Чому після інсульту виникає біль у плечі?
Коли рука або нога лежачого пацієнта довгий час знаходиться в одному і тому ж положенні, м’язи і зв’язки коротшають, їх еластичність втрачається.
Провідним механізмом синдрому больового плеча є перерозтягнення капсули плечового суглоба під дією сили тяжіння паралізованої руки. Воно виникає внаслідок паралічу м’язів і ослаблення корсетуючої функції плечового суглоба.
У таких випадках рентгенівські знімки показують виходження головки з суглобової щілини навіть через кілька років після інсульту.
Порушення проявляється двома важливими симптомами: болем і контрактурами (обмеження в рухливості суглоба). Біль локалізується переважно в плечовому суглобі, надпліччі, плечі, лопатці та шиї. Вона посилюється в нічний час і при зміні погоди, а також при русі, особливо при відведенні руки або при її закладанні за спину. Друга група симптомів пов’язана з контрактурами м’язово-зв’язкового апарату в області плечового суглоба. Це призводить до різкого обмеження відведення руки в сторону і вгору, вперед і вгору, при закладі руки за спину, за голову.
Чому зростає м’язовий тонус?
Першопричина — значне пошкодження головного мозку. Слідом за цим грає роль активізація шийних тонічних рефлексів в результаті тривалого положення на спині. Також перенапруження в м’язах може виникати через надмірну силу при сидінні без достатньої підтримки при поганій рівновазі і в момент вставання з низького ліжка, а ще — через роздратування долонної поверхні.
М’язовий тонус підвищує будь-який дискомфорт: холод, біль (у тому числі і від ін’єкцій), відчуття брудного тіла, пролежні. До цього додаються психологічні чинники — сором від порушення приватності, страх перед падінням і болем.
Пристрій для реабілітації «МОТОмед Летто 2»
Як мінімізувати дискомфорт?
Медичний персонал, надалі доглядають, починаючи з моменту розвитку паралічу повинні створити потерпілому від інсульту комфортні умови, адже холод, порушення приватності, надмірні зусилля при сидінні без підтримки або при вставанні з дуже низького ліжка, травми — все це погіршує ситуацію. Біль заважає відновленню навичок, призводить до остраху руху.
Людина стає залежною від оточення, зростають загальні стресові прояви — поганий настрій і порушення сну.
Що допоможе знизити больовий синдром?
У Медичному домі Odrex застосовується комплексний підхід. Як протибольове лікування використовується:
Правильне позиціонування пацієнта після інсульту кожні 2 години.
Ортопедична підтримка плеча:
- У положенні сидячи — подушкою.
- У положенні стоячи і при ходьбі використовувати косиночні бандажі, плечові ортези, слінги.
- Фізичні вправи для реабілітації після інсульту. Навантаження повинні посилюватися поступово, а прогрес не повинен гальмуватися.
- Медикаментозне лікування (антидепресанти, НПВС).
- Фізіотерапевтичне лікування: фізіотерапія системою Хівамат, ультразвукова терапія, ЧЕНС-терапія, кінезіотейпування, рефлексотерапія, масаж.
Як уникнути помилок при догляді?
Не цілком правильний догляд може призвести до травмування. Серед помилок:
- тягнути пацієнта за руку
- піднімати руку за кисть;
- допомагати при ходьбі, утримуючи за руку;
- підтягувати в кріслі ззаду.
- неправильні пасивні рухи в плечовому суглобі;
Як біль перешкоджає відновленню?
Цей тяжкий симптом не дає можливості використовувати вже наявні навички і купувати нові, знижує реакції рівноваги, а це значить — хворий може боятися рухатися. Людина стає залежною від оточуючих, що посилює такі загальні стресові прояви, як поганий настрій і порушений сон.
Коли починати терапію?
Кращі результати спостерігаються, якщо лікування проводиться на самому початку розвитку больового синдрому, коли тільки з’являється невелика припухлість в області суглоба, а також нерізко хворобливість при активних і пасивних рухах і при натисканні.
Разом з тим в неврологічній практиці часто спостерігаються так звані «запущені» випадки, коли на ранніх етапах розвитку больового синдрому в плечі вищевказані методи не застосовувалися. Це обумовлює необхідність подальших досліджень по реабілітації хворих з постінсультним болем в суглобах.
Що потрібно робити, щоб відновити функцію плеча?
Тренування навичок самообслуговування. Звичайно, хворому потрібна допомога, але це не означає, що треба прагнути попередити кожен його крок. Зайва опіка заважає відновленню рухів. Намагайтеся частіше залучати хворого до виконання посильної домашньої роботи. Бажано, щоб всі це він робив по можливості хворою рукою або за її участю. Коло обов’язків розширюйте поступово, при цьому необхідно домагатися, щоб ті чи інші посильні доручення хворий виконував сам.
Улюблена справа і реабілітація?
Арт-терапія у вигляді малювання, ліплення та інших занять широко застосовується при рухових розладах. Сеанси реабілітації стабілізують емоційний стан, дають можливість повернути координаційні навички, покращують дрібну моторику.
Що не можна і що потрібно робити при реабілітації
Що НЕ МОЖНА робити
- Використовувати методику «лікування становищем» по С. І. Уварова-Якобсон 1941 року.
- Піднімати руку за дистальний відділ (кисть).
- Підтягувати пацієнта, який сидить в кріслі, за пахви.
- Використовувати кистьовий еспандер.