Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Гармонія гормонів — основа здоров’я жінки

У жінок гормональний фон крихкий і непередбачуваний. Він впливає на найважливіші аспекти життя: від настрою і кмітливості до регулярності менструального циклу і протікання вагітності. Що можна очікувати від гормонів і як їх тримати під контролем?

Консультують гінекологи-ендокринологи Інна Федорівна Цехмейстер та Ірина Валеріївна Капшук.

Ендокринна система виробляє більше десятка речовин — гормонів, які відповідають за здоров’я жінки. Гормони безпосередньо впливають на масу тіла, стан шкіри і волосся, регулярність циклу, якість сексуального життя, безпосередньо пов’язані зі здатністю виносити і народити малюка, а також позначаються на емоціях, пам’яті, кмітливості, лабільності настрою і навіть на ставленні до життя.

Тим часом, багато цих проблем жінки постійно списують на вік або лінь, хоча насправді причина криється в гормонах і піддається лікуванню. Розібратися в цьому допоможе гінеколог-ендокринолог — лікар з комплексним підходом, який вирішує проблеми як зовсім молодих леді, так і жінок в період менопаузи.

Естроген VS тестостерон

Для представниць жіночої статі естроген є головним гормоном: саме він робить жінку жінкою: формує основні статеві ознаки, регулює менструальний цикл, відповідає за красу шкіри, волосся і нігтів.

На противагу естрогену існує тестостерон — зазвичай його називають «чоловічим» гормоном, але насправді він виробляється в незначній кількості і в жіночому організмі. Саме тестостерон підвищує статевий потяг, відповідає за спалювання жирів, впливає на ріст і розвиток фолікула.

Якщо рівень тестостерону вище норми, порушується хитка гормональна рівновага, що веде до проблем зі здоров’ям. Навіть маленькі «пустощі» чоловічого гормону провокують акне, себорею, ріст волосся в небажаних місцях. Надлишок тестостерону робить жінку маскулінною: грубіє голос, змінюється хода, тіло формується за принципом Аполлона — вузький таз, широкі плечі. До того ж велика кількість чоловічого гормону порушує менструальний цикл, а значить, в перспективі може призвести до розвитку полікістозу яєчників, ожиріння, невиношування вагітності та безпліддя.

У чому проблема?

На зростання рівня тестостерону впливає комплекс факторів:

  • спадковість,
  • хвороби ендокринної системи,
  • порушення роботи наднирників,
  • прийом гормональних препаратів,
  • вживання біологічних добавок,
  • стресовий стан,
  • неправильне харчування.

Що робити?

Усунення проблеми здійснюється різними способами. Перш ніж вдаватися до медикаментозного лікування рекомендується переглянути харчування. Особлива увага приділяється білковим продуктам: необхідно регулярно вживати в їжу м’ясо і рибу. Також слід включити в раціон соки, овочі, молочне. При цьому варто відмовитися від алкоголю і куріння.

Естроген VS прогестерон

Естроген прискорює в організмі всі процеси, в тому числі й обмінні, тому спалювання калорій відбувається швидше. В першу фазу менструального циклу гормон на висоті, тому в цей період жінки найбільш привабливі, сексуально активні та енергійні.

У другу фазу циклу переважає прогестерон, який відповідає за емоційний стан жінки, настання вагітності, пробуджує материнський інстинкт.

В чому проблема?

Якщо між естрогеном і прогестероном з’являється дисбаланс, в організмі можуть виникнути порушення, зокрема, відомий багатьом передменструальний синдром (ПМС), який викликає:

  • стрес,
  • хронічні інфекції,
  • патологія щитовидної залози,
  • запальні захворювання органів малого таза,
  • пізній репродуктивний вік.

ПМС може стати дуже серйозною проблемою: деяких жінок цей синдром позбавляє працездатності, викликає депресії, набряки, мігренозні болі та запаморочення.

Що робити?

Помірні фізичні навантаження, заняття йогою, курси розслабляючого масажу полегшують перебіг ПМС. Показана дієтотерапія: раціон повинен містити якомога менше жирів, солі й простих вуглеводів, і як можна більше клітковини, а також продуктів, багатих магнієм і вітамінами групи B.

Якщо ознаки ПМС численні і виражені яскраво, тільки лікар після ретельного обстеження може призначити гормональну терапію.

Як відомо, будь-якій хворобі краще запобігти, ніж вилікувати. Профілактика і рання діагностика допоможуть уникнути безлічі ускладнень і розвитку хронічних захворювань. Не нехтуйте профілактичними оглядами — фахівці допоможуть тримати гормони під контролем.