Магнітно-резонансна томографія (МРТ)
Що таке МРТ?
Магнітно-резонансна томографія (МРТ) є одним з найбільш сучасних, інформативних і точних методів дослідження. Цей вид дослідження дозволяє отримати діагностичну інформацію про різного роду порушення в органах і системах, в тому числі — про онкопатології. Завдяки резонансному поглинанню електромагнітної енергії, в постійному магнітному полі високої напруги томографічні медичні зображення фіксують різноманітні зміни в досліджуваних зонах тіла.
У Медичному домі Odrex МРТ проводять на найвищому технологічному і аналітичному рівні. Лікарі складають гранично докладні описи знімків, що надзвичайно важливо, тому що від вірної їх інтерпретації залежить фінальний лікарський висновок.
Абсолютні протипоказання:
- установлений кардіостимулятор або дефібрилятор, за винятком деяких моделей (необхідно проконсультуватись з лікарем про можливість проведення дослідження при наявності кардіостимулятора),
- феромагнітні або електронні імплантати середнього вуха,
- кровоспинні кліпси судин головного мозку (ризик розвитку внутрішньомозкової або субарахноїдальної кровотечі).
Відносні протипоказання:
- інсулінова помпа (портативний пристрій, які вводить під шкіру швидкодіючий інсулін протягом дня),
- деякі різновиди штучних клапанів серця, які несумісні з МРТ,
- нервові стимулятори, неферомагнітними імпланти внутрішнього вуха,
- протези суглобів без наявності паспорта на протез з дозволом для проведення МРТ,
- кровоспинні кліпси (крім судин мозку),
- наявність кохлеарного імпланта — протезів внутрішнього вуха,
- не рекомендовано в першому триместрі вагітності.
Протипоказання до МРТ з контрастом — підвищення рівня креатиніну крові.
Важливо знати, з чого зроблений металевий замінник того чи іншого органу, а також враховувати термін його використання.
Навіщо потрібні такі дослідження
Магнітно-резонансна томографія дозволяє виявити захворювання центральної нервової системи, хребта, суглобів, внутрішніх органів, ураження судин. Відділи організму, які підлягають медичному огляду на МРТ в Медичному домі на Розкидайлівській:
- головний і спинний мозок,
- хребет, м’які тканини шийного відділу хребта,
- судини (дослідження проводиться без застосування контрасту),
- суглоби (крім плечового),
- органи черевної порожнини і заочеревинного простору (в тому числі — ниркові артерії),
- органи малого тазу.
В Багатопрофільній лікарні на Філатова, крім перелічених органів можна перевірити на МРТ плечовий суглоб та молочні залози.
Як підготуватися до діагностики?
- Забороняється заходити в МРТ-кабінет з металевими предметами, телефонами, годинами, ключами, електронними носіями інформації, банківськими картками.
- Перед МРТ важливо попередити лікаря про наявність у вас алергічних реакцій на лікарські препарати, контрастні речовини; захворювань серцево-судинної системи, органів дихання, печінки, нирок, цукрового діабету, захворювань щитовидної залози.
- Перед будь-яким контрастним дослідженням необхідно здати аналізи на креатинін і сечовину: визначають функцію нирок.
- Обмеження по вазі — 120 кг для всіх досліджень (окрім МРТ поперекового відділу хребта) в Медичному домі на Розкидайлівській і 150 кг для досліджень в Багатопрофільній лікарні на Філатова.
- Для дітей обов’язково потрібно взяти напрямок на дослідження з підписом і печаткою лікаря.
Підготовка до досліджень:
- МРТ верхнього поверху черевної порожнини: печінка, селезінка, підшлункова залоза, жовчний міхур. Не їсти за 4-6 годин, за 6-8 годин випити дві таблетки Но-шпа, повторити за 30 хв до дослідження. З контрастом: за 1-2 години можна випити чай з цукром, з собою взяти результати аналізів креатиніну і сечовини.
