Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Як впертий акушер з Лондона дав старт переливанню крові

200 років переливання крові, і причому тут Дракула і Франкенштейн.

blog-2017-nov-blood-transfusion-header

Хоча про переливання крові і було відомо в епоху романтизму, воно вважалося застарілою, сумнівною, а у Франції навіть забороненою практикою. Та й всі експерименти обмежувалися переливанням людині крові тварини – до тих пір, поки акушеру з Лондона Джеймсу Бланделлу не набридло втрачати пацієнток від післяпологової кровотечі. Експериментатор і вічний ворог консервативних «настирливих повитух», Бланделл турбувався, що багато хто з його тільки що народивших пацієнток переживають шок від втрати крові і вмирають.

Перші спроби переливати кров від людини до людини

Переливання сталося в 1818, в тому ж році, коли Мері Шеллі написала свого «Франкенштейна». МЧоловік помирав від виснаження, викликаного злоякісним захворюванням пілоруса. Після операції пацієнтові стало набагато краще, але ніхто не здивувався, коли через 56 годин він знову сильно ослаб і помер.

blog-2017-nov-j-blundell
Джеймс Бланделл та його розкішні кучері

Першій задокументованій перемозі судилося трапитися аж через 7 років, в серпні 1825. Колега, доктор Уоллер, викликав Бланделла до пацієнтки, яка помирає від післяпологової кровотечі. У цей час лікування жінки з післяпологовою кровотечою могло складатися, як в однієї з пацієнток Бланделла, з:

  • 20 унцій бренді,
  • 160 крапель ладану,
  • значного обсягу амонію,
  • трьох яєчних жовтків, збитих з бренді,
  • одного міцного яловичого бульйону,
  • однієї рідкої вівсянки,
  • шести п’явок.

І все без толку – вмирали від пологів частіше, ніж від війн. Доктору ж вдавалося їх врятувати, переливаючи від двох до чотирнадцяти унцій крові.

Коли Брем Стокер писав «Дракулу» в кінці століття, його професор Ван Хелсінг переливав кров так само, як це робилося при Бланделлі: ті ж інструменти, той же підхід до вибору донорів і така ж думка оточуючих, які цю практику вважали мракобіссям.
giphy

Ідеал епохи романтизму

Успішні переливання принесли Джеймсу Бладеллу популярність і добрих $ 2 мільйони (близько $ 50 млн сьогодні), але ними він не обмежувався. Своїми ранніми експериментами Бланделл показав, що нирки, матку, яєчники і селезінку можна видаляти, не повбивавши при цьому пацієнтів.

В St. George’s Hospital Бланделл асистував Семюелу Армстронгу Лейну. Разом вони вперше провели повне – і успішне – переливання крові пацієнтові з гемофілією в 1840 році.

У 1929 році він видалив матку із злоякісною пухлиною у місіс Молден – великі шанси, що це була перша подібна операція. Встиг зробити кілька основних відкриттів про властивості крові. І практикував інтубаціютрахеї – введення трубки з метою забезпечення прохідності дихальних шляхів – за сторіччя до того, як це стало мейнстрімом. Акушер, гінеколог, хірург і фізіолог, винахідник і майстер слова, він навчав студентів, займав посаду головного лікаря Лікарні Гая і члена Королівської колегії лікарів.

Бланделл відповідав ідеалам епохи романтизму з голови до п’ят: кидав виклик консерватизму лікарської системи, зривав шквал оплесків на лекціях завдяки своїй палкій і літературній мові. І робив те, що належить божевільним ученим і героям готичної літератури – на кшталт «Франкенштейна» Мері Шеллі, «Вампіра» Джона Полидори і «Піднятої вуалі» Джордж Еліот – буквально повертав людей з того світу за допомогою переливання.

Переливання крові сьогодні

Сьогодні переливання крові одночасно і простіше, і складніше, ніж за часів Бланделл. Воно перетворилося в рядову операцію, ставши в сотні разів безпечніше, а самі клітини крові потроху вирощують в пробірці або змінюють на повністю штучні об’єкти з функціями клітин крові.

Але переливання все одно залишаються проблемною областю: не у всіх клініках є свої станції переливання крові, які можуть перелити кров, наприклад, при нестачі тромбоцитів. Нікуди не поділися ризик зараження і непередбачуваність реакції організму на донорську кров, і переливання кожного набору клітин супроводжується своїм набором проблем.

І все-таки кожному третьому жителю планети коли-небудь знадобиться переливання крові.

«І яке значення все це буде мати пару століть тому, хоча б і Англію разом з Францією змило в океан? Людство завжди буде однаково зацікавлено в великих істинах, доведених наукою, і висновках, отриманих від фізіологічних експериментів », – Джеймс Бланделл про експерименти і впертості наукового світу

Бланделл пішов у відставку в 1847, але продовжував займатися приватною практикою: вставав пополудні, оглядав пацієнтів у себе вдома, о дев’ятій вечора їхав оглядати хворих в жовтій кареті з невеликою бібліотекою. На те, щоб світ переконався в необхідності переливання крові, потрібні були десятки років, і в 1878 році замість крові все одно періодично намагалися переливати молоко. Але пройшовши «звичну каторгу з зневаги, опозиції і висміювання», Джеймс Бланделл назавжди змінив клінічну практику.

yellow-carriage

БиблиографияБібліографія

James Blundell: pioneer of blood transfusion // HemOnc Today. — 2009. — Access mode: www.healio.com/hematology-oncology/news/print/hemonc-today/%7Be144eb73-e097-43b0-b128-65af2c9029a4%7D/james-blundell-pioneer-of-blood-transfusion

B. A. Myhre. James Blundell — pioneer transfusionist // Transfusion. — 1995. — Vol.35 (№ 1).

Matthew Welck, Philip Borg, Harold Ellis. James Blundell MD Edin FRCP (1790 – 1877): pioneer of blood transfusion // Journal of Medical Biography. — 2010. — № 18.

Kim Pelis. Moving Blood // Vox Sanguinis. — 1997. — № 73.

Matthew Rowlinson. On the First Medical Blood Transfusion Between Human Subjects, 1818 // BRANCH: Britain, Representation and Nineteenth-Century History. — Access mode: http://www.branchcollective.org/?ps_articles=matthew-rowlinson-on-the-first-medical-blood-transfusion-between-human-subjects-1818

Михайло Пантелєєв. Штучна кров // Постнаука. — 2016. — Режим доступу https://postnauka.ru/faq/71657 J. H. Aveling. Immediate transfusion in England // Obstetrics Journal — 1873. — 1, 303. — Wellcome Library, London. http://gph.is/2daXvLl