Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!
В цьому розділі можуть зустрічатись відверті сцени, зображення ран і хірургічних операцій. Вразливим людям рекомендуємо утриматись від перегляду.

Кривошия: виклики, з якими стикаються батьки новонароджених і операція в старшому віці

Наші дитячі фахівці завжди прагнуть допомогти батькам прийняти усвідомлене, інформоване рішення. Ми попросили Андрія Попченко, дитячого ортопеда-травматолога, розповісти про оперативне лікування кривошиї. Андрій Анатолійович давно веде прийом в Медичному домі Odrex, але тепер ще й проводить операції на базі клініки — про одну з них, проведену разом з ортопедом-травматологом Василем Фізором, він нам і розповів.

Виклики, з якими стикаються батьки в перші місяці та роки життя

Як багато ви знаєте про фізичний розвиток дітей в перші роки життя? Часто питання розвитку ставлять молодих батьків у глухий кут: що нормально і саме пройде, а коли потрібно починати обстежитися?

Наприклад, з гіпертонусом стикаються багато: скутість м’язів, опір згинанню і розгинання, стислі пальчики — він може зберігатися в руках до 3 місяців, в ногах до 4 місяців — і це буде нормально. А ось гіпертонус, який супроводжується кривошиєю, — привід звернутися до дитячого ортопеда-травматолога. Як і інші нюанси розвитку:

  • різна сила м’язів з різних сторін,
  • поворот голови або переворот тіла тільки в одну сторону,
  • відсутність опори на одну або обидві ніжки,
  • неприродне положення або сіпання кінцівок,
  • дитина не тримає голову до 3 місяців, не сідає до 8, не встає до 9.

Коли дитині 1-2 роки, багато дефектів спокійно лікуються консервативно: тканини й м’язи ще податливі, багато чого можна виправити. Консервативні методи — це коригувальні коміри та пов’язки, редресація (випрямлення) та інші. Гімнастика і масажі, хоча самі по собі і не є методиками лікування, часто приносять користь, задоволення і радість дітям, тому не варто і про них забувати.

Іноді до початку лікування проходить багато часу: так ортопед-травматолог Андрій Попченко діагностував кривошею в однієї зі своїх маленьких пацієнток в однорічному віці, але операція була проведена тільки через 8 років.

Операція через 8 років

В цьому випадку кривошия була вродженою. Виношування і народження — процеси складні і ніколи не проходять однаково для всіх. Через дисплазію грудинно-ключично-соскоподібного м’яза (її ще називають кивальною). Ще в утробі матері м’яз у дівчинки почав неправильно розвиватися: був коротшим і більш жорстким, ніж потрібно. У таких випадках під час пологів ця м’яз «надривається». І на другому тижні після пологів у дитини з’являється гематома м’язів — «шишка» на шиї.

Якщо починати лікування кривошиї пізно, то консервативних методів вже недостатньо — і призначають операцію. У деяких випадках і вона до кінця не допоможе усунути наслідки кривошиї, особливо, якщо період активного росту дитини вже добігає кінця — зазвичай він закінчується в 14-15 років. Якщо кривошею зовсім не оперувати, то вона потягне за собою деформацію хребта (сколіоз шийного відділу) і асиметрію обличчя (куточки очей, рота з боку ураження сповзають вниз).

Тому дівчинці провели операцію — міотомію грудино-ключично-соскоподібного м’яза. Ця м’яз починається від соскоподібного відростка і поступово вплітається в грудину і ключицю. Завдання ортопедів — Андрія Попченко і Василя Фізора — полягала в тому, щоб подовжити укорочену м’яз.

Після такої операції дитина швидко відновлюється, і далі справа за батьками — активно розтягувати м’язи, які були вкорочені. Щодня займатися гімнастикою, розтяжкою, ЛФК.

Пам’ятка для батьків

Помітити кривошею у новонароджених буває складно. Але ось, на що можна звернути увагу:

  • нахил голови в одну і ту ж сторону,
  • складність з прикладанням до одних грудей — малюк завжди вибирає іншу,
  • немовлю складно повернути голову на звук,
  • збоку на шиї є невелика шишка.

Батьківство — це відповідальність, щастя і той ще виклик. Тому ми намагаємося бути поруч: поліклініка приймає діток від 1 тижня, хірургія та стаціонар — від 2 років.