- МРТ головного мозку у дітей від 1 місяця до 12 років. З контрастом, без анестезії: взяти результати аналізів креатиніну і сечовини. З контрастом або без, з анестезією: дослідження проводиться вранці натщесерце, за 8 годин до дослідження не можна їсти, за 4 години — не пити, у випадку з грудними дітьми витримати максимальний інтервал між годуваннями (приблизно 3 години), зробити ЕКГ бажано в той же день і взяти з собою результати.
- МРТ головного мозку з контрастом: за 1-2 години до дослідження легко перекусити, взяти результати аналізів креатиніну і сечовини.
- МРТ заочеревинного простору: наповнити сечовий міхур, не їсти за 3-4 години до дослідження, за 6-8 годин випити дві таблетки Но-шпа, повторити за 30 хв до дослідження. З контрастом: за 1-2 години до дослідження можна випити чай з цукром, взяти результати аналізів креатиніну і сечовини.
- МРТ малого таза у жінок рекомендується робити на 7-14 дні циклу, не рекомендується протягом 2 тижнів після гінекологічних втручань. Спорожнити сечовий міхур (якщо питання не в сечовому міхурі — інакше помірно наповнити), бажано спорожнити кишечник природним чином або зробити мікроклізму за 2 години перед дослідженням (Норгалакс), за день до дослідження пити Еспумізан по 1 табл. 3 рази на день. З контрастом: за 1-2 години до дослідження можна випити чай з цукром, з собою взяти результати аналізів креатиніну і сечовини. Без контрасту: останній прийом їжі за 6-8 годин до дослідження.
- МРТ малого таза у чоловіків: наполовину наповнити сечовий міхур, бажано спорожнити кишечник природним чином або зробити мікроклізму за 2 години перед дослідженням (Норгалакс), за день до дослідження пити Еспумізан по 1 табл. 3 рази на день. З контрастом: з собою взяти результати аналізів креатиніну і сечовини.
- МРТ нирок, наднирників: наполовину наповнити сечовий міхур, поїсти за 1-2 години до дослідження. З контрастом: з собою взяти результати аналізів креатиніну і сечовини.
- МРТ малого таза + ОЧП: наповнити сечовий міхур. За день до дослідження пити Еспумізан по 2 табл. 3 рази на день, спорожнити кишечник природним шляхом або зробити мікроклізму за 2 години перед дослідженням (Норгалакс). З контрастом: з собою взяти результати аналізів креатиніну і сечовини.
- МРТ молочних залоз рекомендується робити на 5-12 день менструального циклу або в той день, який призначив лікар.
Особливості дослідження
Послуга доступна навіть дітям: якщо дитина не в змозі перебувати нерухомо тривалий час, вона проходить під наглядом кваліфікованого дитячого анестезіолога, з зануренням в медикаментозний сон. Можливість проведення дослідження з анестезією уточнюйте під час запису.
Також проводиться МРТ дорослим під медикаментозним сном. Це актуально для пацієнтів з наявністю клаустрофобії. Уточнюйте, чи можлива анестезія під час вашого дослідження, під час запису на прийом.
МРТ не має іонізуючого випромінення (радіація відсутня)
Вся діагностика проводиться за попереднім записом, що дозволяє уникнути очікування в черзі.
Крім детального висновку лікаря-рентгенолога, при проходженні МРТ діагностики видається диск із записом дослідження в повному обсязі.
Для зручності пацієнта ми використовуємо навушники: зниження шумів скорочено на 90%.
Модель апарату МРТ — Toshiba VantageAtlas 1,5T 2012 року (Медичний дім на Розкидайлівській) та 1,5 Тесла МРТ Siemens MAGNETOM Sempra (Багатопрофільна лікарня на Філатова).
Магнітно-резонансна томографія доступна:
Розкидайлівська, 69/71
Філатова, 38.