Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Лікування аденоми гіпофіза. Команда нейрохірурга Владислава Свєтлицького та хірурга-отоларинголога Дмитра Пилипюка

Аденома гіпофіза на сьогодні входить до трійки найпоширеніших новоутворень головного мозку — і вона ж належить до тих пухлин, що дуже швидко розвиваються. Деколи вона вимагає операції, і саме про сучасні та малотравматичні хірургічні методи ми сьогодні розповімо.

Хірургія основи черепа, зокрема, видалення аденоми гіпофіза за допомогою ендоназального доступу — поле для спільної роботи ЛОРа та нейрохірурга. В Медичному домі Odrex це команда оториноларинголога, зовнішнього консультанта Дмитра Пилипюка та нейрохірурга Владислава Свєтлицького.

Однак перед тим, як прийняти рішення про операцію, важливо з’ясувати: якого розміру ця аденома? чи зменшується вона на фоні медикаментозної терапії? чи виділяє гормони? чи є порушення зору? які ще скарги присутні?

Тож як сигналізує про себе аденома гіпофізу?

Збільшуючись в об’ємах, пухлина може призводити до надмірного або, навпаки, недостатнього вироблення або секреції того чи іншого гормону. Пухлина також може тиснути на структури черепа, здавлювати зорові тракти, включно з зоровим перехрестям, призводячи до зорових симптомів. Більшість з цих пухлин доброякісна. У поодиноких випадках крововилив у гіпофізарну пухлину спричиняє апоплексію гіпофіза, що супроводжується раптовим головним болем, офтальмоплегією та втратою зору.

Найпоширеніші офтальмологічні та неврологічними розлади внаслідок аденоми:

  • Головний біль (тупого чи ниючого характеру). Може супроводжуватися пульсацією у вилицях, не проходить навіть після прийому знеболювальних.
  • Диплопія, порушення кола зору та очнорухової функції (офтальмоплегія).
  • Нудота, блювота, двоїння в очах.
  • Атрофія зорового нерва.
  • Непритомність.

Аденома може бути гормон-активною і проявлятися симптомами навіть при малих розмірах пухлини. Гормональні порушення внаслідок аденоми залежать від дефіциту чи надлишку тих чи інших гормонів, ось деякі з них:

  • Нецукровий діабет: до нього веде здавлення гіпоталамуса зі зменшенням вивільнення вазопресину.
  • Порушення менструального циклу в жінок, рідше — еректильна дисфункція та гінекомастія в чоловіків з’являється через надмірний синтез пролактину.
  • До гігантизму призводить надмірне вироблення гормону росту до статевого дозрівання.
  • До акромегалії (диспропорційності частин тіла) призводить надмірне вироблення гормону росту вже після статевого дозрівання.
  • Синдром Кушинга розвивається внаслідок надмірної експресії АКТГ.

Видалення аденоми гіпофізу

Сучасна і делікатна операція передбачає видалення пухлини через ніс. Ендоскопічний транссфеноїдальний метод дає змогу забрати пухлину з мінімальною травматизацією тканин, мінімальним ризиком ліквореї — і без слідів втручання.

Через носовий прохід запускають спеціальні інструменти, а увесь процес видалення хірург контролює через детальне зображення, що виводиться на екран. Складність видалення цієї пухлини полягає в неабиякій анатомії розташування залози.Тут особливо важлива майстерність хірурга-отоларинголога, на якому — навігація під час операції: турецьке сідло, у якому розташований гіпофіз, щільно оточують сонні артерії, зорові нерви й зорові тракти. Коли пухлину локалізовано, нейрохірург ретельно видаляє залозисту тканину аденоми.

Транскраніальний метод передбачає відкриту операцію з трепанацією черепа — розрізом м’яких тканин із подальшим розпилюванням кісток. Застосовується, зазвичай, для великих пухлин з особливостями розташування.

Завжди важливо обрати оптимальний варіант саме для цього пацієнта — той, який буде найбільш безпечний і надасть змогу забрати всю пухлину.

Гіпофіз диригує гормонами, вкорінений серед надважливих структур черепа, і тому потребує пильного ставлення.

Якщо є підозра на аденому гіпофізу, ви зіткнулись її симптомами або маєте вже підтверджений діагноз, ви можете записатись на консультацію нейрохірурга Владислава Свєтлицького. Лікар приймає щобудня.