Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Чому потрібно подбати про щитовидці

Похмурий настрій часто залишають без уваги, вічні перевтоми списують на стрес і недосипання, а зміни ваги – на незбалансоване харчування. Але перш ніж сідати на драконівські дієти і підтримувати працездатність літрами кави, слід переконатися, що щитовидна залоза в порядку.

Консультує ендокринолог Непорада Вероніка Григорівна

Як все забувають про щитовидку

Симптоми гіпотиреозу – збою в роботі щитовидної залози, як правило, не викликають великих підозр:

пригнічений стан – «треба взяти себе в руки»
слабкість і сонливість – «більше кави!»
притупляються думки – «треба ще попрацювати»
підводить пам’ять – «це вікове»
набряклість і скачки ваги – «треба менше їсти»
постійно мерзнуть кінцівки – «шкарпетки та рукавички, ну і що, що на вулиці +20 ° С»

Це даремно. Коли падає самооцінка, псується настрій або порушується менструальний цикл, ламаються нігті, випадає волосся, з’являється сухість шкіри, м’язова слабкість, ми швидко знаходимо цьому, здавалося б, раціональне пояснення, коли насправді потрібно записатися до ендокринолога. Хоча ці симптоми неприємні самі по собі, гіпотиреоз без належного лікування пригнічує роботу всіх органів і може призвести до ураження серця, безпліддя і навіть до загрози для життя – гіпотиреоїдній комі.

Чому забувати про неї зовсім не варто

Хоча схожа на маленького метелика щитовидна залоза не важить і 30 грам, вона виділяє гормони, які роблять погоду практично всіх тканин і органів. Факторів, що впливають на дисфункцію, багато, і іноді складно сказати, кого звинувачувати. У більшості випадків гіпотиреоз обумовлюється генетичною схильністю, радіаційним фоном, післяопераційним лікуванням щитовидки, травмами, інфекціями і збоями в імунній системі, коли імунітет приймає щитовидну залозу за небезпечне чужорідне тіло і починає трощити. У рідкісних випадках причина захворювання – ураження гіпофіза або гіпоталамуса – мозкових центрів, які контролюють роботу щитовидки.

З ким поговорити про гіпотиреоз

  • З ендокринологом Ендокринолога вибирайте ретельно. На жаль, гіпотиреоз – не найлегший діагностований стан: у телеведучої Опри Уінфрі хворобу діагностував лише п’ятий лікар, до якого вона звернулася. Здайте кров на аналіз – так можна визначити рівень гормонів щитовидної залози. Крім аналізу для діагностики потрібно УЗД залози. Крім того, у ендокринолога потрібно пройти промацування залози.
  • З психологом або психотерапевтом 14% пацієнтів з попереднім діагнозом «депресія» насправді страждають на гіпотиреоз. У них дійсно багато спільного: пригнічений настрій, втома, знижене лібідо і надмірна концентрація на проблемах. Психолог або терапевт допоможуть впоратися зі стресом і емоціями, які супроводжують гіпотиреоз.
  • З особистим тренером Вправи допоможуть прискорити уповільнений гіпотиреоз обмін речовин, не кажучи вже про те, що вони допомагають позбутися від стресу. А стрес знижує вироблення гормонів щитовидки ще сильніше. Хворі на гіпотиреоз часто відчувають підвищену втому, тому тренер допоможе підібрати серцево-судинні або силові тренування так, що вони простимулюють метаболізм, але не будуть виснажливими.
  • C голкорефлексотерапевтом голкорефлексотерапію не розглядають як основний метод лікування, але голковколювання допоможе відчути себе краще.
  • З дієтологом Здоров’я щитовидної залози вимагає збалансованого раціону, в тому числі – достатньої кількості йоду. Будівельним матеріалом для гормонів багата риба і інші морепродукти, морська капуста і волоські горіхи. Хоча йодовмісні продукти – найпростіша профілактика гіпотиреозу, з ними пов’язано безліч помилок, до того ж, надлишок йоду призводить до аутоімунних захворювань. Перш ніж закупитися йодованою сіллю, поговоріть з фахівцем.
  • З родиною Якщо гіпотиреоз все-таки виявлений, розкажіть про це родичам: дисфункція щитовидки протікає в сім’ях. Члени сім’ї, можливо, захочуть здати аналізи і підтримають, коли це буде потрібно.

Бібліографія

J. Jonklaas, A. C. Bianco, A. J. Bauer, K. D. Burman, A. R. Cappola, F. S. Celi, D. S. Cooper, B. W. Kim, R. P. Peeters, M. S. Rosenthal, A. M. Sawka. Guidelines for the treatment of hypothyroidism. — Thyroid, 2014. — Vol. 24 (12).

Hypothyroidism // British Thyroid Foundation. Access mode: http://www.btf-thyroid.org/information/leaflets/29-hypothyroidism-guide

Thyroid deficiency and mental health // Harvard Health Publications. — 2007. — Access mode: www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/thyroid-deficiency-and-mental-health

When depression starts in the neck // Harvard Health Publications. — 2011. — Access mode: www.health.harvard.edu/newsletter_article/when-depression-starts-in-the-neck

Beth Orenstein. 8 People Who Can Help You Manage Hypothyroidism // Everyday Health. — 2017. — Access mode: www.everydayhealth.com/hs/hypothyroidism/hypothyroidism-care-team/