Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Інтерв’ю з Генрі Маршем. Про лікарів і пацієнтів, національні особливості, прогрес української медицини, велосипедах і садах.

У Odrex Генрі Марш приїжджає вже вдруге: він встиг взяти участь в операції, проконсультувати пацієнтів, прочитати дві лекції, підписати сотні книг, стільки ж раз сфотографуватися з шанувальниками і дати інтерв’ю.

Відомий британський нейрохірург і письменник Генрі Марш приїжджає в Україну практично починаючи з самої Незалежності. Українська нейрохірургія багато в чому зобов’язана саме йому — англійцю, який весь цей час оперував важких хворих, привозив обладнання і, головне, навчав українських хірургів.

У Odrex ви приїхали з лекціями, встигли проконсультувати пацієнтів. Що ще привело вас в Україну в цей раз?

У Львові я був на презентації книги своєї дружини Кейт Фокс «Спостерігаючи за англійцями», яку зовсім недавно переклали українською. А доктор Струц, мій колега, запросив мене в Одесу — допомогти з операцією. Дехто називає цю операцію «операцією Джанетта» — на честь американського хірурга, який її популяризував. Пацієнт страждав від болю, викликаних невралгією трійчастого нерва.

Оперуючи пацієнта з невралгією трійчастого нерва, хірург знаходить дуже маленьку артерію, кровоносну судину, який здавлює лицевий нерв, який має назву трійчастий. Операція полягає в тому, щоб відсунути артерію від нерва, проклавши невеликий фільтр між ними. Але судина і нерв дуже, дуже маленькі, це мікрохірургія.

Для пацієнтів з невралгією операція — найбільш ефективне лікування. Але оскільки це операція на мозку, вона супроводжується певними ризиками і труднощами. Є інші методи лікування, менш небезпечні, але не такі ефективні. Так що це, перш за все, питання балансу.

У своїй книзі Кейт Фокс дотепно зауважила одну цікаву особливість англійців як пацієнтів: «Англійці, які з’явилися на прийом, не говорять про те, що їх насправді турбує, до тих пір, поки не збираються йти, — зазвичай практично повернувшись спиною до лікаря і тримаючи долоню на ручці дверей ». А українські пацієнти відрізняються своїми прихованими правилами поведінки?

О так, англійці з великим небажанням говорять про свій організм і про самих себе, сором’язливість і стриманість — особливості англійської культури. Але є вираз «не буває поганих солдатів, тільки погані офіцери», я б сказав те ж саме і про пацієнтів: не буває поганих пацієнтів, вся справа в лікарях. І все-таки іноді пацієнта неможливо розговорити — як би багато зусиль ви не прикладали, якими б ввічливими не були.

Однак я працював по всьому світу і знаю, що всі пацієнти в кінці-кінців схожі один на одного. Коли ми хворіємо, ми налякані, і де б ми не жили, ми всі однакові — і всі ми люди. Буває, що я пригнічено спостерігаю за українськими лікарями, коли ті спілкуються зі своїми пацієнтами. Я не розмовляю українською, і думаю, що українці запекло про щось сперечаються. Але насправді вони просто розмовляють!

Про ці взаємини — між лікарями і пацієнтами — я розповідаю в своїй лекції «Прийняття рішень в хірургії та обговорення ризиків з пацієнтами». На мій погляд, ситуація в Україні поліпшується: лікарі стають більш чутливими і співчуваючими, ніж були в минулому — зокрема, в радянському минулому.

Ваш нескінченний інтерес до інших країн, інших систем охорони здоров’я досить заразливий. Як думаєте, молодим українським лікарям варто бути такими ж цікавими?

У Лондоні мене відвідує багато українських лікарів, їм цікаво, чим відрізняються клініки в Англії і України. Не стільки технологіями, ні — насправді, в таких клініках, як Odrex є всі найсучасніші технології.

Зараз в моєму лондонському будинку живе нейрохірург зі Львова — доглядає за ним, поки я тут. Він був в моєму госпіталі і був вражений, наскільки взаємини старших лікарів і молодих фахівців в Англії відрізняються від українських. Наприклад, в моєму відділенні ми з колегами дуже відкрито і активно обговорюємо будь-які теми.

Думаю, в Україні в багатьох-багатьох випадках слово професора — все ще закон, як десять заповідей, нікому не дозволено його оскаржити. Все інакше у Америці та деяких країнах Західної Європи: там більше відкритості, більше часу приділяють дискусіям і тому, щоб вчити молодих фахівців.

У кількох своїх інтерв’ю ви згадували, що дві ознаки цивілізованого суспільства — це евтаназія …

… і велосипеди! Звучить трохи провокаційно, почасти це був жарт. Але по-своєму — це правда. Якщо ви підете в міста на кшталт Карачі, Катманду (я працюю і там, і там) або Делі, то виявите, що забруднення атмосфери там просто катастрофічне, також, як і в Пекіні, де тринадцять років тому всі їздили на велосипедах, а тепер водять автомобілі. У той же час у багатьох європейських країнах велосипеди, навпаки, стають все більш і більш популярними.

У Лондоні я щодня їздив на велосипеді протягом останніх 40 — 45 років. Коли я вперше пересів на велосипед, будучи студентом-медиком, то відчував себе єдиним велосипедистом в Лондоні. Але тепер! Велосипеди всюди, і уряд Лондона будує для них окремі дороги.

Велосипед тримає вас у формі, допомагає бути здоровіше, не забруднює повітря. Це одне з найбільших винаходів людства. Правда, в Україні я не горю бажанням водити велосипед — боюся, водії авто тут не особливо шанують велосипедистів.

Ну, ми працюємо над цим.

О, сподіваюся. Це прийде, з часом.

Загальновизнана істина: лікарні рідко бувають приємним місцем. Як ви думаєте, чому так мало уваги приділяється архітектурі і дизайну медичних установ, і так мало зусиль вкладається в те, щоб зробити лікарні трохи більш стерпним місцем?

Чому вони такі страшні на вигляд? Причин багато. Перша — це гроші, в хороші сади і вікна потрібно вкладати.

Друга причина в тому, що багато лікарів і менеджери клінік рідко ставлять себе на місце хворого, і не цілком розуміють, як це — бути пацієнтом.

Третя причина — в тому, що історично ми недооцінювали важливість навколишнього середовища для одужання. Знаменита англійська медсестра Флоренс Найтінгейл, яка поклала початок сучасному догляду за пацієнтами, першою заговорила про те, що приємне навколишнє оточення дійсно впливає на наше самопочуття.

Я не вважаю, що хороший сад вилікує рак. Але садок, в якому можуть гуляти пацієнти, безумовно прискорює їх одужання і добре впливає на настрій. А наш стан розуму — фізичне явище, від якого безпосередньо залежить стан решти організму.