Що покаже УЗД?
- Жировий гепатоз (стеатогепатоз) або ж просто «жирна печінка» – зазвичай так УЗД спеціалісти описують ознаки метаболічно-асоційованої жирової хвороби печінки. Ультразвукове дослідження має дуже високу чутливість при визначенні жирової інфільтрації печінки — при початковій стадії 85%, при помірній та вираженій — до 100%.
- Жовчнокам’яна хвороба. Щорічний скринінг за допомогою ультразвукової діагностики допоможе виявити застійні явища в міхурі, на які можна впливати медикаментозно і профілактувати утворення каменів; допоможе уникнути операції в майбутньому.
- Холецистит. Є чіткі ультразвукові ознаки пошкодження стінки жовчного міхура: наявність каменів у жовчному міхурі, потовщення стінок більше 3-4 мм.
Що можна запідозрити на УЗД?
- Гострий гепатит. До речі, при цьому діагнозі може спостерігатись в печінці так зване «зоряне небо» — яскраві стінки мережі кровоносних судин, що виділяються на тлі темної тканини органу. Тож і ультразвукова діагностика може бути поетичною.
- Цироз — кінцева стадія будь-якого хронічного захворювання печінки. Цироз печінки можна запідозрити за характерними симптомами, але існують випадки, коли навіть така страшна хвороба протікає безсимптомно, і відтак діагностується запізно. Тому важливим скринінговим методом є УЗД.
Лікар УЗД Ольга Чеботаєва
На УЗД виявили щось не те?
Діагноз «хронічний панкреатит» раніше досить часто можна було зустріти у висновку лікаря УЗД. Це важке захворювання, але через частоту ультразвукового діагнозу сприймається пацієнтами, як щось звичайне, ніби застуда. Та виявити це захворювання можна, як правило, після КТ/МРТ, аналізів крові та калу, ретельного збору анамнезу та скарг пацієнта. А те, що здавалось панкреатитом на УЗД — у 90% ним не було. Зараз, коли лікарі працюють за сучасними протоколами та різні спеціальності навчаються одне в одного, такого легко уникнути.
«Ущільнення стінок жовчного — це хронічний холецистит». Ні, вже давно доведено, що у нормі жовчний міхур має складки, які не є патологією чи деформацією жовчного міхура і не впливають на його функцію. Тому «ущільнення» стінок взагалі не використовується у протоколах.
Цілодобове УЗД
Якщо біль у правому підребер’ї або епігастрії триває більше ніж 5 годин, у вас з’явилася лихоманка, нудота чи блювання — це може свідчити про ускладнений перебіг жовчнокам’яної хвороби, приєднання гострого холециститу, холангіту чи біліарного панкреатиту. Треба звернутись до приймального відділення: лікарі УЗД в Odrex працюють 24/7, тому швидко підтвердять чи спростують діагноз.