Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Подбайте про яєчники

Кісти яєчників — «бульбашки» на жіночій статевій залозі — небезпечні: вони можуть тиснути на сусідні органи, негативно впливати на репродуктивну функцію і призводити до невідкладних станів. Так що завдання № 1 — вчасно виявити патологію і вибрати вірну стратегію.

Гінеколог-ендокринолог про кісти яєчників

Консультує Ірина Василівна Циганенко, акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог

Чутливий орган

Зміни в тканинах яєчників можуть виникнути під впливом цілої низки чинників:

  • Дисбаланс гормонів,
  • Захворювання сечостатевої системи,
  • Зниження імунітету,
  • Різке зниження маси тіла,
  • Надлишкова вага,
  • Травми живота,
  • Регулярні стреси,
  • Спадковість,
  • Супутні захворювання нирок і печінки.

У фокусі

На наявність кісти може вказувати нерегулярність і хворобливість менструацій, біль внизу живота при фізичних навантаженнях, підвищення температури тіла до 38-39 градусів. У таких випадках необхідно зробити УЗД органів малого таза.

Але слід пам’ятати: дуже часто поява кіст відбувається безсимптомно, тому важливо регулярно проходити профогляди у гінеколога. Річ у тім, що кісти, в залежності від своєї природи, можуть поводитись дуже вже по-різному.

Зникне чи ні?

Так, утворення, що з’явилися внаслідок дисбалансу гормонів — як статевих, так і «стресових», — зазвичай розсмоктуються самі по собі або ж за допомогою лікарських засобів. У більшості випадків цей процес не займає понад 3 місяці.

Інша справа, якщо мова йде про кісти, причиною яких став ендометріоз (розростання під впливом гормонального дисбалансу клітин ендометрію за межі «покладеного місця», внутрішнього шару матки). Такі кісти називають «шоколадними» через те, що клітини продукують менструальну кров, і вона накопичується у вигляді темно-коричневих згустків. Згодом такі утворення збільшуються і сприяють розвитку безпліддя. Ендометріоїдні кісти, а також новоутворення внаслідок запальних захворювань органів малого таза або неправильного розвитку зародкових клітин, рідко зникають без хірургічного лікування.

Невідкладний стан

Під час статевого акту, занять спортом та інших фізичних навантажень може статися розрив кісти яєчника. При цьому жінка відчуває сильний біль, який іноді супроводжується внутрішньочеревною кровотечею і втратою свідомості. В такому випадку необхідне термінове оперативне втручання.

Дитячий гінеколог про кісти яєчників

Консультує Лариса Дмитрівна Любомирська, дитячий гінеколог

Від малого до великого

Кісти яєчників можуть виникнути в будь-якому віці, починаючи з дитинства — в деяких випадках утворення знаходять навіть у новонароджених дівчаток. Однак частіше вони розвиваються в 10-14 років, з початком статевого дозрівання. Першим сигналом відхилення є нерегулярність менструації. А оскільки в юному віці проблеми з циклом — явище нерідке, дуже легко пропустити початок захворювання.

Чи не ігнорувати

Як і у дорослих жінок, функціональні кісти яєчників у дівчаток часто подовгу ніяк себе не проявляють і виявляються випадково — при гінекологічному огляді або під час УЗД органів малого таза. Якщо ж утворення за розміром перевищує 10-15 см, виникають болі, підвищується температура тіла.

При ендометріоїдних кістах спостерігаються тривалі коричневі виділення до і після менструації, пацієнтки скаржаться на хворобливість або дискомфорт внизу живота. Поясніть доньці, що ці симптоми ні в якому разі не можна приховувати. Якщо вони з’явилися, важливо якомога швидше звернутися до дитячого гінеколога.

Під спостереженням

Гормональна протизапальна терапія і контроль динаміки розвитку кісти —  ось перші кроки, які повинен зробити лікар. Якщо ж позитивних змін немає, пора замислитися про операцію.

Своєчасна допомога

Ніхто не застрахований від появи кісти яєчника. Гінеколог може виявити її в будь-якому віці. Тому батьки повинні уважно ставитися до здоров’я своєї доньки і роз’яснити їй, що не можна терпіти дискомфортні стани — краще відразу звернутись за медичною допомогою.

Хірург-гінеколог про кісти яєчників

Консультує Ольга Миколаївна Куліш, акушер-гінеколог, гінеколог-хірург, онкогінеколог

Коли без операції не обійтись

Якщо консервативне лікування виявляється неефективним, кіста викликає виражені болі, зростає і досягає великого розміру, з’являється в менопаузі, має ознаки дермоїдної, ендометріоїдної, цистаденоми, є підозрілою щодо онкології або має ознаки злоякісності — необхідно хірургічне лікування. Невідкладної допомоги вимагають стани, коли відбувається перекручування кісти або придатків, нагноєння або розрив кісти, що супроводжується кровотечею.

Ефективно і безпечно

99% операцій ми проводимо лапароскопічно. Через три мікророзрізи хірург знаходить і витягує кісту. При цьому тканина яєчника не страждає, як і репродуктивна функція жіночого організму. Утворення відправляється на гістологічне дослідження в лабораторію міжнародного класу для з’ясування, чи є необхідність у додатковій терапії. При необхідності гістологію проводять прямо під час операції.

Повернення в форму

На відміну від традиційної хірургії, яка передбачає 6-7-денний стаціонар, в Odrex перебування пацієнтки в клініці обмежується одним днем. У 2-3 рази менше часу йде і на загоєння ран: 5-7 днів, а не 2-3 тижні. Після операції спостерігається відмінний косметичний ефект, відсутні больові відчуття в післяопераційному періоді, а пацієнтка може швидко повернутися до звичного способу життя.

Швидке відновлення

Операція далеко не завжди означає видалення органу — методики, що застосовуються в Odrex, дозволяють максимально зберегти тканину яєчника.