Що таке періоральний дерматит?
Періоральний дерматит, також відомий як періорифіціальний дерматит – це досить поширене запальне захворювання шкіри обличчя, яке частіше виникає у жінок працездатного віку, однак може розвинутися і у дітей. При періоральному дерматиті уражається переважно шкіра навколоротової ділянки (звідси і назва захворювання), носогубних складок та ділянки підборіддя.
Які симптоми періорального дерматиту?
Хвороба проявляється почервонінням, супроводжується щільними папулами, які можуть перетворюватися у гнійники, утворюючи серозно-гнійні корки. При тривалому перебігу спостерігається синюшний відтінок, інфільтрація (потовщення), лущення та гіперпігментація шкіри.
Хворих турбують легке чи помірне печіння, болючість або свербіж, проте, що є більш важливим для пацієнтів, це ураження відкритих частин обличчя та косметичні недоліки шкіри. Часто цей дерматоз має тенденцію до довготривалого хронічного перебігу, що негативно впливає на психічний стан пацієнтів та погіршує якість їхнього життя.
Які аналізи та тести потрібні?
Діагноз встановлюється шляхом клінічного огляду та детального аналізу медичної історії пацієнта (анамнезу). Специфічних тестів для діагностики періорального дерматиту наразі не існує.
Може бути корисним мікроскопічне дослідження методом зішкрібу епідермісу на виявлення грибів (у випадку приєднання додаткової патогенної флори). Вкрай рідко використовується пункційна біопсія для диференціації від інших розладів, коли діагноз не визначений.
Які причини захворювання?
На сьогоднішній день шляхи, які ведуть до розвитку періорального дерматиту, недостатньо вивчені. Зрозуміло, що має велике значення дефіцит шкірної бар’єрної функції – на це може впливати використання доглядових та косметичних засобів, місцевих гормональних препаратів, фторованих зубних паст тощо.
Як лікувати?
Лікування включає припинення використання потенційно подразнюючих засобів, зокрема місцевих глюкокортикостероїдів, зубної пасти з вмістом фтору, доглядові та косметичні засоби. Також варто уникати засмаги й підбирати раціональний догляд за шкірою навколо рота. Ще терапія передбачає призначення антибактеріальних і протизапальних препаратів. Призначати собі ліки самостійно не рекомендую – тактику лікування має підбирати тільки фахівець.
Чи треба дотримуватись дієти? Чи, можливо, якихось інших обмежень?
Загальні рекомендації стосовно дієти включають збалансоване достатнє й помірне в кількісному та повноцінне в якісному співвідношенні харчування (білки : ліпіди : вуглеводи = 1:1:4). Також необхідно приділяти уваги достатньому питному режиму (з розрахунку 30 мл/кг).
Конкретні обмеження краще обговорити з лікарем після визначення анамнезу захворювання пацієнта.
Чи можуть бути рецидиви?
Так, на жаль, рецидиви можливі. Щоб не допустити їхнього розвитку, варто уникати подразників та підбирати правильний догляд за шкірою.
Які ускладнення можуть бути від періорального дерматиту?
Ускладнення бувають рідко, але все ж, вони можливі. Це приєднання вторинної бактеріальної або грибкової інфекції. Також при тривалому, багаторічному перебігу не виключається можливість виникнення пігментних плям на обличчі.
Чи існує профілактика періорального дерматиту?
Профілактика включає уникнення тригерних факторів: варто виключити дію чинників, що можуть сприяти подразненню шкіри обличчя, обережно використовувати косметичні засоби та доглядати за шкірою.
Записатись на консультацію до Валентини Сергіївни ви можете за допомогою мобільного додатку, через форму на сайті або в операторів нашого кол-центру за номерами: +38 (048) 730-00-30, +38 (096) 380-30-30, +38 (063) 380-30-30, +38 (066) 380-30-30.