Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

План дій від невролога на випадок панічної атаки

Панічна атака – раптовий неспровокований приступ страху, який супроводжується психічними й соматичними розладами. До нападів може призводити сильний тривалий стрес. Які симптоми мають панічні атаки та як діяти, якщо напади стаються з кимось з близьких розповідає невролог, кандидат медичних наук, доцент Ірина Хубетова.

Панічна атака. Причини виникнення

Щоб розібратись в тому, що таке панічна атака, треба зрозуміти, що до неї призводить. Ми зараз живемо в такий час, коли всі люди в країні переживають стрес, причому досить важкий і тривалий – спочатку пандемія, потім повномасштабна війна. Емоції, які виникають у відповідь на події, цілком природні. Але коли стрес занадто сильний або за часом дуже довгий, організм може не витримувати.

Етапи, які проходить людина під впливом стресу

Звичайно, кожна людина унікальна і має свою індивідуальну реакцію. В перший день війни хтось одразу прийняв рішення, як врятувати себе та рідних, а хтось і сьогодні не може дати собі раду. Але зазвичай виділяють такі етапи реагування на стрес:

  • Перші 3-5 днів
    У цей проміжок часу проходить адаптація до нових умов. Людина перебуває в напруженні, її нервова система шукає механізми, які допомагають заспокоїтись.
  • 5-10 день
    В людини з’являється почуття гніву. Настає розуміння того, що треба щось робити, щоб змінити цю ситуацію. В цей період люди знаходять нову роботу, стають волонтерами, щось змінюють у своєму житті.
  • 10-15 день
    Адаптація знову знижується, настає відчуття безвиході, здається, що з людиною може щось трапитись. Знижується імунітет, нервова система не може адекватно спрацьовувати.

Після цього етапу люди з сильним типом нервової системи, зазвичай, пристосовуються до обставин. Слабші, у яких нервова система більш вразлива, не можуть вийти зі стану стресу. Це і стає основою для розвитку різних психічних або соматичних розладів, зокрема і панічних атак.

Тож що таке панічна атака?

Панічна атака – це реакція організму на тривалий стрес. Це, зазвичай, нічим не спровокований напад тривоги, який супроводжується страхом смерті, інсульту, інфаркту тощо. Панічні атаки супроводжують і соматичні симптоми:

  • сильне серцебиття – більш як 100 ударів на хвилину,
  • оніміння кінцівок,
  • відчуття утрудненого дихання,
  • комок в горлі,
  • шум в голові, вухах,
  • погіршення зору,
  • тремор,
  • запаморочення,
  • неможливість почути інших.

Як діяти, якщо стався напад панічної атаки?

Говорити людині «заспокойся» немає сенсу, заспокоїти її в такому стані неможливо. Скажіть краще: «Я поряд, я тебе чую, все буде добре, я тобі допоможу». Також навчіть робити дихальні вправи: зробити вдих на рахунок 1-2-3-4-5, затримати дихання і знов почати рахувати – на 4-5 зробити видих. Використайте прийоми, які можуть полегшити стан під час панічної атаки. Наприклад, попросіть знайти в кімнаті 5 однакових за формою або кольором предметів, дайте будь-який предмет в руки й попросіть розказати про його форму, розмір, текстуру, призначення. Це потрібно для того, щоб перемикнути увагу людини на щось інше і відволіктись від страху.

Також можна спробувати «вибити» стрес стресом – опустити руки людини в холодну воду або в сніг (але трясти за плечі та давати ляпаса по щоці не треба, це спрацює навпаки).

Напад панічної атаки триває від 5 до 15 хвилин, померти від нього неможливо. Втім, зіпсувати якість життя атакам паніки цілком під силу. Якщо людина, у якої регулярно стаються панічні атаки, не звертає увагу на свій стан і вчасно не починає лікування, напади можуть трансформуватись у психічні розлади за типом неврозу. Або викликати соматичні захворювання, такі як біль в серці, підвищене серцебиття, порушення функції кишківника або шлунка, проблеми із тиском, сном, пам’яттю.

Тому якщо це стається часто, раджу звернутись до лікаря. Важливо те, що лікування має бути не лише медикаментозним – ліки допомагають позбавитись від нападу, але не від проблеми повністю. В його основі має бути психотерапія, завдяки якій вдасться знайти тригер, який провокує напади, і витіснити його значущість. Будьте до себе уважними та не ігноруйте сигнали від нервової системи про небезпеку для вашого здоров’я!

Ірина Вільївна приймає в Медичному домі Odrex на Розкидайлівській, 69/71 та у Поліклініці всієї сім’ї на Сахарова, 1б/2. Ви можете записатись на її консультацію через форму на сайті, через мобільний додаток або за номерами: +38 (048) 730–00–30, +38 (096) 380–30–30, +38 (063) 380–30–30, +38 (066) 380–30–30.