення, уяви. В свою чергу, емоційний стан дитини залежить від багатьох факторів, але одними з головних є кількість та якість сну.

Що таке кошмари та нічні страхи, чому вони виникають?

Кошмар — це поганий сон, через який дитина прокидається у стані переляку. Це наслідок та відображення емоційних конфліктів активного життя. Наприклад, у однорічного малюка це якась нещодавня подія — здавання аналізу крові, укус бджоли, необережне падіння.

Нічний страх — це часткове пробудження зі сплутаністю свідомості (сномовлення, лунатизм). Дитина може плакати, розмахувати руками, кричати, але не прокидається повністю. При зверненні до дитини вона може не відповісти, дивиться начебто на вас, але не бачить. Нічний страх або жах — досить рідкісний розлад сну, що зазвичай зустрічається у дітей дошкільного віку.

Нічні страхи можуть проявлятись у дітей з 6-місячного віку, наприклад, у вигляді довгого плачу, який важко заспокоїти. У дітей, які ходять до садочку або школи, цей стан проявляється у вигляді істерики, у підлітків — крику, причому в цей час дитина може різко сідати у ліжку.

Чим старшою стає дитина, тим складніше страхи — розлука з батьками, страх втрати любові та схвалення, страх розчарувати. У підлітків — це тривоги про майбутнє, експерименти з новими системами цінностей, заперечення, особисті бажання та оцінка їх батьками.

На появу розладів сну у дитини можуть впливати перегляд на ніч фільмів жахів, дивних мультфільмів, з’ясовування при дітях стосунків або сцени домашнього насилля у будь-якому вигляді. Це все призводить до підвищення ступеня тривожності, а потім проявляється у вигляді жахів (і не тільки).

Як зрозуміло, на кожному етапі дорослішання — свої страхи, і вони згодом виражаються у снах та кошмарах.

Що робити, якщо дитині наснився кошмар?

Перелякану дитину не слід соромити, звинувачувати або кричати на неї.

  • Якщо це нічний страх, не треба намагатись розбудити малечу, слід говорити тихим голосом, можна акуратно взяти за руку та відвести назад у ліжко. Нічний страх виникає зазвичай через 1-4 години після засипання, коли фаза повільного сну є найглибшою. Як правило, напад проходить сам по собі і його тривалість може бути різною, іноді до 45 хвилин. Після такого нападу дитина швидко засинає знову, але нічого не пам’ятає.
  • Якщо це лунатизм, слідкуйте, щоб дитина не нашкодила сама собі.
  • Якщо це просто поганий сон, треба обійняти, заспокоїти, поговорити з дитиною, нагадати, що це просто сон, заохотити розповісти про нього.

Чи можна самостійно призначати препарати для покращення сну?

Тільки фахівець може визначити ступінь тривожності та інших порушень психіки, тому призначення будь-яких препаратів, що покращують сон, можливе тільки після консультації педіатра або вузького спеціаліста. Будь-які препарати, навіть невинні на перший погляд, можуть ще більше порушувати сон.

Як налагодити дитячий сон?

Діти часто бояться засинати одні у темряві. Щоб позбавити дитину від страхів, можна залишити увімкненим невеликий світильник до моменту глибокого сну.

За консультацією лікаря слід звернутись в тому випадку, якщо жахи не минають, вони частішають та супроводжуються криками. Якщо кошмари сняться щотижня або частіше, це привід звернутись до дитячого невролога, нейропсихолога, психолога.

Катерина Сергіївна підсумовує: «Нічні страхи виникають через підвищену тривожність, причини появи якої частково ми розібрали вище. Додаткову інформацію ви можете знайти у книжках які я сама читаю і вам раджу, це:

  • Х. Карп “Дитячий сон. Прості рішення для батьків”
  • Р. Фербер “Сон дитини. Вирішення всіх проблем”»

З Катериною Ніколаєнко можна укласти декларацію дитині. Договір можна укласти у Медичному домі Odrex за адресою: вулиця Розкидайлівська, 69/71. З собою необхідно взяти низку документів: дітям до 14-ти років — свідоцтво про народження, старшим — паспорт та ідентифікаційний код.

Записатись на консультацію можна через мобільний додаток, через форму на сайті або за номерами: +38 (048) 730-00- 30, +38 (096) 380-30-30, +38 (063) 380-30-30, +38 (066) 380-30-30.