Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

До погодних випробувань готові

Зимово-весняний період особливо лякає батьків: підстерігають віруси, розвивається гіповітаміноз, а на додачу ще й вибрики погоди випробовують на міцність імунітет… Сотні порад звідусіль, але що насправді працює? Розібратися допоможе наш спеціаліст — педіатр Тетяна Додико.

Наші друзі Мілана та Данилко та їхня мама

Гуляти чи не гуляти?

Для здорових дітей. Морозна погода – не тільки час активних розваг для старших, а й чудовий спосіб для загартовування малюків до року, які тільки починають звикати до нових температурних режимів. Під час прогулянки у морозну погоду у відповідь на холод в організмі активізуються захисні клітини, лейкоцити, що борються з інфекціями. Також перебування на свіжому повітрі сприяє підвищенню продукування інтерферону, який допомагає організму боротися з вірусами. Тож навіть у морози до -10 не варто скасовувати прогулянки: можна зменшити час перебування на вулиці, але збільшити кількість виходів.
Для застуджених. Діти з нежитем і кашлем на вулиці почуватимуться значно комфортніше, ніж у квартирі, де повітря взимку зазвичай дуже пересушене. Свіже, прохолодне повітря допоможе зволожити слизові носа та бронхів і тим самим сприятиме швидшому відходженню мокротиння. Не варто лякатися, якщо через 5-10 хвилин перебування на вулиці з носа почне активно текти: це працює слизова, отже, процес одужання запущено.

Важливо! Якщо висока температура забирає сили до активних розваг, не варто експериментувати. Допоки дитина квола, цей період краще провести вдома.

На вулицю!

  • За півгодини до виходу на прогулянку обов’язково намажте обличчя малюка кремом, аби захистити ніжну шкіру від лущення й обмороження.
  • Для малят, які вже самостійно ходять, потрібно обирати зручний та легкий одяг, в якому комфортно рухатися. Не варто вдягати багато шарів, адже під час активних ігор дитина спітніє, і ефект від прогулянки буде аж ніяк не позитивний.
  • Щоб переконатися, чи малюк не змерз, можна обережно перевірити рукою за коміром комбінезона: якщо дитина не спітніла і не холодна – усе гаразд. Носик та щічки – не порадники, адже на вулиці вони часто холодні, і це нормально.

Скільки можна хворіти?

Діти до 2 років (за умови, що вони не часто контактують з іншими) влітку та взимку хворіють з однаковою інтенсивністю. Якщо ж батьки зазвичай беруть із собою малят до торгово-розважальних центрів, супермаркетів, або в сім’ї є старші діти, які відвідують садок, школу, ризик захворіти зростає. І це нормально: хоч би як батьки прагнули захистити малечу, чарівної таблетки проти ГРВІ немає. Зате перехворівши, дитина матиме нагоду «потренувати» імунітет, який ще у стадії становлення.

  • Важливо! Не варто надто панікувати, якщо дитина хворіє до 12-16 разів на рік – за умови швидкого одужання. Коли ж понад 2-3 рази на рік застуди дають ускладнення, які потрібно лікувати за допомогою антибактеріальних препаратів, на це варто звернути увагу і пройти ретельне обстеження у педіатра.

Правила харчування

Усе доволі просто. Так, свіжих овочів і фруктів залишається дедалі менше, а заморські чи тепличні – не найкращий варіант для малюків. Але поповнити запаси всіх необхідних вітамінів і мікроелементів допоможе збалансований раціон із доступних продуктів відповідно до вікових норм дитини. В ньому мають бути присутні:

  • каші
  • кисломолочні продукти
  • м’ясо
  • риба
  • сезонні овочі і фрукти (буряк, морква, цибуля, корінь селери, яблука, груші)
  • страви, приготовлені із заморожених фруктів, овочів
  • пастила.

Урізноманітнити меню малечі допоможуть готові пюре для дитячого харчування.

Додаткова допомога

  • Омега-3 жирні кислоти. Вони потрібні дитині у холодний період, адже допомагають зміцнити імунітет та захистити від захворювань. Якщо малечі ще зарано вживати жирну рибу або вона її не любить, варто включити в раціон зелені листові (салат, петрушку, кріп), бобові. Або й приймати риб’ячий жир за рекомендацією педіатра. Який, до речі, чудово поєднується з незамінним для здорового розвитку дитини вітаміном D.
  • Вітамін D . Він дуже важливий для організму, бере участь у формуванні нервової системи, опорно-рухового апарату, допомагає засвоюватися кальцію та фосфору, а також збільшує опірність організму до вірусів. Дітям до 3 років рекомендовано вживати вітамін D упродовж усього року.
  • Залізо. Млявість, поганий апетит, порушений сон, які батьки часто вважають симптомами авітамінозу, можуть свідчити про залізодефіцитну анемію. Але всупереч загальноприйнятій думці, анемія у дітей не має сезонного характеру, а переважно виникає через незбалансоване харчування. Наприклад, коли в раціоні немає м’яса, гречки, фруктів. У такому разі, окрім корекції меню, потрібні спеціальні препарати заліза, рекомендації до вибору і прийому яких може дати педіатр після обстеження малюка.

Грудне вигодовування: припиняти чи ні?

Для малюка годування грудьми – не тільки спосіб отримати їжу, а й тісний емоційний зв’язок. Щоб обрати найоптимальніший час для закінчення грудного вигодовування, потрібна готовність обох. Але коли йдеться про сезонність, то більш сприятливим для припинення годування вважається осінньо-зимовий період.

Більш детально про відділення педіатрії «Одрік» ви можете прочитати на нашому сайті.

Нагадуємо, що записатися на прийом до педіатра Тетяни Олександрівни Додико ви можете за телефоном +38 (048) 730-00-30 або через форму на сайті.