Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!
В цьому розділі можуть зустрічатись відверті сцени, зображення ран і хірургічних операцій. Вразливим людям рекомендуємо утриматись від перегляду.

Історія пацієнта, якому відмовили в трьох країнах: рак, що вразив легені, серце і судини

Життя сорокарічного Мустахіма з Казахстану кардинально змінилося у вересні 2018 року. У молодого чоловіка виявили новоутворення в легені. І хоча перша біопсія показала обнадійливий результат: пухлина доброякісна, — пацієнта не залишали сумніви. Він звернувся до російських фахівців, і пряма пункція підтвердила найгірші очікування Мустахіма: рідкісна злоякісна пухлина тимуса.

Пухлина, що вразила легені, серце, аорту, проросла в область підключичної і сонної артерій, стовбур легеневої артерії

У Республіканському центрі онкології Казахстану хірурги змогли видалити лише 60% новоутворення, і були змушені зупинитися. В процесі операції з’ясувалося: рак вразив не тільки легені, але і перикард, магістральні судини і навіть одне з передсердь. У світовій практиці таких хворих найчастіше оперувати не ризикують. Призначають променеву і хіміотерапію. Проводити таку операцію без кардіохірургів, апаратів штучного кровообігу і екстракорпоральної підтримки — часто неможливо.

І казахські хірурги здалися. Потім було чотири курси хіміотерапії. І хоча після них медики сказали, що за продовження лікування не візьмуться, але запропонували звернутися до білоруських колег-онкологів.

Мустахім продовжив боротися за своє життя. Він приїхав на консультацію до Білорусі, відомої високим рівнем фахівців. Однак, дві провідні клініки не наважилися робити операцію, побоюючись, що пацієнт її просто не перенесе.

Пухлина проросла в дугу аорти, підключичну, сонну артерії і стовбур легеневої артерії. Вразила легені, серце і головні судини. Щоб її видалити, потрібна була команда торакальних і кардіохірургів, анестезіологів — не тільки високої кваліфікації, але великої хоробрості.

Зібрати її вдалося в Одесі, в Медичному домі Odrex.

Перфузіолог Олександр Попсуйко

Команда Дмитра Турлюка мала провести велику операцію, яку відмовилися робити лікарі в трьох країнах

Завідувач кардіохірургічним відділенням Odrex Дмитро Турлюк, керівник підрозділу анестезіології та інтенсивної терапії Клініки Серця Odrex Максим Павловський, а також запрошений — один з кращих — торакальний хірург з Білорусі, прийшли до висновку, що, незважаючи на високий ризик, провести операцію реально. До них приєднався головний онколог Одеської області, торакальний хірург Владислав Севергін.

Передопераційні приготування

Але для цього, в першу чергу, необхідно було гарантувати стабільний кровообіг пацієнта під час операції. Устаткування Медичного дому та навички фахівця-перфузіолога, Олександра Попсуйка, дозволили це зробити. Організували, так звану, двоконтурну систему штучного кровообігу, коли кров подається в організм хворого і знизу, і зверху. Це дозволяло обійти зону дуги аорти і забезпечити кровообіг одночасно всіх органів.

Торакальний хірург Владислав Севергін

Саму операцію можна назвати фантастичною. Хірурги зробили велику резекцію пухлини: разом з верхньою часткою легені і майже з усією передньою стінкою легеневого стовбура, з захопленням вушка лівого передсердя, що було вшите. Одним блоком перемістили підключичну артерію, висхідну аорту і хребетну артерію, що відходила від дуги аорти, зробили резекцію низхідної частини дуги і провели пластику.

Прочитати про хід операції

Перед тим, як потрапити до Одеси, Мустахім переніс дві операції. Він втратив голос після однієї з них. І обидві операції змінили анатомію чоловіки: роботу хірургів ускладнювали спайкові процеси. І все ж команда впоралася. Пацієнт переніс операцію. Хоча ризик не минув.

Післяопераційний період був складним і дозволив повною мірою оцінити можливості відділення анестезіології та інтенсивної терапії Odrex: можливість щоденного проведення бронхоскопії, наявність обладнання та фахівців для виконання продовженої нирково-замісної терапії.

За результатами дослідження тканин пухлини в краях відсікання пухлини знайдено не було, а значить операція проведена радикально.

Додому, в Казахстан, за кермом власного автомобіля

Лікування Мустахіма пройшло в рекордні терміни. Менш ніж через два тижні він виписався з клініки Odrex, літаком долетів до Мінська, а звідти, за кермом власної машини, повернувся в рідний Казахстан.

Мустахім Кенжебаевіч з кардіохірургом Дмитром Турлюком і кардіологом Оленою Марченко

Його врятувала можливість зібрати в клініці Odrex команду для проведення комбінованої операції. Такі спільні операції, на сьогодні — актуальний напрямок хірургії. Адже тісне сусідство серця, легенів і великих судин, створюють умови для поширення пухлини. Оперувати сам в такому випадку торакальний хірург не може. І якщо не виходить залучити кардіохірурга, операція може бути не завершена і залишиться лише “пробною”, як у випадку з першою спробою видалити пухлину Мустахіма.

Торакальний хірург і кардіохірург

При цьому, для успіху важливий не тільки особистий досвід кардіо- чи торакального хірурга, але і взаємодія між усіма членами команди, яка поставлена “на потік”. На жаль, у багатьох клініках, і не тільки в Україні, відсутність такої командної роботи призводить до переривання операцій або відмови від їх проведення. Сорокарічному Мустахіму пощастило знайти таку команду в Медичному домі Odrex.

Мустахім з дружиною і своїм хірургом