«Може, все через нерви. Ми були в окупації в Херсоні»
Поки Сергій готується до виписки, його дружина Марія чекає на нього в коридорі. Попередній тиждень для неї був непростим – її чоловік переніс операцію та потерпав від ускладнень супутніх хвороб.
«Йому стало зле, але надвечір наче відпустило. Згодом почало боліти за грудиною, тож я вже не стала чекати і зателефонувала на 103. Може, все сталось через нерви. Ми були в окупації в Херсоні, а потім, коли місто звільнили, почалися обстріли», – згадує Марія.
Сергій на болі в серці ніколи раніше не скаржився. Як пояснює кардіолог Наталя Лукомська, найімовірніше, в пацієнта була безбольова ішемія на тлі порушення кровопостачання серця. До того ж передумови для розвитку серцево-судинних хвороб у чоловіка були – він страждав на гіпертонічну хворобу та курив протягом багатьох років.
«Пацієнт надійшов до нас у важкому стані з ознаками гострого передньо-поширеного інфаркту міокарда. Ми подивилися кардіограму в динаміці, зробили УЗД серця та відправили його на коронарографію – за її результатами необхідно було терміново робити стентування тромбованої передньої низхідної артерії».
Лікування та відновлення
«Коли ми взяли його на стіл, вже починався розвиток кардіогенного шоку. На коронарографії ми побачили тотальне ураження всіх трьох основних артерій коронарного русла, багаточисленні критичні стенози правої коронарної артерії, хронічну оклюзію огинаючої артерії і тромбоз передньої низхідної артерії. Без операції в такому стані пацієнти не мають шансів вижити. Ураження було досить важким: бляшка росла давно, набрала в собі кальцію і стала дуже жорсткою. Деякий час ми витратили на те, щоб пройти через це ураження, використали багато інструментарію для цього.
Зрештою нам все ж вдалося пробитись у дальні відділи передньої низхідної артерії, а далі вже балонами різних діаметрів ми добились більш-менш пристойної прохідності артерії і завершили операцію імплантацією стенту в ураженій ділянці. Так ми відновили кровоток по передній низхідній артерії», – пояснює процес роботи ендоваскулярний хірург Костянтин Хацько.
Після операції пацієнт ще близько тижня перебував в стаціонарі – стан ще вимагав безперервного нагляду медиків.
«На тлі хронічного обструктивного захворювання легень із бронхіальною обструкцією у пацієнта розвинувся ще гострий респіраторний дистрес-синдром. А до дихальної недостатності приєдналося порушення ритму. Виходить, одна патологія ускладнювала іншу», – розповідає Наталя Лукомська.
Зрештою завдяки роботі всієї команди, витримці пацієнта та підтримці його дружини, стан вдалося стабілізувати. Звичайно, Сергію ще належить потурбуватись про своє здоров’я – додому він відправився з усіма рекомендаціями.
«Ми переселенці, самі розумієте, переживали і про гроші. Але нас прийняли безоплатно. Хай люди не бояться звертатися, є програми, лікарі дуже добрі. Я не бачила такої лікарні ніде. Ми дуже вдячні!».
Лікування для родини Сергія було безоплатним, адже Медичний дім законтрактований з НСЗУ за напрямом надання допомоги при гострому інфаркті.
Приймальне відділення на Розкидайлівській, 69/71 приймає через будь-яку державну чи приватну швидку допомогу і за самозверненням.